Američki zakonodavci su u četvrtak pretukli generalnog direktora TikToka zbog potencijalnog kineskog uticaja na platformu i rekli da njeni kratki video snimci nanose štetu mentalnom zdravlju dece, odražavajući dvostranačku zabrinutost oko moći aplikacije nad Amerikancima.
Svedočenje generalnog direktora Shou Zi Chev-a pred Kongresom nije umanjilo zabrinutost SAD zbog TikTok-ove matične kompanije BiteDance sa sedištem u Kini i dodalo je novi zamah pozivima zakonodavaca da se platforma zabrani širom zemlje.
Tokom pet sati svedočenja, Ču je više puta negirao da aplikacija deli podatke ili ima veze sa Komunističkom partijom Kine i tvrdio da platforma čini sve da osigura bezbednost za svojih 150 miliona američkih korisnika.
Ču je rekao da je TikTok više od dve godine „izgradio zaštitni zid koji bi zaštitio podatke korisnika u SAD od neovlašćenog stranog pristupa. Suština je sledeća: američki podaci pohranjeni na američkom tlu, od strane američke kompanije, koju nadgleda američka osoblje“, rekao je Ču.
Ali nijedan poslanik nije ponudio podršku za TikTok, jer su Čuove odgovore o Kini smatrali izbegavajućim i izrazili zabrinutost zbog moći koju aplikacija ima nad decom u SAD.
Drugi su optužili TikTok da promoviše sadržaj koji podstiče poremećaje u ishrani kod dece, ilegalnu prodaju droge i seksualnu eksploataciju.
„TikTok bi mogao da bude dizajniran da umanji štetu za decu, ali je doneta odluka da se deca agresivno zavise u ime profita“, rekla je predstavnica Keti Kastor, demokrata, na saslušanju u komitetu za energetiku i trgovinu Predstavničkog doma.
Ču je odgovorio na mnoga precizna pitanja rekavši da su problemi „složeni“ i nisu jedinstveni za TikTok.
Kompanija kaže da je potrošila više od 1,5 milijardi dolara na napore za bezbednost podataka pod nazivom „Projekt Teksas“ koji trenutno ima skoro 1.500 stalno zaposlenih i ima ugovor sa Oracle Corp (ORCL.N) da čuva TikTok-ove korisničke podatke u SAD.
Ali kritičari nisu bili umireni jer kompanija nije objavila nikakve nove napore da zaštiti privatnost.
Ču, koji je svoje svedočenje započeo pozivajući se na svoje singapurske korene, rekao je: „Ne promovišemo niti uklanjamo sadržaj na zahtev kineske vlade.
On je dodao: „Naša je posvećenost ovom odboru i svim našim korisnicima da ćemo zaštititi (TikTok) od bilo kakve manipulacije bilo koje vlade. Rekao je da aplikacija striktno proverava sadržaj koji bi mogao da naškodi deci.
Nije jasno kako će poslanici postupiti nakon saslušanja ili koliko brzo bi mogli da krenu na usvajanje zakona kojim bi se ojačala zakonska ovlašćenja Bajdenove administracije da zabrani TikTok.
Oko 20 američkih senatora – 10 demokrata i 10 republikanaca – podržalo je dvopartijsko zakonodavstvo dajući administraciji predsednika Džoa Bajdena put da zabrani TikTok, a sudbina aplikacije dodala je novi element tenzijama između Vašingtona i Pekinga.
TikTok je prošle nedelje saopštio da je Bajdenova administracija zahtevala da njeni kineski vlasnici odustanu od svojih udela ili će se suočiti sa potencijalnom zabranom.
Na pitanje o potencijalnoj prodaji, Ču je rekao da se problem „nije odnosi na vlasništvo“ i tvrdio da bi zabrinutosti SAD mogle biti rešene premeštanjem podataka u njene centre za skladištenje u SAD.
Kinesko ministarstvo trgovine saopštilo je da će prisiljavanje na prodaju TikToka „ozbiljno narušiti poverenje investitora iz celog sveta, uključujući Kinu, da ulažu u Sjedinjene Države“ i da će se Kina protiviti svakoj prodaji.
Neki poslanici su citirali komentare Kine kako bi odbacili tvrdnju TikToka da je odvojen od kineske vlade.
Na saslušanju u Domu u četvrtak, predstavnik Nil Dan je pitao Čua da li je BiteDance špijunirao Amerikance na zahtev Pekinga. Ču je odgovorio: „Ne.“
Republikanac Dan je zatim upitao o izveštajima američkih medija da je tim sa sedištem u Kini u BiteDance-u planirao da koristi TikTok da nadgleda lokaciju određenih američkih građana, i ponovio svoje pitanje o tome da li je BiteDance špijunirao.
„Mislim da špijuniranje nije pravi način da se to opiše“, rekao je Ču. Dalje je opisao izveštaje kao da uključuju „internu istragu“, ali ga je Dan prekinuo, koji je široko rasprostranjenu upotrebu TikToka nazvao „rakom“.
Akcije američkih kompanija društvenih medija koje se takmiče sa TikTokom za oglašavanje porasle su u četvrtak, pri čemu je matična kompanija Facebook Meta Platforms Inc (META.O) zatvorila 2,2% više, a Snap Inc (SNAP.N) porasla za 3,1%.
„SNAP i META razmišljaju o tome da izvršni direktor nije dobro prošao i da bi TikTok mogao biti zabranjen“, rekao je Tomas Hejs, predsednik i izvršni član Great Hill Capital-a. „Mislim da su glasine o nestanku TikToka možda u velikoj meri preuveličane.
Demokratski poslanik Toni Kardenas rekao je da je Ču bio „dobar igrač sa rečima“ i optužio ga da izbegava teška pitanja o dokazima da je aplikacija štetila mentalnom zdravlju dece.
Ču je rekao da kompanija ulaže u moderiranje sadržaja i veštačku inteligenciju kako bi ograničila takav sadržaj.
Predstavnica Diana DeGette, demokrata, rekla je da napori TikToka da spreči širenje dezinformacija na platformi ne funkcionišu.
„Dali ste mi samo generalizovane izjave da ulažete, da ste zabrinuti, da radite. To nije dovoljno za mene. To nije dovoljno za roditelje Amerike“, rekao je Dežet.
Predstavnik Gus Bilirakis pokazao je odboru kolekciju kratkih TikTok video snimaka koji su izgleda veličali samopovređivanje i samoubistvo, ili direktno govore gledaocima da se ubiju.
„Vaša tehnologija bukvalno vodi u smrt“, rekao je Bilirakis. „Moramo spasiti našu decu od velikih tehnoloških kompanija poput vaše, koje nastavljaju da ih zloupotrebljavaju i manipulišu njima za vašu ličnu korist.
Ču je rekao Bilirakisu da TikTok pitanje samoubistva i samopovređivanja shvata „veoma, veoma ozbiljno“.
TikTok nije dostupan u Kini, gde BiteDance nudi kineski ekvivalent Douiin. Ipak, saslušanje je pomno praćeno u zemlji, sa povezanim vestima koje su prikupile milione pregleda na sajtu za mikroblogovanje Veibo gde su mnogi korisnici izrazili simpatije prema Šouu i kritikovali „neprijateljstvo“ SAD.
Hu Siđin, bivši glavni urednik državnog tabloida Global Times, rekao je u tvitu u četvrtak: „SAD ovog puta pljačkaju TikTok, ali licemerno prolaze kroz proces saslušanja.
U petak je kinesko ministarstvo spoljnih poslova na redovnom brifingu za novinare reklo da nikada nije tražilo od kompanija da prikupljaju ili daju podatke iz inostranstva kineskoj vladi na način koji krši lokalne zakone i da SAD pretpostavljaju krivicu TikToka i „nerazumno potiskuju“ Kompanija.