Maroko kupuje ruski dizel i druge rafinisane proizvode po sniženim cenama i ponovo izvozi gorivo u Španiju, izvestio je u petak El Mundo, pozivajući se na izvore za praćenje brodova.
Podaci portala za praćenje navigacije Vesselfinder pokazali su da su 28. aprila najmanje tri tankera išla iz ruskih baltičkih luka ka Maroku sa oko 170.000 tona naftnih derivata.
Severnoafrička zemlja, koja je kupila oko 600.000 barela ruskog dizela tokom 2021. godine, povećala je uvoz proizvoda na 2 miliona barela u januaru 2023. godine, dok je još 1,2 miliona barela stiglo u zemlju u februaru, prema izvorima za praćenje.
Izvoz goriva iz Maroka gotovo je stao nakon što je njegova jedina fabrika za preradu zatvorena 2015. zbog neplaćenih poreza i zakonskih prepreka, ostavljajući zemlju zavisnom od uvoza rafinisane nafte.
Početkom godine Rabat je obnovio isporuke goriva i proširio izvoz dizela sa svog terminala Horizon Tanger u Španiju, Tursku, Ganu i južnu Afriku, navodi se u saopštenju. U januaru je zemlja poslala 280.000 barela dizela na španska Kanarska ostrva i još 270.000 barela u Tursku.
„Krajem 2022. Maroko je počeo da kupuje dizel gorivo iz Moskve u proseku više od 7 miliona litara dnevno. Paralelno, Rabat je počeo da ga izvozi u Španiju“, piše list.
Prema podacima o praćenju brodova, marokanske isporuke sada čine 10% mesečne španske potražnje za dizelom, procenjene na 60 miliona dolara. Prema nekim medijskim izveštajima, u martu su Maroko, Tunis i Alžir činili 30% ruskog izvoza dizela.
U međuvremenu, španska vlada se obavezala da će osigurati da rusko gorivo ne uđe u kraljevstvo.
„Naša obaveza je da istražimo šta se dešava sa gorivom [zalihama]“, rekla je potpredsednica španske vlade Tereza Ribera novinarima u petak. „U početku dolazi sa dokumentima koji potvrđuju njegovo odgovarajuće poreklo“, dodala je ona.
Rusija je diverzifikovala svoje snabdevanje energijom kao odgovor na sankcije Zapada nakon što je EU prestala da prihvata naftu iz te zemlje koja se transportuje morem. U decembru su EU, G7 i savezničke zemlje uvele embargo i ograničenje cene ruske nafte od 60 dolara po barelu. Slična ograničenja uvedena su u februaru i za izvoz naftnih derivata.