Samoubistvo je drugi vodeći uzrok smrti za osobe starosti od 5 do 24 godine u Sjedinjenim Državama i predstavlja značajnu zabrinutost za javno zdravlje. Podaci ukazuju na to da su se depresija, anksioznost i socijalna izolacija povećali tokom pandemije COVID-19, što je možda doprinelo riziku od samoubistva kod mladih.
U studiji objavljenoj danas u Pedijatriji, istraživači u Centru za prevenciju i istraživanje samoubistava u Nationvide Children’s Hospital su otkrili da su u Sjedinjenim Državama broj samoubistava mladih porasla tokom COVID-19, sa znatno više samoubistava nego što se očekivalo među muškarcima, ne-Hispano američkim Indijancima. /Mladi domorodaca Aljaske i omladina crnaca koji nisu latinoamerički.
„Prema našim saznanjima, nijedna nacionalna studija nije ispitivala promene u stopama samoubistava mladih do kojih je došlo tokom pandemije COVID-19“, rekao je dr Džefri Bridž, glavni autor studije i direktor Centra za prevenciju i istraživanje samoubistava u Nacionalna dečija bolnica. „Želeli smo da vidimo da li je došlo do promena u stopi samoubistava mladih i da li su se te promene desile sa početkom pandemije.
Nacionalni trendovi u samoubistvima su dobijeni iz baze podataka širokog opsega podataka za epidemiološka istraživanja (VONDER) zasnovane na vebu Centra za kontrolu i prevenciju bolesti (CDC). Pojedinci starosti 5–24 godine između 2015. i 2020. sa samoubistvom navedenim kao uzrok smrti uključeni su u ovu analizu. Početak perioda COVID-19 definisan je kao mart 2020.
Ukupno 5.568 mladih koji žive u Sjedinjenim Državama umrlo je od samoubistva tokom pandemije COVID-19 2020. godine. Većina umrlih mladih bili su muškarci (79,2%), belci koji nisu bili Španci (59,6%) i umrli su od vatrenog oružja (51,1%) .
U poređenju sa samoubistvima pre pandemije, više samoubistava tokom pandemije COVID-19 dogodilo se među muškarcima, tinejdžerima od 5 do 12 godina, mladim odraslim osobama od 18 do 24 godine, mladima američkih Indijanaca/domorodaca Aljaske koji nisu Hispanoamerikanci i crncima koji nisu latinoamerički mladosti. Samoubistva vatrenim oružjem bila su veća nego što se očekivalo tokom pandemije, dok su smrtni slučajevi samoubistava vešanjem ili gušenjem i trovanjem bili manji od očekivanog.
Stope samoubistava tokom pandemije takođe su bile veće nego što se očekivalo među ne-Hispanskim azijskim/pacifičkim ostrvljanima, belim muškarcima koji nisu latino porekla u dobi od 5 do 12 godina, ne-Hispano američkim Indijancima/domorodcima Aljaske i ne-Hispanocima crnim muškarcima starosti 18-24 godine godine.
Najvažnije, nijedna podgrupa nije imala značajno manje samoubistava nego što se očekivalo.
„Otkrili smo sveukupno povećanje stope samoubistava, ali to nije bilo podjednako raspoređeno na sve podgrupe. Nekoliko nalaza se zaista izdvaja, kao što je stopa samoubistava koja je veća od očekivane među ne-Hispanskim azijskim ili pacifičkim ostrvljanima, na primer. Ovo je grupa mladih ljudi koja obično ima veoma nisku stopu samoubistava u odnosu na druge mlade ljude, a povećanje njihove stope povezanog sa pandemijom COVID-19 je razlog za zabrinutost“, rekla je Dona Ruh , dr, koautor studije i glavni istraživač u Centru za istraživanje prevencije samoubistava u Nationvide Children’s Hospital.
Nalazi ove studije naglašavaju važnost preventivnih intervencija za samoubistvo koje su prilagođene boljem rešavanju rasnih i etničkih razlika među mladima sa najvećim rizikom od samoubistva. Porast broja samoubistava vatrenim oružjem takođe skreće pažnju na stalnu potrebu da se promovišu prakse bezbednog skladištenja oružja. Pored toga, stopa samoubistava u tinejdžerima raste, što opravdava dalja istraživanja i kliničku pažnju za ovu nedovoljno proučenu podpopulaciju u riziku.