Erupcija vulkana Anak Krakatau u Indoneziji i podrigivanje ogromne kule od pepela

Erupcija vulkana Anak Krakatau u Indoneziji i podrigivanje ogromne kule od pepela

Potomak zloglasnog indonezijskog vulkana Krakatau eruptirao je nekoliko puta u utorak, šaljući ogroman toranj od vulkanskog pepela na oko 2.500 metara (8.200 stopa) u nebo.

Planina Anak Krakata, što znači dete Krakata, eruptirala je četiri puta, rekli su zvaničnici, a najveća je sledila druga koja je poslala stub dima i pepela 1.500 metara iznad svog kratera.

„Ovo je deo faze erupcije povezane sa formiranjem novog tela za vulkan“, rekao je za AFP Oktori Prambada, zvaničnik Centra za vulkanologiju i ublažavanje geoloških opasnosti.

Godine 2018, njegov krater se delimično srušio kada je velika erupcija poslala ogromne komade vulkana da skliznu u okean, izazvavši cunami koji je ubio više od 400 ljudi i povrijedio hiljade.

U utorak nema neposrednih izveštaja o povređenima ili šteti.

Prambada je rekao da je status uzbune vulkana ostao na drugom najvišem nivou nakon serije erupcija, a vlasti su nametnule zonu isključenja od pet kilometara (3,1 milje) oko kratera.

Anak Krakatoa, koji se nalazi u moreuzu koji razdvaja ostrva Java i Sumatra, bio je sporadično aktivan otkako je izašao iz mora početkom prošlog veka u kalderi koja je nastala nakon erupcije planine Krakatoa 1883. godine.

Ta katastrofa je bila jedna od najsmrtonosnijih i najrazornijih u istoriji sa oko 35.000 ubijenih ljudi.

Indonezija, država arhipelaga jugoistočne Azije, nalazi se na Pacifičkom vatrenom prstenu, gde spajanje kontinentalnih ploča izaziva visoku vulkansku i seizmičku aktivnost. Zemlja ima skoro 130 aktivnih vulkana.