Dani Pivskog jezera prvi put u Plužinama

Dani Pivskog jezera prvi put u Plužinama

Uz školu pecanja i takmičenje, vožnju Pivskim jezerom, uspon na Zarisnik, žurku i koncert, promovisano je Pivskog jezero u sklopu trodnevne manifestacije koja je prvi put organizovana u Plužinama.

Manifestacija pod nazivom “Dani Pivskog jezera”, koju organizuju Park prirode (PP) “Piva” u saradnji sa Opštinom Plužine, završava se danas aktivnostima na jezeru – kupanjem, školom kajaka i krstarenjem.

“Cilj manifestacije nam je promocija turističkih potencijala Pivskog jezera, ali i da skrenemo pažnju javnosti na probleme sa kojima se turistički radnici u Plužinama suočavaju prilikom korišćenja jezera u turističke svrhe. Tu prvenstveno mislim na nizak nivo jezera koji je bio prisutan prethodnih godina i koji je bio prilično izražen prošle godine. Jedan od problema je i dugogodišnje neporibljavanje Pivskog jezera. Nadamo se da već ovaj problem biti riješen i da će narednih dana Elektroprivreda, čiji je to obaveza, određenu količinu ribe pustiti u jezero”, kazao je direktor PP “Piva” Nikola Cicmil .

Za manifestaciju je bio zainteresovan veliki broj učesnika, pa ih to, prema riječima Cicmila, ohrabruje da istu organizuju i narednih godina, a da iz godine u godinu podižu kvalitet i nivo.

“Ovo je zaista lijepa manifestacija i drago nam je da se naš kamp poklopio sa njenim organizovanjem. Djeca su naučila osnove pecanja, upoznala se sa ribarskom opremom, a dio njih se i takmičio. Ovo je mnogo lijepa manifestacija koja omogućava svima povratak prirodi, a d‌jeca se raduju što su dio ovoga”, kazala je Mirjana Radović koja je u Plužine došla sa dvadesetak mališana iz cijele Crne Gore u sklopu “Zelenog karavana”.

Pivsko jezero bi, smatra Mirko Vuković , nekadašnji nastavnik biologije i pecaroš koji iza sebe ima decenije iskustva, bilo najveća turistička ribolovna atrakcija sportskih ribolovaca u Crnoj Gori, ali potrebno je njegovo poribljavanje i vraćanje na nekadašnji nivo.

“Piva je nekada bila najbogatija rijeka pastrmkom i lipljenom u staroj Jugoslaviji. Gradnjom jezera potopljene su rijeke, potoci, a Pivsko jezero nije poribljeno od 2014. godine. Nauka je dala ultimatum da to mora biti potočna pastrmka crnomorskog sliva, kao autentična riba, a nje nema, ali je zato neko, slučajno ili namjerno, ubacio klen”, istakao je Vuković koji je najmlađim učesnicima manifestacije održao malu školu pecanja.

Upoznao ih je sa opremom, pokazao kako se peca, ali i ispričao im kako se nekada pecalo u Pivi, o ljeskovim prutovima i bambusovim, koje su imali rijetki, o tome da je nekada crnogorska elita znala da dođe u Pivu 19. avgusta na Dan ribara. Pričao je i o tome kako je naučio da peca kada je imao osam godina, da je imao pionirsku dozvolu, napravio na hiljade mušica od čuvenog pivskog pijetla koji polako nestaje.

“Nekada je Sportsko-ribolovno društvo ‘Bajo Pivljanin’ imalo 500 članova, a sada samo pedesetak. Ostali su oni najvjerniji. Nekad je vikend bio pravi praznik u Pivi. Bilo je na stotine vozila, dolazili su pecaroši iz drugih gradova. Danas toga nema. Moglo bi jezero ponovo da oživi. Iako Pivljani odlaze, a moraju jer ovdje ništa ne radi osim elektrane, drago nam je da jezero ponovo bude primamljivo ribarima, ali i ostalima. Mogla bi Elektroprivreda da pomogne u tome, jer velika pomoć bi nam bila da se voda u jezeru makar u julu i avgustu ostavi za turiste”, objašnjava Vuković.

Pivsko jezero je dugo 42 kilometra i predstavlja najveći rezervoar pitke vode na Balkanu, a ljeti, osim za kupanje, pruža mogućnosti za bavljenje različitim vrstama vodenih sportova. I jezero i Piva, istakao je Vuković, još nijesu dostigli turistički zenit, a toliko toga imaju da ponude.

“Piva je i dalje neistražena. Ovdje imate četiri kanjona – Tare, Pive, Komarnice i Sušice, pet glečerskih jezera, 46 vrhova iznad 2.000 metara nadmorske visine”.

Osim pomenute manifestacije, PP “Piva” nastaviće sa promocijom Pivskog jezera, pa je tokom ljeta planirano organizovanje kajakaških regata i slijetanje hidro aviona na površinu jezera.