Blinken: Dogovor o oslobađanju talaca koje drži Hamas i dalje moguć, ali ostaju veoma teška pitanja

Blinken: Dogovor o oslobađanju talaca koje drži Hamas i dalje moguć, ali ostaju veoma teška pitanja

Državni sekretar Sjedinjenih Američkih Država (SAD) Entoni Blinken rekao je danas da je dogovor o oslobađanju talaca koje drži Hamas i dalje moguć, ali da ostaju „veoma teška“ pitanja koja treba riješiti, prenosi agencija Rojters.

Blinken je to govorio na konferenciji za novinare tokom posjete Albaniji nekoliko dana nakon što su u utorak razgovori u kojima su učestvovali SAD, Egipat, Izrael i Katar o sporazumu kojim bi se pauza u borbama u Gazi završili bez pomaka

Izraelske snage su jutros pucale na glavnu bolnicu na jugu Pojasa Gaze i ubile jednog pacijenta, a šest ranile, saopštili su bolnički izvori.

Vojska nastoji da evakuiše hiljade raseljenih osoba iz te ustanove koja je zbog višenedeljnih sukoba uglavnom bila izolovana.

U međuvremenu su pregovori o prekidu vatre u Gazi u zastoju, kako se čini, jer je premijer Izraela Benjamin Netanjahu najavio nastavak ofanzive dok Hamas ne bude uništen i desetine talaca otetih tokom napada na južnu izraelsku teritoriju koji su izazvali rat, ne bude oslobođeno.

Bolnica Naser u Kan Junisu je bila u najnovijem fokusu vojnih operacija koje su nanele veliku štetu zdravstvenom sektoru u Gazi dok nastoji da zbrine desetine pacijenata ranjenih u svakodnevnom bombardovanju.

Izrael optužuje Hamas da koristi bolnice i drugu civilnu infrastrukturu da zaštiti svoje borce.

Na video snimku posle napada na bolnicu vidi se kako medicinari pokušavaju da pacijente prebace na nosilima kroz hodnik pun prašine i dima.

Oni koriste baterijsku lampu mobilnih telefona da osvetle mračnu sobu u kojoj ranjeni čovjek vrišti od bola dok se napolju čuje pucnjava.

Asošiejted pres, međutim, nije mogao da potvrdi atentičnost video snimaka.

Jedan od preostalih hirurga u bolnici dr Kaled Alser izjavio je za AP da je sedam pacijenata koji su jutros pogođeni tu bilo na liječenju.

I on sam je lakše ranjen u srijedu kada je iz drona, kako je rekao, otvorena vatra na gornje spratove bolnice.

„Situacija eskalira svakog sata, svakog minuta“, rekao je doktor.

Izraelska vojska je u srijedu saopštila da je otvorila siguran koridor za raseljene ljude da napuste bolnicu, ali da će dozvoliti ljekarima i pacijentima da ostanu.

Na video snimcima objavljenim na društvenim mrežama vide se desetine ljudi kako izlaze iz bolnice i nose svoje najneophodinje stvari.

Evakuaciju bolnice je vojska naredila u januaru, ali kao i u drugim zdravstvenim ustanovama ljekari i pacijenti nisu bili u stanju da bezbjedno odu ili da se premjeste na sigurno mjesto. Zato je hiljade raseljenih u sukobu u drugim područjima ostalo u bolnici ili u njenoj blizini.

Palestinci kažu da na opkoljenoj teritoriji nema bezbjednog mjesta jer Izrael nastavlja da napada sve djelove Gaze.

Predstavnica organizacije „Ljekari bez granica“ koji rade u toj bolnici, rekla je da su Palestinci u nemogućoj situaciji, te da ne znaju da li da ostanu i budu potencijalna meta ili odu čak i tamo gde je bombardovanje dio svakodnevnog života.

SAD i nekoliko bliskoistočnih partnera pripremaju detaljan plan za sveobuhvatni mirovni sporazum između Izraela i Palestinaca koji uključuje „čvrst vremenski okvir“ za uspostavljanje palestinske države, prenosi Vašington post, navodeći da bi više detalja moglo da bude poznato u narednih nekoliko nedjelja.

Hitnost napora direktno je povezana sa predloženim prekidom borbi i oslobađanjem talaca koje drži Hamas u Gazi o čemu pregovaraju SAD, Katar i Egipat.

U izvještaju, koji se poziva na američke i arapske zvaničnike, kaže se da bi ključ plana i njegove objave bilo postizanje početnog primirja između Izraela i Hamasa, prenosi RTS.

Tokom ove pauze, koja bi trajala najmanje šest nedjelja, SAD planiraju da objave izvještaj, preduzmu početne korake ka njegovoj implementaciji, uključujući formiranje privremene palestinske vlade i pokušaju da pridobiju dalju podršku tom potezu.

„Ključan je dogovor o taocima“, rekao je jedan američki zvaničnik.

Međutim, u izvještaju se kaže da je nejasno da li će se Izrael složiti sa takvim potezom.

Predloženi plan uključuje korake koje je Izrael ranije odbio, a malo je vjerovatno da će ih odobriti aktuelna vlada, uključujući evakuaciju mnogih naselja na Zapadnoj obali i palestinsku prijestonicu u istočnom Jerusalimu.

Čak i dok Egipat, Jordan, Katar, Saudijska Arabija, Ujedinjeni Arapski Emirati i palestinski predstavnici, pored SAD, rade na postizanju sporazuma, postoje strahovi da će najavljeni izraelski napad na Rafu ubrzati krizu u Gazi i potkopati napore za dugoročni mir, navodi Vašington post.

Lideri Kanade, Australije i Novog Zelanda pozivaju na hitan humanitarni prekid vatre u Gazi, navodi se u zajedničkom saopštenju objavljenom kao odgovor na izvještaje o planiranoj vojnoj operaciji Izraela u Rafi.

„Ozbiljno smo zabrinuti indikacijama da Izrael planira kopnenu ofanzivu na Rafu. Vojna operacija u Rafi bila bi katastrofalna“, navodi se u saopštenju premijera tri zemlje, prenosi Rojters.

„Hitno je potreban humanitarni prekid vatre“, dodaje se u saopštenju.

Dvadeset dvije arapske zemlje apelovale su na Savjet bezbjednosti UN da zahtijeva hitan prekid vatre u Gazi i neometanu humanitarnu pomoć, te da spriječi svaki transfer Palestinaca sa te teritorije.

Predsjedavajući arapske grupe ovog mjeseca ambasador Tunisa u UN Tarik Ladeb rekao je novinarima sinoć da se oko 1,5 miliona Palestinaca, koji su se sklonili od sukoba u južnom gradu Rafi, suočavaju sa „katastrofalnim scenarijom“ ako premijer Izraela Benjamin Netanjahu započne potencijalnu evakuaciju civila i vojnu ofanzivu u području na granici s Egiptom.

Alžir, predstavnik arapskih zemalja u Savjetu bezbjednosti UN, je podijelio nacrt rezolucije prije dvije nedjelje sa zahtjevom da se uspostavi hitan humanitarni prekid vatre i neometan humanitarni pristup, te da se odbaci prisilno raseljavanje palestinskih civila, što je bila tema intenzivnih diskusija.

Ambasadorka SAD u UN Linda Tomas-Grinfild je rekla prošle nedjelje da bi rezolucija mogla da ugrozi „osjetljive pregovore“ čiji je cilj postizanje pauze u ratu Izraela i Hamasa i oslobađanje dijela talaca otetih tokom iznenadnog napada Hamasa 7. oktobra na južnu izraelsku teritoriju.

Rijad Mansur, palestinski ambasador u UN, je rekao sinoć da postoji velika podrška za rezoluciju i da su arapske diplomate vrlo otvoreno diskutovale s američkom ambasadorkom pokušavajući da dobiju podršku SAD.

„Vjerujemo da je krajnje vrijeme sada za Savjet bezbjednosti da odluči o rezoluciji o humanitarnom prekidu vatre poslije 131 dana“, rekao je on.

Neke arapske zemlje se zalažu za glasanje o alžirskom nacrtu ove nedjelje, ali je nekoliko arapskih i drugih diplomata u Savjetu bezbjednosti UN reklo da će se izgleda glasati naredne nedjelje, kako bi bilo više vremena za pregovore sa SAD da bi se izbjegao veto.

Broj civilnih žrtava u dva jučerašnja izraelska vazdušna napada na Liban porastao je na deset, javili su danas libanski državni mediji.

To je najveći broj žrtava u jednom danu u prekograničnim sukobima koji traju više od četiri mjeseca.

Libanski ekstremistički Hezbolah se zarekao da će se osvetiti za udare u kojima je pogođen grad Nabatijeh i selo na jugu Libana, nekoliko sati pošto su projektili ispaljeni iz te zemlje ubili Izraelku na služenju vojnog roka.

U gradu Nabatijeh je u izraelskom napadu srušen dio zgrade i poginulo je sedam članova iste porodice, uključujući dijete, javila je državna Nacionalna novinska agencija.

Dječak koji je najprije proglašen nestalim nađen je živ ispod ruševina. U početnim izvještajima je navedeno da je ubijeno četvoro ljudi.

U selu Suaneh poginula je jedna žena i dvoje njene male djece. Među žrtvama je šest žena i troje djece, a poginula su i tri borca Hezbolaha.

U napadu iz Libana je prethodno pogođen izraelski grad Safed na sjeveru, a ubijena je djevojka na odsluženju vojnog roka i ranjeno osmoro ljudi.

Toliki broj žrtava označio je zaoštravanje tokom više od četiri mjeseca svakodnevne prekograniče razmjene vatre izazvane ratom Izraela i Hamasa u Gazi koji je počeo 7. oktora.

Danas su vladine institucije, škole i libanski univerzitet zatvoreni u znak protesta zbog vazdušnih napada.

U međuvremenu je ministar odbrane Izrala Joav Galant u telefonskom razgovoru s američkim kolegom Lojdom Ostinom pored ostalog razgovarao o prijetnjama i napadima Hezbolaha.

Galant je rekao da Izrael neće toleristi napade na svoje građane, te da će osiguriti povratak raseljenih grđana sa sjevera i da je spreman da to učini diplomatskim ili vojnim sredstvima.