Iznenadna eskalacija situacije na KiM u proteklih nekoliko dana zabrinula je međunarodnu zajednicu i navela mnoge da se zapitaju da li će se ponoviti nešto sličnu ratu iz 1999, piše kineski „Global tajms“.
NATO je te godine bez stida bombardovao Jugoslaviju 78 dana, što nije proizvelo samo veliki broj žrtava i materijalnu štetu, već je ostavilo i „prikrivenu opasnost u zemlji“. Naime, manipulacijama SAD i NATO-a dogovoreno je da AP KiM, koja je pripadala Srbiji (tada u sastavu SR Jugoslavije), bude pod prelaznom upravom UN. Nekoliko godina kasnije, „Kosovo“ je jednostrano proglasilo nezavisnost koju su momentalno priznale neke zapadne zemlje.
„ Drugim riječima, SAD i NATO su nasilno podijelili Srbiju bombardovanjem i gnusnim političkim taktikama „, navodi se u tekstu, uz objašnjenje da je u tome korijen cijelog problema.
Zbog složenih istorijskih pitanja, etničkih i religijskih faktora, Albanci i Srbi na KiM su godinama bili u stalnom sukobu. Razlog zbog kog je konflikt nedavno dostigao kritičnu tačku je neravnoteža političke i bezbjednosne situacije u Evropi od početka ukrajinske krize.
„ Privremene prištinske institucije su opet preduzele jednostrane akcije jer pokušavaju da iskoriste situaciju i profitiraju na sukobu Rusije i Ukrajine. Naravno, to je bila pogrešna procjena, jer Priština nije shvatila da su njeni potezi napravili probleme Americi i NATO-u „, objašnjava se u tekstu.
Vašington je svjestan da sada nije trenutak za eskalaciju na KiM, jer bi ih to spriječilo da nastave sa propagiranjem narativa o Ukrajini. Zato su i Amerika i Alijansa preduzele korake da brzo smire situaciju, a SAD su čak uvele sankcije Prištini.
„ Treba da se napomene da to nije zato što su SAD i NATO postali pošteni i nepristrasni, već prije rezultat ličnog interesa i zlobe. Oni ne žele i ne smiju sebi da dozvole da rizikuju još jednu krizu na Balkanu u ovom trenutku. Na šahovskoj tabli Vašingtona, privremene institucije u Prištini su samo mala figura i oni ne žele da ulažu previše truda i sredstava. Dvostruki standardi SAD i NATO-a se nisu promijenili, već su postali očigledniji „, ističe „Global tajms“.
I prije eskalacije krize, zapadne zemlje su koristile „dvostruke standarde“. Oni su prvobitno ocijenili da su izborni rezultati na sjeveru KiM „u skladu sa Ustavom i zakonima ‘Kosova’“, iako su Srbi bojkotovali izbore, a odziv birača je bio manji od pet odsto. Tek nakon što se situacija pogoršala, oni su promijenili pristup, a izjave zvaničnika SAD zazvučale su kao lažno milosrđe.
Trenutno, sve strane ulažu intenzivne diplomatske napore u nadi da će povratiti stabilnost na Balkanu kroz dijalog i pregovore. Ipak, treba reći da SAD i Zapad moraju ozbiljno da razmisle o svom dugogodišnjem pristrasnom stavu i intervencionizmu kada je u pitanju kosovski problem i da poštuju suverenitet i teritorijalni integritet zemalja, kao i da urade stvari koje su zaista korisne za regionalni mir.
SAD i NATO su, praktikujući dvostruke standarde, narušili suverenitet Srbije i prvo podržali nezavisnost tzv. Kosova, a zatim dozvolili Prištini da krši međunarodne sporazume.
Loš presedan koji su SAD i NATO postavili na KiM je „toksična supstanca“ u međunarodnoj politici koja će dugo opstati. Sa takvim presedanom, neophodno je da određeni regioni i države ostanu na oprezu ukoliko SAD i NATO još više prošire svoj uticaj. Najzad, SAD i NATO nemaju pravo da optužuju druge dok sami ne poprave štetu koju su upravo oni napravili, zaključuje „Global tajms“.