Vlasnik Fejsbuka Meta (META.O) objavio je u srijedu model veštačke inteligencije koji može da izabere pojedinačne objekte unutar slike, zajedno sa skupom podataka napomena na slikama za koje kaže da je najveći ikada te vrste .
Istraživački odsek kompanije rekao je u postu na blogu da bi njen model segmenta bilo šta, ili SAM, mogao da identifikuje objekte na slikama i video zapisima čak i u slučajevima kada nije naišao na te stavke u svojoj obuci.
Koristeći SAM, objekti se mogu birati klikom na njih ili pisanjem tekstualnih upita. U jednoj demonstraciji, pisanje reči „mačka“ podstaklo je alat da nacrta kutije oko svake od nekoliko mačaka na fotografiji.
Velike tehnološke kompanije trube o svojim otkrićima u oblasti veštačke inteligencije otkako je OpenAI-ov ChatGPT chatbot koji podržava Microsoft (MSFT.O) postao senzacija u jesen, izazvavši talas investicija i trku za dominiranje prostorom.
Meta je zadirkivala nekoliko funkcija koje primenjuju tip generativne veštačke inteligencije koju je popularizovao ChatGPT, a koja stvara potpuno novi sadržaj umesto da jednostavno identifikuje ili kategorizuje podatke poput druge veštačke inteligencije, iako još nije objavio proizvod.
Primeri uključuju alatku koja okreće nadrealističke video snimke iz tekstualnih upita i drugu koja generiše ilustracije dečijih knjiga iz proze.
Izvršni direktor Mark Zakerberg rekao je da je uključivanje takvih generativnih AI „kreativnih pomagala“ u Meta-ine aplikacije prioritet ove godine.
Meta već interno koristi tehnologiju sličnu SAM-u za aktivnosti poput označavanja fotografija, moderiranja zabranjenog sadržaja i određivanja koje objave da preporuči korisnicima Facebook-a i Instagrama.
Kompanija je saopštila da će SAM-ovo izdanje proširiti pristup toj vrsti tehnologije.
SAM model i skup podataka biće dostupni za preuzimanje pod nekomercijalnom licencom. Korisnici koji postavljaju svoje slike na prateći prototip takođe moraju pristati da ga koriste samo u istraživačke svrhe.