Svijetska zdravstvena organizacija apelovala je na Kinu da nastavi sa objavljivanjem informacija o svom talasu zaraze COVID-19 nakon što je vlada objavila da je od početka decembra umrlo skoro 60.000 ljudi, nakon nedjelja pritužbi da nije rekla svijetu šta se dešava.
Ovo saopštenje u subotu bilo je prvi zvanični broj smrtnih slučajeva otkako je vladajuća Komunistička partija naglo ukinula antivirusna ograničenja u decembru uprkos porastu broja infekcija koji je preplavio bolnice. Zbog toga su SZO i druge vlade tražile informacije, dok su Sjedinjene Države, Južna Koreja i drugi nametnuli kontrolu posetilaca iz Kine.
Vlada je saopštila da su 5.503 osobe umrle od respiratorne insuficijencije uzrokovane COVID-19 i da je od 8. decembra do 12. januara bilo 54.435 smrtnih slučajeva od raka, srčanih bolesti i drugih bolesti kombinovanih sa COVID-19.
Saopštenje „omogućava bolje razumevanje epidemiološke situacije“, navodi se u saopštenju SZO. Navodi se da je generalni direktor SZO Tedros Adhanom Gebrejesus razgovarao telefonom sa ministrom zdravlja Ma Sjaovejem.
„SZO je zatražila da se ova vrsta detaljnih informacija nastavi deliti sa nama i javnošću“, saopštila je agencija.
Nacionalna zdravstvena komisija saopštila je da se računaju samo smrti u bolnicama, što znači da niko ko je umro kod kuće neće biti uključen. Nije dalo naznake kada ili da li bi moglo da objavi ažurirane brojeve.
Zdravstveni zvaničnik je rekao da je „nacionalni vrhunac vanrednog stanja prošao“ na osnovu pada od 83 odsto dnevnog broja ljudi koji odlaze u klinike za temperaturu u odnosu na najviši nivo od 23. decembra.
Izveštaj bi više nego udvostručio zvanični broj umrlih od COVID-19 u Kini na 10.775 od kada je bolest prvi put otkrivena u centralnom gradu Vuhanu krajem 2019. Kina je u svoj zvanični broj uračunala samo smrtne slučajeve od upale pluća ili respiratorne insuficijencije, što isključuje mnoge smrtne slučajeve. što se može pripisati virusu u drugim zemljama.