Svaki deseti Francuz se izjašnjava kao pripadnik LGBT+ populacije, dok u generaciji Zed taj procenat ide do 19 odsto.
Povodom takozvanog Mjeseca ponosa, tokom kojeg se LGBT+ osobe sprovode različite aktivnosti, „Ipsos“ je objavio rezultate istraživanja sprovedenog u trideset zemalja.
Podaci pokazuju da se skoro petina populacije rođene nakon 1997. godine (generacija Zed) izjašnjava kao LGBT+, od čega devet odsto spada u kategoriju lezbejke/homoseksualci, biseksualci, panseksualci/omniseksualci ili aseksualci, a četiri odsto u kategoriju transrodni, nebinarni i rodno neodređeni.
U svim ispitanim zemljama, prosečan udeo stanovništva koje se izjašnjava kao LGBT+ je devet odsto. Međutim, taj udio varira među generacijama i geografskim područjima: od prosječnih 18 odsto kod generacije Zed, do tri ili 4 posto među bejbi bumerima; od 15 posto u Brazilu do četiri odsto u Peruu.
Istraživanje se bavilo i vidljivošću LGBT+ osoba.
U prosjeku, u svim zemljama gdje je sprovedeno istraživanje 47 odsto ispitanika poznaje nekog ko je lezbejka/homoseksualac, 26 odsto zna nekog biseksualnog, 13 odsto poznaje transrodnu osobu u svom okruženju, a 12 odsto ispitanika zna nekog ko se izjašnjava kao nebinaran ili rodno neodređen.
„Vidljivost LGBT+ osoba se, dakle, povećala u poslednje dve godine“, navodi „Ipsos“.
Istraživanje se bavilo i vidljivošću trans osoba i transfobije. U svih 30 zemalja u proseku 67 odsto ispitanika vjeruje da su transrodne osobe žrtve diskriminacije, u poređenju sa 19 odsto koji smatraju da trpe malu ili nikakvu diskriminaciju.
Skoro 76 odsto ispitanika ocjenjuje da transrodne osobe treba da budu zaštićene protiv diskriminacije u oblasti zapošljavanja, stanovanja i pristupa uslugama. A čak 60 odsto navodi da transrodnim adolescentima treba da bude omogućeno da promijene pol, ako imaju saglasnost roditelja.