Sirene za raketnu uzbunu oglasile su se danas širom centralnog dijela Izraela, uključujući i Tel Aviv, prvi put u posljednja četiri mjeseca, a palestinski islamistički Hamas je preuzeo odgovornost za projektile ispaljene iz Gaze.
Hamas je nastavio da ispaljuje projektile na pogranična naselja oko Pojasa Gaze tokom više od sedam mjeseci od početka rata, ali već dugo nisu koristili rakete dugog dometa, navodi Asošiejted pres.
Izraelska vojska je saopštila da je osam raketa prešlo granicu, te da je nekoliko presretnuto, uz tvrdnju da su ispaljene iz područja Rafe na jugu Pojasa Gaze, prenijeli su izraelski mediji.
Ranije je rečeno da je ispaljeno desetak raketa.
Na društvenim mrežama su objavljeni snimci raketiranja.
Tajms of Izrael objavio je nedavno da izraelska vojska vjeruje da Hamas ima sposobnost da ispali rakete na centralnu izraelsku teritoriju iz područja Rafe i da će se to dogoditi dok vojnici napreduju dublje u tom gradu, za koji tvrde da je posljednje veliko uporište hamasovaca.
Glavni tužilac Međunarodnog krivičnog suda (MKS) Karim Kan odbacio je danas optužbe da izjednačava postupke Izraela i Hamasa zbog zahtjeva da se izdaju nalozi za hapšenje lidera Izraela i te palestinske islamističke organizacije, označivši ih kao glupost.
„Ne kažem da je Izrael sa svojom demokratijom i vrhovnim sudom srodan Hamasu, naravno da ne. Ne može biti jasnije da Izrael ima svako pravo da brani svoje stanovništvo i oslobodi taoce. Ali niko nema dozvolu da počini ratne zločine i zločine protiv čovječnosti. Sredstva nas definišu“, izjavio je Kan za Sandej Tajms, u prvom intervjuu otkako je saopštio da će zahtjevati naloge za hapšenje izraelskog premijera i ministra odbrane, kao i tri lidera Hamasa.
Tužilac MKS je rekao da je dao primjer Velike Britanije i Irske republikanske armije (IRA) kada ga je jedan izraelski zvaničnik upitao kako je trebalo da se lociraju taoci.
„Bilo je pokušaja da se ubije Margaret Tačer, Eri Niv, britanski poslanik je dignut u vazduh, lord Mauntbaten je dignut u vazduh, bilo je pucanja u koljena, ali Britanci nisu odlučili da kažu ’Pa u Ulici Folz (srce katoličkog Belfasta) nesumnjivo može biti članova IRA i simpatizera republikanaca i zato hajde da bacimo bombu od 900 kilograma na tu ulicu. Ne možete to uraditi“, rekao je Kan.
Britanski list je objavio da Kan nosi plavu traku oko zgloba na kojoj piše „dovedite ih kući“ što je poziv na povratak talaca, uz ličnu oznaku posvećenu najmlađem taocu Kfiru Bibasu.
„To bi slomilo svakom srce. Kfir je imao samo devet mjeseci. Ali nema monopola na patnju. Tamo palestinske bebe umiru i ne možemo imati duple standarde“, rekao je Kan, ocjenivši da je odgovornost sveta, ako nalozi za hapšenje budu izdati, da ih i ispuni.
„Ako se države ne uključe to ima velike posljedice. MKS je njihovo dijete, ja sam samo dadilja ili iznajmljena pomoć. Oni imaju odgovornost da brinu to tom djetetu, ili da budu odgovorni što su ga napustili“, zaključio je glavni tužilac MKS.
U izraelskim napadima tokom noći u različitim djelovima Pojasa Gaze ubijeno je najmanje šest Palestinaca.
Kako prenosi Anadolija, među ubijenim i ranjenim Palestincima ima djece i žena.
Navodi se da je šest Palestinaca, uključujući djecu i žene, ubijeno prilikom bombardovanja kuće porodice Kishta u regiji Hirbet Ads, sjeverno od Rafe.
Tijela Palestinaca dovezena su u Kuvajtsku bolnicu.
Izbjeglički kamp Jebna, koji se nalazi u centralnim djelovima grada Rafa, bio je meta izraelskih napada, kao i oblasti Kista i Helal Pazara, na jugu grada Rafa.
Izraelski ratni avioni bombardovali su i stambene jedinice u izbjegličkom kampu u regiji Nusairat u centralnim djelovima Pojasa Gaze.
Bombardovane su i stambene jedinice na području Beit Lahije.
Uprkos odluci Međunarodnog suda pravde da odmah prekine napade, izraelska vojska nastavlja sa napadima na grad Rafa.
Oko 200 kamiona sa humanitarnom pomoći, uključujući dva sa gorivom, ućiće danas u Pojas Gaze, najavio je šef egipatskog Crvenog krsta na sjevernom Sinaju Kaled Zijad.
Kamioni ulaze u Gazu preko izraelskog graničnog prelaza Kerem Šalom pošto su preusmjereni iz Rafe na osnovu dogovora predsjednika Egipta Abdela-Fataha el-Sisija i predsjednika SAD Džozefa Bajdena.
Pomoć se nagomilava u Egiptu otkako je Izrael pokrenuo vojnu operaciju da preuzme palestinsku stranu graničnog prelaza Rafa sa Egiptom 7. maja, podsjećaju izraelski mediji.
Ne želeći da bude saučesnik izraelskog preuzimanja prelaza, Egipat je odbio da otvori Rafu dok se izraelske snage ne povuku sa druge strane granice.
Sisi i Bajden su se dogovorili u telefonskom razgovoru u petak da privremeno pošalju humanitarnu pomoć i gorivo preko prelaza Kerem Šalom dok se ne stvore uslovi da se otvori prelaz Rafa sa palestinske strane.