Istraživači sa Medicinskog fakulteta Univerziteta u Vašingtonu, St. Louis, otkrili su potencijalnu novu metu za imunoterapiju raka u prenosivim elementima (TE), kratkim segmentima DNK koji se mogu kretati po genomu.
U radu, „Analiza pan-kancera identifikuje tumor-specifične antigene izvedene iz prenosivih elemenata” objavljenom u Nature Genetics, istraživači su koristili Atlas genoma raka (TCGA), bazu podataka sa više od 20.000 uzoraka raka koji pokrivaju 33 različita tipa raka i 675 ćelijske linije raka.
Rad se fokusira na prenosive elemente (TE) koji postoje u ljudskom genomu, ali su često neaktivni. To su, kao što ime govori, segmenti DNK koji se mogu ubaciti u druge gene. Klasičan primer je retrovirus koji inkorporira deo svog genetskog koda u genom domaćina. Genom je pripremljen za ovu vrstu intruzije, a nastavak replikacije i umetanja se obično „isključuje“.
Kada se karcinomi razviju, oni to rade bez mnogo uobičajenih genetskih sigurnosnih sistema, jer često potiču iz ćelija koje su za početak oštetile DNK. U replikaciji, rak omogućava ovim uspavanim TE-ovima da povrate svoju transpozibilnu sposobnost unutar ćelija raka i, prema studiji, „pokreću ekspresiju atipičnih transkripata koji, povremeno, mogu biti i visoko izraženi i široko rasprostranjeni u uzorcima tumora“.
Zbog toga su istraživači uspeli da pronađu TE ugrađene u 98% tumora, u različitim tipovima, i otkrili su da „ovi transkripti imaju potencijal da proizvode nove peptide, koji nisu prisutni u benignim tkivima“, sugerišući novi način ciljanja tumora, svih vrsta raka.
Studija je identifikovala 1.068 tumor specifičnih TE kandidata sa potencijalom da generišu zajedničke tumor-specifične TE-himerne antigene (TS-TEA). Trenutno postoje tretmani raka koji ciljaju na specifične tipove antigena, a potrebno je više istraživanja da bi se potvrdilo da se ovaj put može iskoristiti za napad na ćelije tumora ovim TS-TEA.
Medicinska nauka uvek radi u malim, iterativnim koracima otkrivanja, što dovodi do potencijalnih puteva ispunjenih upozorenjima do začeća leka. Razlika je u tome što su mnogi od tih puteva do izlečenja već prošli.
Ono što je trenutna studija otkrila je mehanizam unutar tumora koji stvara moguće mete za postojeće pristupe lečenju. Ovo otkriće bi moglo dovesti do novih terapijskih pristupa za lečenje raka, a postoji jaka sugestija da bi se daljim istraživanjem mogao razviti jedan tip lečenja za borbu protiv više vrsta raka u cijelom tijelu.