MEDENJACI- ništa nema miris zime kao ova  NEPREVAZIĐENA  poslastica

MEDENJACI- ništa nema miris zime kao ova NEPREVAZIĐENA poslastica

Ništa ne miriše na zimu i praznike kao tradicionalni kolačići s medom i cimetom koji se danas popularno zovu gingerbread kolačići, ili tradicionalno – medenjaci.

Bilo da tražite posnu verziju, ili ste ljubitelj tradicionalnih s bogatom glazurom, svaki recept za medenjake će donijeti dašak prazničnog veselja i tradicije u vaš dom.

Medenjaci imaju dugu i bogatu tradiciju koja seže još u srednji vek, a posebno su povezani s božićnim i novogodišnjim praznicima. Potekli su iz Evrope, a najpoznatiji su u Njemačkoj, Holandiji, Poljskoj i Skandinaviji, gdje su bili omiljeni u zimskim mjesecima. U Njemačkoj se medenjaci nazivaju Lebkuchen, a u Poljskoj pierniki.

Iako su se medenjaci originalno pravili s medom i brašnom i začinima poput đumbira, cimeta i karanfilića, vremenom su se prilagodili različitim kulturama i ukusima. U prošlosti su medenjaci imali i simboličku ulogu – često su se koristili kao ukrasi na božićnim jelkama, a u nekim zemljama su se čak darivali u obliku srca ili životinja, kao znak ljubavi i dobrih želja. U Njemačkoj, na primjer, tradicionalno se priređuju za Weihnachtsmarkt, božićne markete koji su dio svečanosti uoči Božića.

Danas se medenjaci prave širom svijeta, sa različitim varijacijama i dodacima. Od bogate glazure i ukrasa u obliku zvijezda i jelki na zapadu, do jednostavnih, rustičnih posnih verzija na Balkanu – medenjaci su postali univerzalni simbol praznične radosti.

Sastojci za klasične medenjake:

200 g pšeničnog brašna

kašičica sode bikarbone

kašičica cimeta

kašičica mješavine začina za medenjake (karanfilić, đumbir, kardamom i muskatni oraščić)

kašičica kakaa

4 kašike meda

60 g putera

85 g smeđeg šećera

1 jaje

Kako se prave medenjaci (gingerbread kolačići)

Sve sastojke sipamo u jednu veliku posudu i nježnim pokretima ih pomješamo. Ovo je neophodno uraditi rukama, da bi se sve sjedinilo u homogenu teksturu. Testo pokrijte i ostavite ga u frižideru na pola sata da odstoji. Zatim ga na velikom stolu razvucite oklagijom na debljinu od 5 milimetara (debljinu tijesta uskladite sa time koliko želite da vam sami kolačići budu debeli, imajte na umu da će nekoliko milimetara narasti). Kalupima različitih oblika pravite kolačiće i ređajte ih u pleh obložen pek papirom.

Peku se u rerni zagrijanoj na 170 stepeni, maksimalno 10 minuta. Možete ih jesti tople ili čekati da se ohlade, a ukrašavaju se tradicionalnom glazurom koja se na engleskom zove ice frosting, odnosno royal frosting, za koju ćete recept pronaći u nastavku ovog teksta.

Posni medenjaci

Ovi medenjaci su savršen izbor za dane posta, jednako su ukusni i mirisni.

Sastojci:

500 g brašna

100 g šećera (možete koristiti i neki zaslađivač po izboru, poput kokosovog šećera)

100 g meda (ili sirupa od agave ili javorovog sirupa)

100 ml vode

1 kašičica praška za pecivo

2 kašičice mljevenog cimeta

1/2 kašičice mljevenog đumbira

1/4 kašičice karanfilića u prahu (po želji)

1 kašičica vanilin šećera ili 1 kašičica ekstrakta vanile

50 ml ulja (suncokretovo ili neko drugo po izboru)

Prstohvat soli

Šećer u prahu za posipanje

Priprema:

U velikoj posudi pomešajte sve suve sastojke: brašno, prašak za pecivo, cimet, đumbir, karanfilić i vanilu. Dodajte prstohvat soli. U drugoj posudi pomješajte med, vodu, ulje i šećer. Možete lagano ugrijati med (ako je previše gust) kako bi se lakše rastvorio u smjesi. Mješajte dok ne dobijete ujednačenu tečnost. Za dodatnu sočnost, možete dodati narendanu koricu pomorandže ili limuna u tijesto.

Dodajte tečnu mešavinu u suve sastojke i dobro promješajte. Kada se sve sjedini, zamesite tijesto. Ako je tijesto previše ljepljivo, dodajte još malo brašna, a ako je suvo, dodajte malo više vode.

Pokrijte testo plastičnom folijom i stavite ga u frižider na oko 30 minuta, da se stegne i lakše oblikuje.

Foto: Ilustracija/Pexels.com

Nakon što je tijesto odstajalo, razvucite ga na radnoj površini posutoj brašnom na debljinu od oko 5 mm. Koristite modlu za medenjake ili običnu čašu da isečete oblike.

Stavite medenjake na pleh obložen papirom za pečenje i pecite u prethodno ugrijanoj rerni na 170°C oko 10 minuta, dok ne dobiju lepu zlatno-smeđu boju. Pazite da ne prepečete, jer posni medenjaci brzo postanu suvi.

Ako želite, možete dekorisati medenjake prah šećerom.

Novogodišnja glazura za medenjake

Recept za glazuru za medenjake (poznatu i kao „ice frosting“ ili „royal icing“) vrlo je jednostavan i može se prilagoditi po želji. Ova glazura je idealna za ukrašavanje medenjaka, jer se brzo stvrdne i ostaje čvrsta, a istovremeno je dovoljno glatka za precizno crtanje i dekoraciju.

Sastojci: 1 belance (od jednog jajeta)

200-250 g šećera u prahu (po potrebi više za postizanje željene konzistencije)

1/2 kašičice limunovog soka (ili malo belog sirćeta) – za stabilnost

Boje za hranu – ako želite da vam medenjaci budu šareni

Kako se pravi glazura za medenjake:

Bjelance umutite u čvrsti snijeg, dok ne postane skroz stabilno. U to postepeno dodajte prah šećer, po malo, dok ne dobijete gustu, ali glatku smjesu. Poželjno je da početni deo šećera dodajete u malim količinama, kako bi se dobro povezao sa bjelancem. Zatim dodajte limunov sok ili malo bijelog sirćeta, što pomaže stabilizaciji glazure i sprečava da se previše stvrdne prebrzo.

Ako je glazura previše gusta, možete dodati malo vode (po nekoliko kapi), dok ne postignete željenu konzistenciju. Ako je previše tečna, dodajte još šećera u prahu. Idealna konzistencija je ona koja omogućava lako crtanje, ali se ne sliva brzo s površine.

Ako želite obojiti glazuru, podjelite je u male činije i dodajte nekoliko kapi boje za hranu. Koristite jestive boje koje se lako mešaju sa bjelancetom.

Sipajte glazuru u kesu ili špric za dekoraciju (ili u papirni korner, ako nemate kesu) i počnite sa dekorisanjem medenjaka. Možete crtati oblike, napisati poruke, ukrasiti ivice ili puniti unutrašnje delove medenjaka.

Na kraju ostavite medenjake da se osuše na sobnoj temperaturi. Glazura će se stvrdnuti u roku od 1-2 sata, zavisno od debljine sloja.

Začin za medenjake

Mješavina začina za medenjake, poznata i kao „gingerbread spice mix“, obično se sastoji od nekoliko osnovnih začina koji daju prepoznatljivu, toplu i aromatičnu notu ovom prazničnom kolaču. Standardna kombinacija uključuje:

Đumbir – glavni začin u medenjacima, koji daje specifičan, pikantan ukus.

Cimet – dodaje sladak, topao i prijatan miris.

Karanfilić – pružaju dubok, slatko-začinski i pomalo ljutkast ukus.

Mljeveni muskatni oraščić – daje bogatstvo i toplinu.

Neki recepti mogu uključivati i dodatne začine kao što su:

Kardamom – koji dodaje citrusnu svježinu.

Anis – koji daje sladak, specifičan ukus.

Biber – u manjim količinama za suptilnu pikantnost.

Ova kombinacija začina je ono što medenjake čini tako posebnim, stvarajući mirisnu i toplu aromu koja je nezamenjiva tokom prazničnih dana. Možete je kupiti već spremnu u prodavnicama, ili je sami napraviti kod kuće mješanjem navedenih začina prema spostvenom ukusu.