„ Vlada na sjednici, niti javnoj, niti elektronskoj nije zauzimala stav po ovom pitanju, ovo je preko Ministarstva vanjskih poslova, preko premijera odlučeno. Ako me pitate kakav je moj lični odnos po ovom pitanju on je drugačiji od zvaničnog stava države, ali kao ozbiljni ljudi, kao neko ko obavlja ovu odgovornu funkciju ja se moram pridržavati onoga što je zvanični stav države i u tom kontekstu djelovati. Da li bih glasao za ovu odluku ja smatram da i pored toga što je država Crna Gora priznala Kosovo kao nezavisnu državu da ipak moramo imati u vidu cjelokupan kontekst regionalnih odnosa moramo imati više senzibiliteta prema stavovima Srbije, naročito u pogledu pregovora i konačnog definisanja statusa Kosova. Treba negdje da imamo osjećaja za obije strane i da negdje možda bolje iskomuniciramo odluke koje podižu tenzije “, kazao je Kovač.
On je je naveo da je kao jedan od inicijatora inicijative da država obešteti porodice žrtava stradalih u Murinu tokom NATO bombardovanja, a da li je 1999 bila NATO intervencija ili agresija kazao je:
„ Moje lično mišljenje kao pravnika, prije svega, smatram da jeste bila agresija, jer je bila protivna međunarodnom pravu, dakle nije postojala Rezolucija Savjeta bezbjednosti, niti je nominalni šef države, tada predsjednik Slobodan Milošević pozvao bilo koju stranu državu da izvrši intervenciju. To su osnovni modeli intervencije u nekoj državi da bi ona bila legalna, sa stanovišta međunarodnog prava. U tom ratu nije bilo nevinih, za rat su potrebne dvije strane i svakako da je bilo zločina i sa jedne i sa druge strane, masovne grobnice i stradanje nevinih su nešto što je pratilo rat na Kosovu. Ovo je poziv Tužilaštvu procesuira i pred zakon sprovede sve ratne zločince “, kazao je Kovač.