Dok se iščekuje ukrajinska proljećna kontraofanziva protiv Rusije, zamjenik generalnog sekretara NATO Mirče Džoana upozorava Kinu da ne pruža vojnu podršku Moskvi tokom invazije na Ukrajinu.
„Još nema potvrda da Kina isporučuje oružje kako bi pomogla Rusiji, ali znamo da su razgovori u toku“, rekao je Džoana za Glas Amerike.
„To bi mogla biti veoma ozbiljna odluka Kine koja će uticati ne samo na naše odnose, već i na reputaciju Kine u ostatku svijeta“, rekao je zvaničnik Alijanse.
Džoana je Rusiju označio agresorom u ratu u Ukrajini, dok je naoružavanje Moskve oštro osudio.
Inače, američki zvaničnici su u ponedjeljak obavestili Kinu o mogućim negativnim posljedicama njene vojne pomoći Rusiji.
„To bi produžilo, ne samo trajanje nelegalne ruske okupacije Ukrajine i rezultiralo hiljadama nevinih ubijenih u Ukrajini, već bi ih direktno svrstalo u tabor zemalja koje žele da eliminišu Ukrajinu kao naciju“, rekao je presdstavnik za medije Pentagona brigadni general Pat Rajder.
Podsjetimo da je u aprilu, reagujući na zabrinutost Zapada da će Peking pružiti vojnu pomoć Rusiji, kineski ministar inostranih poslova Ćin Gang poručio da ta zemlja neće prodavati oružje ni jednoj strani u ratu u Ukrajini.
Džoana, koji podržava ulazak Ukrajine u NATO, rekao je za Glas Amerike da zemlje poput Ukrajine i Gruzije ne bi trebalo da, kako se izrazio, trpe veto spoljne sile poput Rusije na sopstvenu sudbinu.
„Nije na Rusiji da utiče na odluke koje donosim u vezi sa svojom zemljom. Na meni je, mom narodu, izabranim liderima, da donesem odluku gdje i kako želim da živim svoj život“, rekao je visoki zvaničnik NATO-a.
Prema njegovim riječima Rusija, zemlja koja se proteže na sedamnaest miliona kilometara i jedanaest vremenskih zona, nikada neće biti okružena NATO zemljama – označavajući ruske sugestije kao propagandu.
Džoana je za Glas Amerike rekao da su linije fronta u Ukrajini, kako je ukazao, promjenljive. Takođe, preneo je da je Alijansa uočila da Ukrajina osvaja teritoriju duž zapadne strane grada Bahmuta.
Tokom prethodnih dana predsjednik Volodimir Zelenski pozvao je na strpljenje dok Ukrajina nastavlja da odlaže ofanzivu.
„Još nam treba malo više vremena“, rekao je novinarima protekle sedmice.
Džoana je za Glas Amerike rekao da vjeruje u procjenu ukrajinskog lidera.
„Znamo da Ukrajina ima kapacitet da pokrene kontraofanzivu, ali takođe znamo da Rusija ima kapacitet da pruži značajan otpor“, rekao je on.
Govoreći o mogućem ukrajinskom protivnapadu – holandski admiral Rob Bauer, predsjednik Vojnog komiteta NATO, primijetio je da će biti potrebno da se Rusija osloni na veći broj regruta i nedovoljno obučenog ljudstva.
Takođe, podsjetio je i da Rusija koristi zastarjelo oružje, poput tenka T-54 iz doba Hladnog rata – koji ruska vojska i dalje koristi.
„Ukrajinci, sa druge strane, raspolažu kvalitetnim zapadnim sistemima naoružanja i obukom. U tome je velika razlika“, rekao je Bauer.
Još jedan vojni zvaničnik, vrhovni komandant NATO saveza za Evropu, američki general Kristofer Kavoli, primijetio je da je Ukrajina ozbiljno ugrozila ruske kopnene snage.
Ruska invazija na Ukrajinu uslijedila je samo šest mjeseci nakon povlačenja američkih i međunarodnih snaga iz Avganistana, što je dovelo do toga da su talibani ponovo preuzeli kontrolu nad tom zemljom.
Džoana je za Glas Amerike rekao da članice NATO-a treba da izvuku pouke iz povlačenja iz Avganistana – što je označio teškom i traumatičnom odlukom.
„Ne treba da zatvaramo oči pred stvarima koje smo dobro uradili i onime što nije učinjeno kako treba“ , rekao je on.
Više od 120.000 ljudi je evakuisano u avgustu 2021. godine, ali je desetine hiljada avganistanskih saveznika ostavljeno u toj zemlji. U napadu terorističke grupe Islamske države na međunarodni aerodrom u Kabulu tokom evakuacije poginulo je više od 170 ljudi, uključujući 13 američkih vojnika, a američki napad dronom koji je trebao da cilja napadača je ubio 10 civila.
„Imam kolege u NATO koji se teško mire sa činjenicom da nismo uspjeli da izvučemo znatan broj Avganistanaca“, rekao je on.
Od međunarodnog povlačenja, talibani su ograničili ženama pristup obrazovanju i zabranili im da sarađuju sa međunarodnim grupama za pomoć.
Siromaštvo ozbiljno pogađa tu stanovništvo te zemlje.