Već postoji mnogo razloga za zabrinutost zbog COVID-19, ali postoji još jedan koji treba dodati na listu: postoje dokazi o virusu u moždanom tkivu fetusa u slučajevima kada trudnice prenose infekciju na svoju decu.
Dakle, nisu samo zabrinjavajući efekti bolesti na naša tela, već i efekti na tela beba koje su još u trudnoći – nešto što naučnici već hitno istražuju.
Tim je proučavao 661 uzorak ljudskog fetalnog tkiva prikupljenih između jula 2020. i aprila 2022. godine, posmatrajući krvarenja u 26 od njih. COVID-19 je bio prisutan u svim uzorcima tkiva sa dokazima krvarenja.
Svi uzorci su uzeti iz elektivno prekinutih trudnoća.
„Iako se krvarenja povremeno javljaju u mozgu u razvoju, krajnje je neobično da postoji ovoliko slučajeva u periodu od 21 meseca“, kaže neurobiolog Kejti Long sa Kings koledža u Londonu u Velikoj Britaniji.
„Sada je od najveće važnosti da pratimo decu koja su bila prenatalno izložena COVID-19 kako bismo mogli da utvrdimo da li postoje dugotrajni neurorazvojni efekti.
Istraživači su istakli znake smanjenja integriteta krvnih sudova i povećanja imunih ćelija koje infiltriraju mozak kao povezane sa oštećenjem tkiva. Ovo može biti direktan rezultat infekcije COVID-19 ili indirektan rezultat imunološkog odgovora majke.
Iako je koronavirus potvrđen samo u tkivima fetusa, može se sa sigurnošću pretpostaviti da su infekcije prenete od infekcije kod njihovih majki. Nije jasno da li je krvarenje bila direktna posledica COVID-a majke ili infekcije fetusa – ili ako veza uključuje neki nepoznati faktor – nije jasno. Ali veza je dovoljno jaka da zabrinjava.
Štaviše, većina uzoraka sa znacima krvarenja bila je iz kasnog prvog i ranog drugog trimestra gestacije, što sugeriše da mozak fetusa može biti pogođen u najranijim fazama njegovog razvoja. Već znamo da je ovo ključno vreme za mozak u razvoju, jer stvara prepreke da se odbrani.
„Znamo da teška virusna infekcija može da utiče na mozak fetusa, ali ova važna studija je prva koja sugeriše da se to može desiti kod trudnoća pogođenih infekcijom COVID-om“, kaže fiziolog Lucila Poston sa Kraljevskog koledža u Londonu. Poston nije bio uključen u studiju.
„Bez obzira na uzrok, direktan efekat virusa ili indirektna posledica infekcije majke, ova studija naglašava potrebu da se trudnice vakcinišu protiv COVID-19, čime se izbegavaju komplikacije i za majku i za bebu.
Tragovi SARS-CoV-2 takođe su otkriveni u uzorcima tkiva uzetim iz placente, amniona i pupčane vrpce, što sugeriše da postoji potencijal za dalje komplikacije izazvane prisustvom COVID-19.
Virusne infekcije kod majki su redovno povezane sa neurološkim oštećenjima kod dece; Zika virus je jedan od najzanimljivijih slučajeva poslednjih godina koji pokazuje koliko ovi efekti mogu biti značajni.
Imamo ranije studije koje povezuju zdravstvene probleme kod fetusa sa slučajevima COVID-19 kod trudnica, ali do sada je skup podataka o ovoj temi relativno mali – nešto što će naučnici nastojati da promjene u budućnosti.
„Naši nalazi sugerišu da postoji povezanost između ranog razvoja moždanog tkiva ljudskog fetusa i ranjivosti na infekciju od COVID-19“, kaže neurobiolog Marko Masimo sa Kraljevskog koledža u Londonu.
Istraživanje je objavljeno u Brain .