Da li zagađenje vazduha izaziva rak?

Da li zagađenje vazduha izaziva rak?

Tokom zima u Juti, možete izaći napolje i videti maglovit oblak koji lebdi nad dolinom. Zagađivači ili hemikalije u vazduhu potiču iz mešavine ljudskih i prirodnih izvora i mogu naštetiti našem zdravlju. Zagađenje vazduha, prema naučnicima, uzrokuje niz loših zdravstvenih ishoda, uključujući povećan rizik od raka.

„Zagađenje vazduha je povezano sa oksidativnim stresom i zapaljenjem u ćelijama koje mogu dovesti do oštećenja ćelija i tkiva“, kaže Anne Kirchhoff, Ph.D., MPH, istraživač na Huntsman Cancer Institute i vanredni profesor pedijatrije na Univerzitetu Utah ( U). „Posebni tipovi zagađenja vazduha mogu dovesti do određenih vrsta raka. Na primer, sada postoji mnogo dokaza koji pokazuju da čestice, koje su čvrste čestice i tečne kapljice u vazduhu, povećavaju rizik od raka pluća.“

Ne samo da zagađenje može povećati rizik od raka pluća, već i Nacionalni institut za zdravstvene nauke o životnoj sredini izveštava da može povećati rizik od raka dojke, leukemije i ne-Hodgkinovog limfoma.

2013. godine Međunarodna agencija za istraživanje raka proglasila je zagađenje vazduha kancerogenim, što znači da može izazvati rak. Stručnjaci Nacionalnog instituta za rak navode da kancerogen, pomešan sa drugim specifičnim faktorima, kao što su dužina izlaganja i genetika, utiče na to da li će osoba razviti rak.

Postoje dve istaknute vrste zagađenja, spoljašnje i unutrašnje. Izduvni gasovi iz automobila, dim od zapaljenog drveta ili šumskih požara i industrijsko zagađenje su zagađivači na otvorenom. Zagađivači u zatvorenom prostoru potiču od radona (radioaktivnog gasa koji se nalazi u kućama i zgradama), nekih boja i sredstava za čišćenje, kao i zapaljenih sveća ili drva u kaminima. Iako zagađenje vazduha može biti štetno, postoje stvari koje možemo učiniti da smanjimo izloženost i rizik od raka.

Kirhof kaže: „Pratite lokalne izveštaje o kvalitetu vazduha – nivoi zagađenja mogu da variraju tokom dana, tako da je dobro proveriti prije nego što izađete napolje, posebno ako imate već postojeće stanje kao što je astma ili srčana bolest. Takođe, ograničite vežbanje napolju tokom vrijemena lošeg kvaliteta vazduha“.

Korišćenje samostojećeg visokoefikasnog vazdušnog filtera za čestice i testiranje na radon su načini da se ograniči zagađenje u zatvorenom prostoru. Kirhof i drugi istraživači takođe preporučuju da se vaš glas čuje. Zalagati se za bolju politiku zaštite javnog zdravlja.