Palestinci u Gazi kažu da su odlučni da sami obnove svoje restorane i hotele na obali, odbacujući viziju američkog predsjednika Donalda Trampa o stvaranju “rivijere Bliskog istoka”, ispražnjene od stanovništva i pod kontrolom SAD.
Prije nego što je u izraelskoj petnaestomjesečnoj ofanzivi Gaze većinom pretvorena u ruševine, ova gusto naseljena palestinska teritorija razvila je lokalnu turističku scenu na obali Sredozemnog mora, uprkos dugotrajnoj blokadi.
“Ne postoji ništa što se ne može popraviti,” rekao je za Rojters stanovnik Gaze Asad Abu Haseira, obećavajući da će ponovo početi da služi hranu u svom restoranu čak i prije nego što ga obnovi.
“Tramp kaže da želi da promijeni restorane, da promijeni Gazu i da stvori novu istoriju za Gazu. Mi ostajemo Arapi i istorija Arapa neće biti zamijenjena istorijom stranaca.”
I drugi Palestinci slično razmišljaju. Muhamed Abu Haseira, vlasnik drugog restorana, rekao je da će njegov lokal ponovo početi da radi “i to mnogo bolje nego prije”.
“Tramp želi da osnuje restorane, ali restorani su već ovdje, hoteli su već ovdje. Zašto ste ih uništili da biste pravili nove?” upitao je.
Gaza je nekada bila popularna destinacija za izraelske turiste, a čak i nakon što je Hamas preuzeo kontrolu nad teritorijom 2007, restorani i kafići uz obalu i dalje su krasili njenu rivijeru.
Trampova vizija Pojasa Gaze bez palestinskih stanovnika i preuređena u međunarodno odmaralište oživjela je ideju koju je ranije iznio njegov zet Džared Kušner.
Plan je naišao na osude širom svijeta, a kritičari su ga ocijenili kao etničko čišćenje i kršenje međunarodnog prava. Stanovnici Gaze su ga takođe odbacili, obećavajući da nikada neće napustiti ruševine svojih domova.
Palestince takve izjave podsjećaju na “nakbu” ili katastrofu nakon rata 1948, kada je, usljed stvaranja države Izrael, 700.000 Palestinaca pobjeglo ili bilo primorano da napusti svoje domove.