Prvi dnevni post islamskog svetog mjeseca Ramazana počeo je u četvrtak, pošto stotine miliona muslimana širom sveta ulaze u četvoronedeljni period bogosluženja.
Obeležavanje dolazi u vreme kada brojne zemlje i vlade širom Bliskog istoka preduzimaju probne korake ka smirivanju trajnih sukoba i kriza koje su još akutnije zbog skupog rata u Ukrajini i razornog zemljotresa u Turskoj i Siriji koji je ubio preko 52.000 ljudi.
Tokom naredne četiri nedelje, stotine miliona muslimana će se uzdržavati od hrane i vode od zore do sumraka, pre nego što se okupe sa porodicom i prijateljima na uživanju u noćnim obrocima. Prema islamu, post približava vjernike Bogu i podsjeća ih na patnju siromaha.
U glavnom gradu Sudana porodice pripremaju i prodaju kulinarske užitke nedeljama unapred kako bi svake večeri obeležili prekid posta, obrok poznat kao iftar.
Hrana i piće po izboru za noćne gozbe u domaćinstvima u islamskoj afričkoj naciji uključuju asidu, jelo od brašna na bazi griza i slatko fermentisano piće koje se zove „slatko gorko“. Oba su recepti koji datiraju iz generacije u generaciju.
„Oni koji ne mogu da priušte ne moraju da plate“, rekla je Fatima Mohamed Hamid, koja prodaje hranu iz svog malog doma na ostrvu Tuti, severno od sudanske prestonice Kartum.
Pored posta, dobrotvorne akcije su još jedan od pet stubova islama. Tokom Ramazana, džamije i dobrotvorne organizacije redovno obezbeđuju obroke za siromašne za dugim stolovima koji se prostiru na ulici.
Za Sudan, sveta sezona dolazi kada se približava obećanje nove političke ere. Zemlja je ogrezla u politički haos otkako je državni udar zbacio zapadnu vladu koja deli vlast u oktobru 2021.
Nova prelazna vlada mogla bi da se formira pre nego što se sveti mesec približi kraju, kao što su ranije ove nedelje obećale vladajuće vojne i druge političke snage u zemlji. Međutim, mnoge istaknute sudanske frakcije odbijaju taj potez. Usred neizvesnosti, većina nalazi zajednički jezik u žalbama na rastuće troškove života.
„Sve (sastojci) koštaju duplo više nego prošle godine“, rekao je Hamid.
Izraelski i palestinski lideri obećali su ove nedelje da smanje tenzije kako Ramazan počinje, nakon meseci smrtonosnog nasilja na Zapadnoj obali i istočnom Jerusalimu. Ove godine, period posta poklapa se sa jevrejskim praznikom Pashe, što je podstaklo zabrinutost zbog novih buktinja sa velikim brojem jevrejskih i muslimanskih vernika koji će se sliti u Stari grad Jerusalima.
Od Gaze do Kartuma i Tunisa do Sane, rastuće cene dokazuju dalju zabrinutost za one koji su spremni da proslave ovu priliku. Arapske zemlje i dalje pate od ekonomskih posledica rata u Ukrajini, pri čemu se mnoge oslanjaju na uvoz žitarica iz istočne Evrope.
Na nekada užurbanoj pijaci Bab al-Fellah u Tunisu, zbog rastućih troškova kupci nisu u mogućnosti da se troše na kupovinu hrane za ramazan kao što su to mogli činiti prethodnih godina.
„Skoro sam potrošila 40 dinara (otprilike 13 dolara) koje mi je dao muž i kupila sam samo povrće, piletinu i neke začine“, rekla je žena koja se predstavila samo kao Fatima B.
U ratom razorenoj Sani, slika je još mračnija, a stanovnici se bore da kupe čak i osnovne zalihe. Razorni građanski rat u zemlji, koji sada ulazi u svoju devetu godinu, ubio je više od 150.000 ljudi i gurnuo milione Jemenaca na ivicu gladi.
„Nisam u mogućnosti da obezbedim dnevnu hranu za decu“, rekao je Saleh al-Omrani, nezaposleni stanovnik Sane. „Imali smo Ramazan u stara dobra vremena, ali danas više nema Ramazana.
Diplomate i lideri su izrazili novu nadu u mirovne napore u danima koji su prethodili Ramazanu, usred znakova otopljavanja odnosa između dve rivalske supersile u regionu, Irana i Saudijske Arabije. Njih dvojica su na suprotstavljenim stranama rata u Jemenu, i uprkos treperajima topline između njih, sporadične borbe se nastavljaju širom te zemlje. U udarima biča u Jemenu ranije ove nedelje poginulo je najmanje 16 ljudi.
U južnoj Turskoj i severozapadnoj Siriji, razaranja izazvana prošlomesečnim zemljotresom predstavljaju možda najteži izazov od svih.
Potres je uništio ili oštetio stotine džamija, kažu turske vlasti, ostavljajući desetine hiljada da se mole u improvizovanim šatorima.
U severozapadnoj provinciji Idlib – poslednjoj sirijskoj pobunjeničkoj enklavi – veoma mali broj porodica još uvek ima energiju ili resurse da izvrši neophodne pripreme za Ramazan ove godine.
Abdul Kahar Zaku, vlasnik kafića iz provincije, rekao je da će ukrasiti svoj kafić uprkos preovlađujućoj bedi i dati sve od sebe da stvori prazničnu atmosferu.
„Uprkos svim izgledima, Ramazan će uvek imati svoju atmosferu, sa simbolikom i duhovnošću koja čini život lakšim“, rekao je Zaku.
Post je obavezan za sve zdrave muslimane, sa izuzetkom za one koji su bolesni i za žene koje su trudne ili doje. Od male djece se ne očekuje post.
U muslimanskim zemljama jedenje ili piće u javnosti tokom dana generalno se ne odobrava. Pušenje i seksualni odnosi takođe nisu dozvoljeni tokom dana.
Islam slijedi lunarni kalendar, tako da Ramazan svake godine počinje oko nedelju i po ranije. Na kraju Ramazana, muslimani proslavljaju radosni praznik Ramazanski bajram, kada djeca često dobijaju novu odeću i poklone.