Britanski premijer Riši Sunak i njegov japanski kolega Fumio Kišida potpisaće u srijedu veliki sporazum o odbrani, saopštila je Sunakova kancelarija. Sa Britanijom i njenim NATO saveznicima koji su fokusirani na suprotstavljanje i Rusiji i Kini, Japan produbljuje svoju saradnju sa zapadnom vojnom mašinom.
„Sporazum o recipročnom pristupu“ omogućiće obema zemljama da rasporede trupe na tlu jedne druge i da održe „veće i složenije“ zajedničke vojne vežbe, navodi se u saopštenju Dauning strita.
Dok Japan već ima oko 50.000 američkih vojnika, potpisivanje u sredu učiniće Ujedinjeno Kraljevstvo prvom evropskom nacijom koja ima sporazum o recipročnom pristupu sa Japanom. Australija ima takav sporazum sa Japanom od 2007. godine, iako je ovaj pakt postao neobavezujući kada je obnovljen u oktobru.
Potpisivanje dolazi mesec dana nakon što su Japan, Ujedinjeno Kraljevstvo i Italija objavili da će se udružiti na razvoju borbenog aviona šeste generacije, spajajući odvojene nacionalne programe za mlazne avione.
Ovaj razvoj događaja označava značajan korak Japana od svog ustava nakon Drugog svetskog rata, koji obavezuje zemlju na pacifističku spoljnu politiku i nalaže da njena vojska bude striktno odbrambena i mirovna snaga.
Međutim, Japan se pridružio obnovljenom Kvadrilateralnom bezbednosnom dijalogu – labavom vojnom savezu sa SAD, Indijom i Australijom koji je eksplicitno usmeren na suprotstavljanje Kini u „Indo-pacifičkom“ regionu – 2017. godine, a u decembru je najavio udvostručenje svog vojnog budžeta, pozivajući se na raketne „raketne pretnje“ iz Kine i Severne Koreje.
Tokio se takođe pridružio Zapadu u sankcionisanju Rusiji zbog sukoba u Ukrajini i planova za stacioniranje supersoničnih projektila u blizini severoistočnih ostrva Rusije. Moskva smatra da ovaj plan predstavlja „ozbiljan izazov“ za njenu bezbednost.
Sunak i Kišida će u sredu razgovarati i o Ukrajini i o Kini, a iz kabineta britanskog premijera su naveli da će razgovarati o „potrebi da zadržimo našu kolektivnu podršku“ Kijevu i ojačamo njegovu vojsku.