Iz Ministarstva rada i socijalnog staranja „Vijestima“ su kazali da su spremni da ovu kategoriju zaposlenih uvrste u izmjene i dopune Zakona o radu, što se izvjesno neće dogoditi prije početka predstojeće ljetnje turističke sezone.
„Radna grupa koju čine predstavnici ministarstva, relevatnih resora i predstavnici socijalnih partnera (sindikata i poslodavaca), rade na izmjenama i dopunama Zakona o radu. Rok za njegovo donošenje je treći kvartal 2024. godine. U kojoj će se formi regulisati pitanje stalnog sezonskog zaposlenog, rano je reći, jer se propisi donose uz saglasnost svih strana – Vlade i socijalnih partnera“, naveli su iz resora kojim rukovodi Admir Adrović, dodajući da će izmjene i dopune biti na javnoj raspravi.
Iz Privredne komore (PKCG), koja je inicirala uvođenje ove kategorije radnika, saopštili su da nedostatak radne snage na sezonskim poslovima predstavlja jednu od značajnih biznis barijera u turizmu, te da sadašnja ponuda, posebno domaćeg stručnog kadra, nije zadovoljavajuća.
„Zato je potrebno omogućiti poslodavcima da u najkraćem roku i uz jednostavne procedure obezbijede odgovarajuću radnu snagu za svoje potrebe. Ovo je moguće postići, između ostalog, boljom promocijom mogućnosti sezonskog zapošljavanja i preko nadležnih institucija upravljati ovim procesom i urediti poslovni ambijent i mehanizme u kojem će poslodavci imati dodatni interes da zaposle domaće radnike, kao i sistemski učiniti sezonski rad privlačnijim domaćem radniku“, naveli su iz PKCG „Vijestima“.
Ova organizacija ističe da bi se uvođenjem kategorije „stalni sezonski radnik“ ublažio ovaj problem, jer bi se nezaposlene osobe motivisale da se prekvalifikuju i imaju sigurno stalno sezonsko zaposlenje i primanja tokom cijele godine u skladu sa pozitivnim iskustvima zemalja Evropske unije.
„Sistem osigurava finansijsku podršku i uplatu doprinosa radnicima – sezoncima i u razdoblju kada ne rade. Radi se o osobama koje su u kontinuitetu radile najmanje šest mjeseci kod istog poslodavca i koje će kod tog istog poslodavca raditi još najmanje jednu sezonu (najmanje šest mjeseci)“, pojasnili su iz PKCG.
Iz PKCG su naglasili da bi sveobuhvatna reforma koju predlažu doprinijela pojednostavljenju i skraćivanju procedura prijave zaposlenih, što bi dovelo do porasta broja formalno angažovanih sezonskih radnika, a time i do rasta budžetskih prihoda po osnovu plaćenih poreza i doprinosa.
Zakon o radu, kako objašnjavaju, potrebno je izmijeniti i u dijelu obavljanja povremenih poslova, čime bi se omogućilo fleksibilnije angažovanje domaće radne snage.
Uz to, kao sistemsko rješenje vezano za angažovanje studenata, vide u dijelu zaključivanja ugovora o praktičnom radu tokom sezone uz eventulanu mogućnost ostvarivanja ECTS kredita.
„Prema informacijama koje imamo od nadležnih institucija, u toku je rad na propisima koji bi definisali ove oblasti i to: izmjene i dopune Zakona o radu i Zakona o strancima. Takođe, rade se i novi propisi: zakon o posredovanju i zakon o studentskim poslovima. Uz dobru saradnju institucija, na vrijeme smo da do sljedeće ljetnje sezone, kroz prilagođeni zakonodavni okvir stvorimo uslove i motivišemo domaće stanovništvo da svoj profesionalni angažman vežu za rad u turizmu“, poručili su iz PKCG.
Nevladina organizacije (NVO) Ugostitelji Crne Gore nedavno je formirala Viber grupu u kojoj se gotovo svakodnevno objavljuju slobodna radna mjesta i prijave za sezonske poslove na primorju.
Grupa broji više od 6.660 članova, iz ove NVO su naglasili da su preko nje zaposlili više od 2.000 ljudi, navodeći da se ove godine očekuje dobra sezona, ali da je već sada izvjesno da će faliti radne snage.
U grupi se najveći broj oglasa odnosi na poslove šankera, konobara, kuvara…