I Rumunija i Moldavija izvještavaju o čudnim objektima na svom nebu

I Rumunija i Moldavija izvještavaju o čudnim objektima na svom nebu

Rumunija je nakratko ubacila vojne avione, a susedna Moldavija je u utorak privremeno zatvorila svoj vazdušni prostor nakon što su vlasti obe zemlje prijavile da misteriozni vremenski objekti nalik balonima prelaze njihovo nebo.

Incidenti su se dogodili oko podneva po lokalnom vrijemenu i nakratko su izazvali zabrinutost u dve istočnoevropske zemlje, koje se graniče sa Ukrajinom i koje su pogođene ruskim ratom.

Rumunsko ministarstvo odbrane saopštilo je da je na njeno jugoistočno nebo poslalo dva aviona pod komandom NATO-a da traže vazdušni objekat koji je opisao kao mali sa „karakteristikama sličnim meteorološkom balonu“. U početku su ga detektovali radarski sistemi u rumunskom vazdušnom prostoru na visini od oko 11.000 metara (36.000 stopa).

„Posada dva aviona nije potvrdila prisustvo vazdušne mete, ni vizuelno ni na radarima“, navodi se u saopštenju ministarstva i dodaje da su dva aviona MiG-21 LansR ostala u blizini oko 30 minuta pre povratka. bazi.

Nije jasno da li su ova dva incidenta povezana, a nijedna država nije rekla odakle veruju da su predmeti došli.

Događaji prate niz sličnih incidenata ovog meseca u SAD, u kojima su objekti otkriveni i oboreni od strane ratnih aviona uključivali kineski balon na velikoj visini koji je prošao američki vazdušni prostor. Kina je rekla da je u pitanju meteorološki balon koji je slučajno skrenuo sa kursa.

Incident u Moldaviji izazvao je opsežni prekid putovanja i kratku paniku kada su vlasti privremeno zatvorile vazdušni prostor zemlje zbog, kako su kasnije opisali, objekta „sličnog meteorološkom balonu“ uočenog u blizini severne granice sa Ukrajinom.

Desetine letova u zemlji od oko 2,6 miliona ljudi, jednoj od najsiromašnijih u Evropi, otkazani su ili ponovo zakazani. Neki su preusmereni u Rumuniju.

„S obzirom na vremenske uslove i nemogućnost praćenja i identifikacije objekta, kao i putanje leta … doneta je odluka da se vazdušni prostor privremeno zatvori“, navodi se u saopštenju moldavskih vazduhoplovnih vlasti.

Rumunija je članica NATO-a od 2004. godine, a članica Evropske unije od 2007. Moldavija je vojno neutralna i stoga nije potencijalna članica NATO-a. Ona želi da uspostavi bliže veze sa zapadom i dobila je status kandidata za članstvo u EU prošlog juna, istog dana kada i Ukrajina.

Predsednica Moldavije Maia Sandu optužila je u ponedeljak Rusiju da planira da zbaci vladu njene zemlje i da je izbaci iz koloseka pristupanja EU.

Portparolka ruskog ministarstva spoljnih poslova Marija Zaharova odbacila je u utorak Sanduove tvrdnje kao „apsolutno neosnovane i nepotkrijepljene“.