Analiza uzoraka tkiva sa obdukcija 44 osobe koje su umrle od COVID-19 pokazuje da se virus SAR-CoV-2 širio po cijelom tijelu — uključujući i mozak — i da se zadržao skoro osam mjeseci. Studija je objavljena u časopisu Nature.
Naučnici sa Nacionalnog instituta za zdravlje (NIH) testirali su uzorke sa autopsija koje su obavljene od aprila 2020. do marta 2021. Oni su sproveli opsežno uzorkovanje nervnog sistema, uključujući mozak, kod 11 pacijenata.
RNK i održivi virus u različitim organima
Svi pacijenti su umrli od COVID-19, a nijedan nije vakcinisan. Krvna plazma 38 pacijenata bila je pozitivna na SARS-CoV-2, tri negativna, a plazma nije bila dostupna za ostala 3.
Trideset posto pacijenata su bile žene, a srednja starost je bila 62,5 godine. Dvadeset sedam pacijenata (61,4%) imalo je tri ili više komorbiditeta. Srednji interval od pojave simptoma do smrti bio je 18,5 dana.
Analiza je pokazala da je SARS-CoV-2, očekivano, prvenstveno inficirao i oštetio disajne puteve i plućno tkivo. Ali istraživači su takođe pronašli virusnu RNK na 84 različite lokacije u telu i telesnim tečnostima, a u jednom slučaju su izolovali virusnu RNK 230 dana nakon što su simptomi pacijenata počeli.
Istraživači su otkrili SARS-CoV-2 RNK i protein u hipotalamusu i malom mozgu kod jednog pacijenta i u kičmenoj moždini i bazalnim ganglijima dva druga pacijenta. Ali otkrili su malo oštećenja moždanog tkiva, „uprkos značajnom virusnom opterećenju“.
Istraživači su takođe izolovali održivi virus SARS-CoV-2 iz različitih tkiva u i izvan respiratornog trakta, uključujući mozak, srce, limfne čvorove, gastrointestinalni trakt, nadbubrežnu žlezdu i oko. Izolovali su virus iz 25 od 55 testiranih uzoraka (45%).
Autori su napisali: „Pokazali smo replikaciju virusa na više nerespiratornih mjesta tokom prve dvije nedjelje nakon pojave simptoma.
Oni dodaju: „Naš fokus na kratke postmortem intervale, sveobuhvatan standardizovan pristup prikupljanju tkiva, seciranje mozga pre fiksacije, očuvanje tkiva u RNK kasnije i brzo zamrzavanje svježeg tkiva omogućili su nam da otkrijemo i kvantifikujemo nivoe RNK SARS-CoV-2 sa visokom osetljivošću [lančanom reakcijom polimeraze] i [in situ hibridizacijom], kao i izolovanjem virusa u ćelijskoj kulturi iz više nerespiratornih tkiva uključujući mozak, što je primetna razlika u poređenju sa drugim studijama.
Moguće posljedice dugotrajnog COVID-a
Viši autor studije Daniel Chertov, MD, MPH, rekao je u saopštenju NIH-a da je, pre rada, „razmišljanje na terenu bilo da je SARS-CoV-2 pretežno respiratorni virus“.
Pronalaženje prisustva virusa u cijelom tijelu – i deljenje tih nalaza sa kolegama prije godinu dana – pomoglo je naučnicima da istraže vezu između široko zaraženih telesnih tkiva i „dugog COVID-a“, ili simptoma koji traju nedjeljama i mjesecima nakon infekcije.
Deo suđenja Paklovid RECOVER za koji se očekuje da počne 2023. godine uključuje proširenje obdukcijskih radova istaknutih u studiji Nature, prema koautoru Stephen Hevitt, MD, Ph.D., koji služi u upravnom odboru za projekat RECOVER. Autopsije u ispitivanju RECOVER uključuju ljude koji su i vakcinisani i zaraženi varijantama zabrinutosti – podaci koji nisu bili dostupni u jučerašnjoj studiji.
„Nadamo se da ćemo replicirati podatke o postojanosti virusa i proučiti vezu sa dugim COVID-om“, rekao je Hjuit. „Za manje od godinu dana imamo oko 85 slučajeva i radimo na proširenju ovih napora.