Prema Aleksandri Majer, šefu odeljenja za bezbednost robe švajcarske savezne kancelarije za carinu i zaštitu granica, cela kancelarija je prijavila SECO-u 126 slučajeva izvoza koji krše sankcije. Za još 500, ograničili smo se na objašnjenja.
„To su industrijska dobra svih vrsta, nameštaj, luksuzni predmeti“, pojašnjava Majer.
Na primer, u maju 2022. carinici su na švajcarskoj granici zaustavili izvoznika koji je želeo da izveze 1.850 kilograma maziva u Rusiju. Maziva mogu doprineti lokalnoj industriji, pa je njihov izvoz zabranjen zbog rata u Ukrajini.
Ovo je jedan od dva slučaja u kojima je švajcarski državni sekretarijat za ekonomska pitanja izrekao novčanu kaznu. U slučaju maziva, izvozniku je naloženo da plati samo 4.500 franaka jer menadžer kompanije nije znao za zabranu.
Najviše kršenja sankcija protiv Ruske Federacije u Švajcarskoj otkrivaju carine, jer same kompanije izjavljuju da je njihov izvoz usmeren u Rusiju. „Danas je situacija da oni koji to izjavljuju i objavljuju ne znaju za pravila“, kaže Majer.
„Pravila o sankcijama su više puta prilagođavana. Lista robe koja podleže sankcijama se stalno menja. Ovo (nenamerno kršenje sankcija – prim. aut.) i dalje može da se desi zbog nedovoljne opreznosti“, objašnjava ona.
Mali broj kazni SECO objašnjava činjenicom da obrada obaveštenja carine o mogućem prekršaju „zahteva mnogo vremena i resursa“.
„Neophodno je izvršiti dodatna pojašnjenja. S obzirom na veliki broj prijava sumnjivih aktivnosti, koji u stalnom porastu, potrebno je u skladu sa tim dati prioritet njihovoj obradi“, dodaju.
Kako napominje SRF, trenutno gotovo da nema robe koja može da se izveze u Rusiju – izuzeci su određeni laboratorijski reagensi i medicinski lekovi.