Devetnaestogodišnji palestinski novinar, čiji su radovi objavljivani na Al Džaziri, ubijen je u izraelskom napadu, izvjestila je ova katarska mreža.
Hasan Hamad, koji je živio u izbjegličkom kampu Džabalija u sjevernoj Gazi, navodno je bio meta prijetnji izraelskog oficira putem WhatsApp-a. Njegove kolege optužile su izraelsku vojsku da ga je namjerno targetirala, što oni poriču.
„Hasan Hamad, novinar koji nije doživio ni dvadesetu, odolijevao je cijelu godinu na svoj način. Odolijevao je tako što je bio daleko od svoje porodice kako ne bi bili meta. Odolijevao je kad je pokušavao da pronađe internet signal, sjedeći sat ili dva na krovu samo da bi poslao video koji do vas stiže za nekoliko sekundi“, stoji u objavi na Hamadovom nalogu u nedjelju, koju je očigledno napisao njegov kolega.
„Jučer, od 22 sata, kretao se između bombardovanih lokacija, a zatim se vratio da traži internet signal, samo da bi opet otišao da snimi prizore razbacanih ostataka. Trpio je bol zbog povređene noge, ali je nastavio da snima. U 6 sati ujutro, pozvao me je da pošalje svoj posljednji video. Nakon poziva koji nije trajao više od nekoliko sekundi, rekao je: ‘Evo ih, evo ih, gotovo je’ i prekinuo. To je osjećaj koji nijedno ljudsko biće ne može podnijeti“, dodaje se.
Oružano krilo Hamasa saopštilo je da je ispalilo rakete na južni Izrael. Brigade Izedin el-Kasam saopštile su da su njihovi borci ispalili projektile na “neprijateljska okupljanja” na prelazima Rafa i Kerem Šalom, te kibuc Holit, blizu granice sa Gazom, prenosi Gardijan.
Izraelska vojska je, u međuvremenu, saopštila da je “spriječila neposrednu prijetnju” od Hamasa, napadajući “lansirne položaje i podzemne rute Hamasa” širom pojasa Gaze.
Izraelska vojska potvrdila je rano ujutro i da je izvršila napade na bolnicu Al-Aksa u Deir Al Balahu, u središtu Gaze, tvrdeći da je bolnica postala baza za “komandno-kontrolni kompleks” Hamasa, bez pružanja dokaza.
Al Džazira prenosi da je 11 osoba povrijeđeno u napadu, koji je gađao šatore raseljenih osoba koje su se sklonile na teritoriji bolnice.
Ova bolnica, jedina koja funkcioniše u središnjoj Gazi, već je bila meta više smrtonosnih izraelskih napada, između ostalog na kraju prošlog mjeseca i u avgustu, kada je izraelski napad ubio najmanje pet osoba i zapalio šatore raseljenih osoba.
U protekloj godini, Izrael je u pojasu Gaze bombardovao više od 40.000 ciljeva, pronašao 4.700 tunelskih otvora i uništio 1.000 položaja raketnih lansera, saopštila je vojska te zemlje na godišnjicu napada Hamasa na Izrael.
Izraelska vojska je saopštila da je od 7. oktobra 2023. godine poginulo 726 vojnika. Od toga, 380 je poginulo u napadima 7. oktobra, a 346 u borbama u Gazi, počevši od 27. oktobra 2023, prenosi Rojters.
Povrijeđenih vojnika bilo je 4.576 od tog datuma. Pedeset i šest vojnika stradalo je u „operativnim nesrećama“.
U podacima koji obilježavaju godišnjicu 7. oktobra, izraelska vojska je saopštila da je od početka rata mobilisano 300.000 rezervista – 82% muškaraca i 18% žena, od kojih je skoro polovina uzrasta između 20 i 29 godina.
Od početka rata, 13.200 raketa ispaljeno je na Izrael iz Gaze. Još 12.400 ispaljeno je iz Libana, dok je 60 stiglo iz Sirije, 180 iz Jemena i 400 iz Irana, navodi vojska.
Izraelska vojska tvrdi da je ubila više od 800 “terorista” u Libanu, gdje je napadnuto 4.900 ciljeva iz vazduha, kao i oko 6.000 ciljeva na kopnu. U protekloj godini, Izrael je uhapsio više od 5.000 osumnjičenih na Zapadnoj obali i u dolini rijeke Jordan.
Vojska je saopštila da je ubila osam komandanata brigada militanata iz Gaze, oko 30 komandanata bataljona i 165 komandanata četa tokom protekle godine.
Jedan izraelski vojnik je poginuo u sukobu na granici sa Libanom, saopštila je izraelska vojska, navodeći da je riječ o naredniku Etaju Azulaju. Dvojica drugih vojnika iz njegove jedinice su ozbiljno ranjeni u istom incidentu, dodali su, prenosi Gardijan.
Izrael je nastavio bombardovanje Bejruta tokom noći. Ogromne vatrene lopte i dim viđeni su kako se dižu iz južnog predgrađa Bejruta, Dahije, koje se smatra uporištem Hezbolaha, prenosi Al Džazira. Izraelska vojska tvrdi da je cilj napada bio sjedište Hezbolaha i skladišta oružja, ali nije pružila dokaze za tu tvrdnju.
Nije odmah bilo jasno da li ima žrtava u tom području, koje je postalo teško dostupno zbog izraelskih udara.
U odvojenom izraelskom napadu ranije u nedjelju, u gradu Kamatija, jugoistočno od Bejruta, ubijeno je šest osoba, uključujući troje djece, saopštilo je libansko Ministarstvo zdravlja, prema izvještajima Asošiejted presa.
Izrael je pojačao vazdušne napade na južna predgrađa Bejruta u nastojanju da uništi vojne sposobnosti i lidere Hezbolaha, uoči prve godišnjice napada Hamasa na Izrael, koji je doveo do rata u Pojasu Gaze, prenosi redakcija Radija Slobodna Evropa (RSE) na engleskom jeziku..
U međuvremenu, Teheran je objavio da zatvara aerodrome za vazdušni saobraćaj od 21 sat 6. oktobra do 6 časova ujutru 7. oktobra, navodeći kao razlog zatvaranja aerodroma „operativna ograničenja“. Iranske vlasti odluku su donijele dok Izrael razmatra svoj odgovor na nedavni masovni raketni napad Irana na teritoriju Izraela.
Redakcija RSE na engleskom jeziku prenosi da nije jasno da li su svi iranski aerodromi zatvoreni za vazdušni saobraćaj. Teheran je slične akcije preduzeo i 1. oktobra kada je izveo raketni napad na Izrael.
Izraelski ministar odbrane Joav Galant je 6. oktobra zaprijetio Iranu da bi na kraju mogao da „prođe kao Bejrut ili Gaza“, ukoliko Teheran pokuša „dodatno da naudi Izraelu“.
Izrael je ranije saopštio da je izveo seriju „ciljanih udara“ na „skladišta oružja“ i infrastrukturu koja pripada Hezbolahu.
Zvanična libanska Nacionalna novinska agencija saopštila je da je uporište Hezbolaha u Libanu pogođeno više od 30 puta. U vazdušnim napadima pogođena su benzinska pumpa i skladište sanitetskog materijala.
Redakcija RSE na engleskom jeziku prenosi da su brojni svedoci rekli da je riječ o najjačim napadima otkako je Izrael, prije dvije nedjelje, pokrenuo vazdušne udare na Liban.
Američki Stejt department saopštio je 6. oktobra da Vašington podržava akcije Izraela u borbi protiv ekstremističkih elemenata, ali da američki lideri ne odobravaju gađanje civilne infrastrukture.
„Vojni pritisak ponekad može da omogući diplomatiju. Naravno, vojni pritisak može da dovede i do pogrešne procjene. Može da dovede do neželjenih posljedica. Svaka civilna žrtva je jedna žrtva previše“, navodi se u saopštenju Stejt departmenta.
Izrael je 5. oktobra saopštio da su izraelske snage ubile 440 boraca Hezbolaha u kopnenim operacijama u južnom Libanu i uništile 2.000 ciljeva Hezbolaha. Do sada je, prema podacima izraelskih vlasti, na jugu Libana ubijeno devet izraelskih vojnika.
Prema podacima libanskog ministarstva zdravlja, skoro 2.000 ljudi je ubijeno u Libanu od početka sukoba, većina u posljednje dvije sedmice.
Visoki komesar Ujedinjenih nacija za izbjeglice (UNHCR) Filipo Grandi izjavio je 6. oktobra u Bejrutu da je Izrael vazdušnim napadima na Liban prekršio međunarodno humanitarno pravo, jer su mete bili civili i civilna infrastruktura, prenijela je agencija Rojters. Grandi je pozvao sve strane da se obustave sukobi u Libanu i Pojasu Gaze.
Izraelske snage su u stanju pripravnosti uoči prve godišnjice napada Hamasa 7. oktobra prošle godine na teritoriju Izraela. Vojska Izraela nastavila je sa vazdušnim udarima na Gazu, a u napadu 6. oktobra na džamiju u središtu Gaze poginulo je najmanje 19 ljudi.
U napadu Hamasa na jug Izraela 7. oktobra, prema izraelskim podacima, ubijeno je oko 1.200 ljudi, dok je oteto oko 251 ljudi, od kojih 97 Hamas još uvijek drži u Gazi kao taoce, uključujući 33 osobe za koje izraelska vojska tvrdi da su mrtve.
U odmazdi Izraela koja je uslijedila, u Gazi je u napadima izraelske vojske od početka rata ubijeno blizu 42.000 ljudi, prema podacima Ministarstva zdravlja Gaze, pod kontrolom Hamasa.