Srbi su u četvrtak počeli da demontiraju barikade na severu Kosova, nekoliko sati nakon što je Kosovo ponovo otvorilo svoj glavni granični prelaz sa Srbijom, ublažavajući porast tenzija koji je uzbunio svjetske sile.
Srbija je takođe okončala trodnevno stanje pripravnosti za svoje trupe, prenela je agencija Tanjug, pošto su strane pokazale znake popuštanja pritiscima Evropske unije i Sjedinjenih Država da se povuku iz rastuće konfrontacije.
„Diplomatija je preovladala u deeskalaciji tenzija na severu Kosova. Nasilje nikada ne može biti rešenje,“ tvitovao je visoki predstavnik Evropske unije za spoljnu politiku i bezbednost Žozep Borel.
I dalje je potreban „hitan napredak u dijalogu“ za rešavanje otvorenih pitanja između Beograda i Prištine, dodao je on.
Oko 50.000 Srba koji žive na sjeveru Kosova odbijaju da priznaju vladu u Prištini ili status Kosova kao posebne zemlje. Imaju podršku mnogih Srba u Srbiji i njene vlade.
Najnoviji vrhunac dugotrajnog sukoba došao je kada su Srbi na severu Kosova 10. decembra počeli da postavljaju blokade na putevima u znak protesta zbog hapšenja bivšeg srpskog policajca.
Dogovorili su se da počnu demontažu barikada nakon što je bivši policajac u sredu premešten iz pritvora u kućni pritvor.
Demonstranti su u četvrtak popodne počeli da uklanjaju kamione sa barikade u severnom selu Rudare, pokazali su Rojtersovi snimci dronom. Srpski mediji navode da su uklonjene još dve barikade u blizini jezera Gazivode na severu Kosova.
Kosovska policija saopštila je da je ponovo otvorila prelaz Merdare – najvažniji za drumski teret, koji povezuje državu bez izlaza na more sa zapadnoevropskim zemljama – nakon što su se srušile barikade na srpskoj strani granice.
Oni su pozvali ljude iz dijaspore da za praznike iskoriste prelaz koji je u utorak zatvoren u ponoć.
Ali tenzije su ostale visoke. Dva izgorela kamiona stajala su na mostu u blizini etički podeljenog grada Mitrovice na severu Kosova. Kosovska policija saopštila je da istražuje napad podmetnutog požaru.
Još dva prelaza sa Srbijom na severu Kosova zatvorena su od 10. decembra.
Kosovo sa većinskim albanskim stanovništvom proglasilo je nezavisnost uz podršku Zapada nakon rata 1998-99 u kojem je NATO intervenisao da zaštiti građane etničkih Albanaca.
NATO-ova mirovna misija na Kosovu, KFOR, saopštila je da pozdravlja uklanjanje barikada.
„Sve strane treba da izbegavaju bilo kakvu retoriku ili radnje koje mogu izazvati dalju eskalaciju“, dodaje se u saopštenju.
Kosovo je dugo bilo izvor tenzija između Zapada, koji je podržavao njegovu nezavisnost, i Rusije, koja podržava Srbiju u njenim naporima da blokira članstvo Kosova u globalnim organizacijama, uključujući Ujedinjene nacije.
Kremlj je u srijedu odbacio optužbe kosovskog ministra unutrašnjih poslova da Rusija utiče na Srbiju da destabilizuje Kosovo, rekavši da Srbija brani prava etničkih Srba.