Neobična kometa „Oumuamua, prvi međuzvjezdani objekat pronađen u našem Sunčevom sistemu, predmet je fascinacije od kada je primećena 2017. godine, uključujući njeno neobično ubrzanje dok se udaljava od Sunca.
Pokrenute su hipoteze u svetlu njegovog neočekivanog ponašanja, uključujući prolazne spekulacije da bi to zapravo mogla biti svemirska letelica vanzemaljaca. Nova studija je ponudila trezvenije objašnjenje – da je ‘Oumuamuino ubrzanje bilo posledica oslobađanja gasa vodonika dok se kometa zagrevala na sunčevoj svetlosti.
„Oumuamua (izgovara se oh-MOO-uh-MOO-uh) nema rep od gasa i prašine koji je karakterističan za mnoge komete. Ranije je opisano da je u obliku cigare, ali se sada smatra da podseća na kamenu palačinku. Manji nego što je prvobitno procenjeno, sada je vezan na približno 375 stopa (115 metara) sa 365 stopa (111 metara), sa debljinom od oko 60 stopa (19 metara).
Istraživači su rekli da se čini da je ‘Oumuamua rođen kao i mnoge druge komete kao ono što se zove planetezimal – mali objekat formiran u ranim fazama formiranja planete – i da je u suštini bio veliki, ledeni svemirski kamen.
Nakon što je nekako izbačena iz svog solarnog sistema porekla, rekli su, hemija komete se promenila jer je bombardovana visokoenergetskim zračenjem dok je prolazila kroz međuzvezdani prostor. Ovo je pretvorilo deo leda komete – smrznutu vodu – u gas vodonik koji je bio zarobljen u ostatku njenog leda.
‘Oumuamua se tada zagrejala dok je prolazila kroz naš unutrašnji solarni sistem, uzrokujući preuređenje ledene strukture komete i oslobađanje zarobljenog vodoničnog gasa – dajući ‘Oumuamua malo udarca dok je krenula dalje od sunca. Oslobađanje ovog vodonika u procesu koji se zove izdvajanje gasa ne bi izazvalo vidljiv rep.
„Ključni nalaz je da je ‘Oumuamua možda započeo kao ledeni planetezimal bogat vodom, u velikoj meri sličan kometama Sunčevog sistema. Ovaj model može objasniti čudno ponašanje ‘Oumuamue bez potrebe da se pribegava bilo kakvoj egzotičnoj fizici ili hemiji,“ kaže Univerzitet u Astrohemičarka iz Kalifornije, Dženi Bergner, vodeći autor istraživanja objavljenog ove nedelje u časopisu Nature.
„Najjednostavnije objašnjenje, i tačno ono što bismo očekivali za međuzvezdanu kometu, odgovara svim podacima bez finog podešavanja“, rekao je koautor studije Darril Seligman, postdoktorski saradnik iz planetarne nauke na Univerzitetu Cornell.
„Oumuamua, čije se ime na maternjem havajskom jeziku odnosi na glasnika koji stiže sa velike udaljenosti, prvi je otkriven teleskopom Pan-STARRS1 Univerziteta na Havajima.
„Ne znamo njegovo mesto porekla, ali verovatno je putovao kroz međuzvezdani prostor manje od 100 miliona godina. Imao je crvenkastu boju u skladu sa bojama mnogih malih tela u Sunčevom sistemu. Trenutno je pored Neptuna na svom izlaz iz Sunčevog sistema“, rekao je Bergner.
Drugi međuzvezdani objekat, kometa 2I/Borisov, otkriven je u poseti našem Sunčevom sistemu 2019. Ovaj je izgledao i ponašao se više kao tipična kometa.
Ovi vanzemaljci mogu biti češći nego što se ranije znalo. Istraživači su rekli da bi jedan do dva međuzvezdana objekta mogla biti otkrivena svake godine u našem Sunčevom sistemu kada nova astronomska opservatorija koja se sada gradi u Čileu počne sa radom kako je planirano sledeće godine.