Članovi Vlade, predsjednici opština i direktori državnih preduzeća da ne održavaju izborne aktivnosti

Članovi Vlade, predsjednici opština i direktori državnih preduzeća da ne održavaju izborne aktivnosti

Centar za demokratsku tranziciju (CDT) pozvao je predsjednika, potpredsjednike i ostale članove Vlade, te direktore državnih preduzeća da od danas do dana izbora ne održavaju javne aktivnosti koje se na bilo koji način mogu podvesti pod funkcionersku kampanju.

Da na isti način postupe CDT je tražio i od gradonačelnice Podgorice Olivere Injac, gradonačelnika Cetinja Nikole Đuraškovića i predsjednika opština u Crnoj Gori

„…da se ponašaju na sličan način i otkažu eventualne planirane posjete državnih funkcionera pojedinim lokalnim upravama, kao i sve promotivne aktivnosti u opštinama koje se mogu smatrati funkcionerskom kampanjom“.

Izvršni direktor CDT-a Dragan Koprivica rekao je da bi prihvatanjem predloga državni funkcioneri dali svoj značajan doprinos promjeni političke kulture u Crnoj Gori, povećanju povjerenja građana u izborni proces, uvođenju poštovanja važnih međunarodnih izbornih standarda i napravili važan korak ka stvaranju bolje atmosfere u susret reformi izbornog zakonodavstva koju očekuju nakon parlamentarnih izbora.

„Izborne liste su se, prije nekoliko dana, potpisujući Kodeks za fer i demokratsku izbornu kampanju sa CDT-om, obavezale na poštovanje ključnih demokratskih principa i pravila. Smatramo da bi se, prihvatanjem našeg apela, i državne institucije mogle na svoj način “pridružiti” Kodeksu i dati svoj važan doprinos raskidu sa prethodnim lošim praksama“, rekao je Koprivica.

Poručuje da CDT razumije da, i u periodu neposredno prije izbora, postoje važne državne obaveze koje moraju biti obavljene. ali da znaju i da se u predizbornom periodu mnogobrojne aktivnosti funkcionera zloupotrebljavaju za stvaranje institucionalne prednosti na izborima.

„Za praktičnu identifikaciju koje su aktivnosti neophodne a koje „promotivne”, mogu poslužiti dva test pitanja. Prvo, da li je aktivnost nešto bez čega se ne može, odnosno da li će njenim izostankom biti propuštena neka važna prilika za razvoj države. I drugo, da li bi ta aktivnost mogli biti ostvarena bez javnog eksponiranja i/ili prisustva javnog funkcionera“, objasnio je Koprivica.

Smatra da značajan dio aktivnosti funkcionera koje se decenijama unazad dešavaju u kampanji ne može položiti ovaj test, zbog čega, dodaje Koprivica, pozivaju na društveni konsenzus za iskorjenjivanje ovog vida zloupotreba i devijacija u izbornom procesu.

„Zadatak svakog demokratskog društva jeste da razlika između partijskih i državnih aktivnosti bude jasna, vidljiva i uređena zakonskim normama. Da partije ne prisvajaju državni novac, projekte i aktivnosti kao svoje. Kako to kod nas još uvije nije slučaj, smatramo da ovom vrstom dobrovoljne aktivnosti možemo napraviti važan korak naprijed“, zaključio je Koprivica.