Više od polovine zaposlenih u medijima prima platu ispod prosjeka

Više od polovine zaposlenih u medijima prima platu ispod prosjeka

Socio-ekonomski položaj zaposlenih u medijima u posljednje vrijeme je unaprijeđen, ali i dalje nije na zadovoljavajućem nivou, pokazalo je istraživanje Sindikata medija za prošlu godinu. Više od polovine zaposlenih u medijima, prema podacima iz istraživanja, prima platu ispod državnog prosjeka, a i dalje su izloženi pritiscima, napadima i prijetnjama zbog čega najveći broj ispitanika planira da napusti profesiju.

Bojana Laković Konatar iz Sindikata medija navodi da radnik radi prekovremeno, za svoj rad nije plaćen i nema priliku da se usavršava.

“Nema priliku da radi osam sati, radi uglavnom za više od jednog medija ili jedne redakcije unutar medija. Izložen je pristiscima, cenzuri i napadima i prijetnjama i za sve to plaćen je manje od prosjeka na nivou države” poručuje Laković Kontar.

U takvim uslovima rade i žive zaposleni u medijima koji vas svakodnevno izvještavaju o najbitnijim dešavanjima u državi. Da bi od svog rada mogli i da pristojno žive nerijetko su prinuđeni da rade dodatne poslove. Zbog svega toga najveći broj ispitanika ankete Sindikata medija u budućnosti ne vidi sebe u novinarstvu.

“Najveći broj zaposlenih planira da napusti profesiju,a mali broj njih planira da napusti trenutno radno mjesto i smatra da će naći posao u nekom drugom mediju, ali svaki četvrti ispitanik planira da razvija karijeru na istom radnom mjestu”, rekla je Laković Konatar.

Ovi podaci trebalo bi da budu alarm za nadležne, poručuju iz Evropske federacije novinara.

“Svako slobodno društvo treba jake medije i jake novinare. No posljednjih godina svjedoci smo koliko je krkha pozicija nezavisnog novinarstva ne samo u našim zemljama ,ne samo na Balkanu nego i u staroj Evropi. Kako bi se to promijenilo ali i unaprijediliuslovi rada i života u medijima, zaposleni iz te branše mogu računati na podršku resornog ministasrtva”, rekla je Maja Sever, iz EU federacije novinara

Mirjana Maslovar, iz Ministarstva kulture i medija navela je da je njihova vizija Crna Gora kao “demokratsko društvo u kojim zaposleni u medijima profesionalno rade u interesu građana koji su zadovoljni svojim materijalnim statusom, gdje se poštuju njihova radna prava, dostojanstvo njihove profesije i u kojem objektivno informišu građane bez straha od posljedica”.

Jedan od uzroka aktuelnog stanja, kako je pokazalo istraživanje Sindikata medija urađeno od aprila do juna ove godine sa 95 ispitanika je i veliki broj medija čak više od 200.