Sve pekare u Gazi će ostati bez brašna i mogle bi se zatvoriti u roku od sedam dana zbog izraelske blokade hrane i zaliha, navele su Ujedinjene nacije.
Humanitarne organizacije su prepolovile količine hrane koje dijele porodicama, a mnogi njihovi pripadnici ne mogu da se kreću zbog izraelskog bombardovanja.
Svjetski program za hranu (WFP) saopštio je da su zalihe brašna dovoljne samo za ishranu 800.000 ljudi dnevno do utorka, a da će sve zalihe hrane trajati najviše dvije nedjelje. Kao posljednje sredstvo kada se iscrpi sva ostala hrana, imaju zalihe nutritivnih keksa tek za 415.000 ljudi.
Humanitarni radnici dijele sve zalihe koje imaju, ali upozoravaju na katastrofalan porast gladi i neuhranjenosti. Ubrzo hrane će potpuno nestati ako se priliv pomoći ne obnovi, jer je rat uništio skoro svu lokalnu proizvodnju hrane u Gazi.
Gorivo i ljekovi će „trajati“ par nedjelja duže, prije nego što i oni ponestanu. Bolnice štede antibiotike i ljekove protiv bolova. Grupe za pomoć šalju već ograničene zalihe goriva za prevoz pomoći, za bunare i postrojenja za desalinizaciju za proizvodnju vode
Izrael takođe nije obnovio sistem za humanitarne grupe da obavijeste vojsku o svom kretanju kako bi se osiguralo da ih ne bombarduju. Kao rezultat toga, razne grupe su obustavile isporuku vode, ishranu za neuhranjenu djecu i druge programe jer nije bezbjedno za ekipe da se kreću.
SAD su izvršile pritisak na Izrael da dopusti pomoć da uđe u Gazu na početku rata u oktobru 2023. godine, nakon što je Izrael prvi put uveo blokadu. Ovog puta je podržala politiku Izraela.
Grupe za ljudska prava su to nazvale „politikom izgladnjivanja“ koja predstavlja ratni zločin.
Izraelski ministar spoljnih poslova Gideon Sar rekao je da se njegova zemlja „ponaša u skladu sa međunarodnim pravom“. On je optužio Hamas da krade humanitarnu pomoć i rekao da Izrael nije obavezan da pusti zalihe ako će biti preusmjerene teroristima. Nije rekao kada bi blokada mogla biti ukinuta.