Dva muškarca dobijaju po 40 godina za ubistvo novinarke sa Malte

Dva muškarca dobijaju po 40 godina za ubistvo novinarke sa Malte

Sudija na Malti osudio je dvojicu braće na po 40 godina zatvora nakon što su naglo promenili kurs i priznali krivicu u petak za ubistvo auto-bombe novinarke protiv korupcije, što je šokiralo Evropu i izazvalo gnevne proteste u Malta.

Nekoliko sati ranije, na početku suđenja u zgradi suda u Valeti, Džordž Deđorđo (59) i Alfred Deđorđo (57) izjasnili su se da nisu krivi.

Oni su optuženi da su postavili bombu koja je raznela automobil Dafne Karuane Galicije dok se vozila u blizini svoje kuće 16. oktobra 2017.

Karuana Galicija je istraživala sumnju na korupciju među političkim i poslovnim krugovima u maloj državi Evropske unije, koja je finansijsko utočište na Mediteranu.

Sudija Edvina Grima povukla se u veća nakon promene izjašnjavanja o krivici pre nego što je nekoliko sati kasnije objavila kazne.

Braća su se mogla suočiti sa maksimalnom kaznom doživotnog zatvora. Kao članica Evropske unije, Malta ne dozvoljava smrtnu kaznu.

Tužioci su tvrdili da je braću angažovao vrhunski malteški biznismen sa vladom. Taj biznismen je optužen i biće mu odvojeno suđeno.

Uoči suđenja, braća Degiorgio su odbacila optužbe. Treći osumnjičeni, Vincent Muscat, izbegao je suđenje nakon što je ranije promenio izjašnjavanje o krivici. Muskat služi kaznu od 15 godina.

Ali na početku suđenja u petak Alfred Degiorgio se izjasnio da nije kriv, dok je njegov brat izjavio da nema šta da kaže, što je sud protumačio kao da nije kriv.

Nije odmah bilo jasno zašto su se optuženi naglo preokrenuli.

Tokom uvodne reči tužilaštva, država je tvrdila da ima dokaze koji uključuju mobilne telefone koji povezuju optužene sa bombaškim napadom.

Braća su bezuspešno pokušala da pregovaraju o pomilovanju u zamenu za imenovanje većih navodnih zavjerenika, uključujući bivšeg ministra čiji identitet nije otkriven.

Bomba je bila postavljena ispod vozačevog sedišta, a eksplozija je bila dovoljno snažna da olupine automobila prelete preko zida u polje.

Vrhunska malteška istraživačka novinarka, Karuana Galicija, 53, pisala je na svojoj veb stranici „Running Commentari“ o sumnji na korupciju u političkim i poslovnim krugovima u mediteranskoj ostrvskoj državi, atraktivnom finansijskom utočištu.

Među njenim metama bili su ljudi iz užeg kruga tadašnjeg premijera Džozefa Muskata koje je optužila da imaju ofšor kompanije u poreskim rajevima otkrivene u curenju Panamskih papira. Ali ona je ciljala i na opoziciju. Kada je ubijena, suočila se sa više od 40 tužbi za klevetu.

Hapšenje vrhunskog biznismena sa vjezama sa visokim vladinim zvaničnicima dvije godine nakon ubistva izazvalo je niz masovnih protesta u zemlji, primoravši Muskat da podnese ostavku.

Iorgen Fenech je 2019. godine optužen za navodno saučesništvo u ubistvu, tako što je naredio ili podsticao počinjenje zločina, podsticao drugog da počini zločin ili obećavao da će dati nagradu nakon toga. Optužen je i za zaveru da počini ubistvo. Fenech se izjasnio da nije kriv po svim tačkama optužnice.

Nije određen datum njegovog suđenja.

Posrijednik, koji je sam sebe priznao, taksista Melvin Teuma, dobio je predsedničko pomilovanje 2019. u zamenu za svedočenje protiv Feneka i drugih navodnih zavjerenika. Dvojica muškaraca, Džejmi Vela i Robert Agijus, optuženi su za nabavku bombe, ali suđenje im još nije počelo.

U jutarnjoj sednici prije pauze za ručak, zamenik tužioca, Filip Galea Faruđa, rekao je sudu da je Teuma od neimenovane osobe tražila da pronađe nekoga ko će ubiti Karuanu Galiciju. Teuma je navodno prišao jednom od braće Degiorgio i dogovorena je isplata od 150.000 evra (146.500 dolara), rekla je Galea Faruđa.

Galea Farrugia je takođe rekao da je puška prvobitno odabrana kao oružje ubistva, ali da je to kasnije zamenjeno bombom. Tužioci su takođe rekli da je eksploziju izazvao mobilni telefon – jedan od tri koje je Džordž Deđordžio imao sa sobom na kabinskom krstarenju u Velikoj luci na Malti.

Izvještaj o javnoj istrazi iz 2021. otkrio je da malteška država „mora da snosi odgovornost“ za ubistvo Karuane Galicije zbog kulture nekažnjivosti koja je proizašla iz najviših nivoa vlasti.

Komesarka Saveta Evrope za ljudska prava Dunja Mijatović osudila je „nedostatak efektivnih rezultata u uspostavljanju odgovornosti pet godina kasnije“.

U pismu aktuelnom premijeru Robertu Abeli, komesar je izrazio potrebu za hitnom zaštitom novinara na Malti i naveo tekuće slučajeve klevete protiv porodice Karuane-Galicije.