Đeka: Podgorica se snažno salaže za unapređenje ljudksih prava u regionu

Đeka: Podgorica se snažno salaže za unapređenje ljudksih prava u regionu

Podgorica kao predsjedavajuća Procesom saradnje u Jugoistočnoj Evropi ,snažno se zalaže za unapređenje ljudskih prava u regionu, poručio je ministar ljudskih i manjinskih prava Fatmir Đeka na konferenciji „Ljudska prava pod okvirom zaštite od diskriminacije” koju je organizovalo resorno ministarstvo u saradnji sa kancelarijom UNDP-a danas u Podgorici.

Ministar Đekaje kazao da se ovom konferencijom želi ohrabriti regionalna saradnja i razmjena najboljih praksi kako bi se ostvario napredak u oblasti ljudskih prava i sloboda.

Prema njegovim riječima kroz promociju interkulturalne integracije, namjera je da se osnaži bezbjednost, kooperaciju, koheziju, te dalje razvijaju državne politike i programi za ostvarivanje punog potencijala interkulturalizma kao osnove za istinski održivi razvoj zemlje i regiona.

“Za izgradnju bolje, zajedničke budućnosti zasnovane na univerzalnim pravima i vrijednostima potreban je doprinos svih nas” saopštio je Đeka.

Savjetnik premijera za vanjsku politiku Đorđe Radulović, je kazao da se Vlada Crne Gore zalaže i zalagaće se za unapredjenje integrisane dimenzije ljudskih prava u sve aspekte rada Ujedinjenih nacija i na taj način djeluje u pravcu zaštite i unapređenja ljudskih prava i temeljnih sloboda, kao i kroz učvršćivanje vladavine prava.

Zaštitnik ljudskih prava i sloboda Siniša Bjeković je istakao da ovakvim i sličnim prigodama podsjećamo se standarda koji su često prisutni u javnosti, ali se vrlo rijetko govori o njihovoj suštini i onome što čini obavezu države i njenih institucija, ali i cijelog društva.

„Osim opšte percepcije da je diskriminacija veoma prisutna u našim svakodnevnim životima, istraživanja pokazuju da se o njenom pravnom pojmu, pa i sociološkom shvatanjima malo zna, a još manje pokušava da se kroz institucije obezijedi zaštita jednakosti“, rekao je Bjeković.

Zamjenik šefice Delegacije Evropske unije, Rikardo Seri tokom svog izlaganja čestitao Crnoj Gori na predsjedavanju Procesom saradnje u jugoistočnoj Evropi (SEECP) i stavljanju fokusa na pitanja zaštite ljudskih prava, rodne ravnopravnosti i osnaživanje žena.

V.d. stalne predstavncie UNDP-a u Crnoj Gori, Ekaterina Paniklova, upozorila je da je govor mržnje, a naročito rodno zasnovani, postao uobičajena pojava širom svijeta.

„U Crnoj Gori žene čine veći dio stanovništva, pa bi i njihova zastupljenost na mjestima odlučivanja trebalo da bude znatno veća. Nedavno predstavljeni Indeks rodnih dimenzija društvenih vrijednosti UNDP-a pokazuje da 9 od 10 ljudi globalno ima predrasude prema ženama, dok svaka četvrta osoba opravdava rodno zasnovano nasilje. Moramo zajedno da se borimo protiv duboko ukorijenjenih stereotipa i društvenih normi i obezbijedimo efikasne mehanizme za zaštitu ljudskih prava, kao i bezbjedan prostor i za žene i za muškarce da ostvare svoja prava i slobode. Samo na taj način moći će ravnopravno da doprinose razvoju i ostvare svoj puni potencijal”, poručila je Paniklova. Ambasador Republike Sjeverne Makedonije Zećir Ramčilović je pohvalio rad predsjedavanja Crne Gore ovom inicijativom, koje je prema njegovim riječima bilo jako uspješno, sa postavljenim visokim standardima, ali uz uvjeravanja da će i republika Sjeverna Makedonije nastaviti uspješno predsjedavati ovim forumom.

Kako su naveli iz ovog resora, tri panela na teme “Borba protiv govora mržnje- savremena oblast anti-diskiminacije“, „Izazovi i pozitivne prakse u prosu evropskih integracija“ i „Interkulturna dimenzija ljudskih prava“ okupilo je referentne paneliste i panelistkinje iz zemalja jugostočne Evrope.

Potpredsjednica za ljudska prava i nacionalne manjine Emilija Redžepi iz Prištine, ministar ljudskih prava i izbjeglica Sevlid Hurtić iz Sarajeva, Jovana Trenčevska, ministarka rada i socijalne politike iz Skoplja, Ivanka Šalapatova ministarka rada i socijalne politike iz Sofije, Rejhan Kurtobić,državni sekretar ljudskih i manjinskih prava i društvenog dijaloga iz Beograda, državna sekretarka Doina Domnika PÂRCĂLABU iz Ministarstva porodice,mladih i jednakih mogućnosti iz Bukurešta, pored broja drugih govornika iz različitih sfera djelovanja dali su izuzetan doprinos kvalitetu konferencije, navode u saopštenju.