Zašto bezbjednosni rizici TikToka stalno izazivaju strahove

Zašto bezbjednosni rizici TikToka stalno izazivaju strahove

TikTok se još jednom odbija od tvrdnji da će njegova kineska matična kompanija, BiteDance, deliti korisničke podatke iz svoje popularne aplikacije za deljenje videa sa kineskom vladom, ili u njeno ime gurati propagandu i dezinformacije.

Kinesko ministarstvo spoljnih poslova optužilo je u sredu same Sjedinjene Države da šire dezinformacije o potencijalnim bezbednosnim rizicima TikToka nakon izveštaja u Vall Street Journalu da Komitet za strana ulaganja u SAD – deo Ministarstva finansija – preti američkom zabranom aplikacije osim ako se njeni kineski vlasnici odreknu svog udela.

Dakle, da li su rizici bezbednosti podataka stvarni? I da li korisnici treba da budu zabrinuti da će aplikacija TikTok biti izbrisana sa njihovih telefona?

ŠTA JE BRINI U VEZI TIKTOK-a?

I FBI i Federalna komisija za komunikacije upozorili su da bi BiteDance mogao da deli TikTok korisničke podatke – kao što su istorija pregledanja, lokacija i biometrijski identifikatori – sa kineskom autoritarnom vladom.

Zakon koji je Kina primenila 2017. zahteva od kompanija da daju vladi sve lične podatke relevantne za nacionalnu bezbednost zemlje. Nema dokaza da je TikTok predao takve podatke, ali strahovi su u izobilju zbog ogromne količine korisničkih podataka koje prikuplja, kao i druge kompanije društvenih medija.

Zabrinutost oko TikTok-a je pojačana u decembru kada je BiteDance rekao da je otpustio četiri zaposlena koji su pristupili podacima o dva novinara iz Buzzfeed Nevs-a i The Financial Times-a dok su pokušavali da uđu u trag izvoru procurelog izveštaja o kompaniji.

KAKO SAD ODGOVARAJU?

Portparol Saveta za nacionalnu bezbednost Bele kuće Džon Kirbi odbio je da komentariše kada je u četvrtak zamoljen da se pozabavi komentarima kineskog ministarstva spoljnih poslova o TikToku, pozivajući se na reviziju koju je sproveo Komitet za strana ulaganja.

Kirbi takođe nije mogao da potvrdi da je administracija poslala TikToku pismo u kojem upozorava da bi američka vlada mogla da zabrani aplikaciju ako njeni kineski vlasnici ne prodaju svoj udeo, ali je dodao: „imamo legitimne zabrinutosti za nacionalnu bezbednost u pogledu integriteta podataka koje treba da posmatrajte.”

Godine 2020. tadašnji predsednik Donald Tramp i njegova administracija pokušali su da nateraju BiteDance da rasproda svoju američku imovinu i zabrani TikTok iz prodavnica aplikacija. Sudovi su blokirali napore, a predsednik Džo Bajden je poništio Trampove naredbe, ali je naredio detaljnu studiju o ovom pitanju. Planirana prodaja TikTok-ove imovine u SAD takođe je odložena pošto je Bajdenova administracija pregovarala o dogovoru sa TikTokom koji bi se bavio nekim od zabrinutosti za nacionalnu bezbednost.

U Kongresu, američki senator Ričard Blumental i Džeri Moran, demokrata i republikanac, napisali su u februaru pismo ministru finansija Dženet Jelen pozivajući Odbor za strana ulaganja, kojim ona predsedava, da „brzo završi istragu i nametne stroge strukturalne ograničenja“ između TikTok-ovih američkih operacija i BiteDance-a, uključujući potencijalno razdvajanje kompanija.

U isto vreme, zakonodavci su uveli mere koje bi proširile ovlašćenja Bajdenove administracije da uvede nacionalnu zabranu TikToka. Bela kuća je već podržala predlog senata koji ima dvostranačku podršku.

KAKO JE TIKTOK VEĆ OGRANIČEN?

Britanske vlasti su u četvrtak rekle da zabranjuju TikTok na telefonima koje je izdala vlada iz bezbednosnih razloga, nakon sličnih poteza izvršne vlasti Evropske unije, koja je privremeno zabranila TikTok na telefonima zaposlenih. Danska i Kanada su takođe najavile napore da ga blokiraju na telefonima koje je izdala vlada.

Prošlog meseca, Bela kuća je saopštila da će američkim saveznim agencijama dati rok od 30 dana da izbrišu TikTok sa svih mobilnih uređaja koje je izdala vlada. Kongres, američke oružane snage i više od polovine američkih država već su zabranili aplikaciju.

ŠTA KAŽE TIKTOK?

Portparol TikTok-a Maureen Shanahan rekla je da kompanija već odgovara na bezbednosne probleme kroz „transparentnu zaštitu američkih korisničkih podataka i sistema zasnovanu na SAD, uz robusno praćenje, proveru i verifikaciju trećih strana“.

U junu, TikTok je rekao da će sve podatke od američkih korisnika usmeriti na servere koje kontroliše Oracle, kompanija iz Silicijumske doline koju je odabrala kao svog tehnološkog partnera u SAD 2020. u nastojanju da izbegne zabranu širom zemlje. Ali čuva rezervne kopije podataka na sopstvenim serverima u SAD i Singapuru. Kompanija je saopštila da očekuje da će izbrisati korisničke podatke u SAD sa sopstvenih servera, ali nije dala vremenski okvir kada će se to dogoditi.

Izvršni direktor TikTok-a Shou Zi Chev će sledeće nedelje svedočiti pred Komitetom za energetiku i trgovinu Predstavničkog doma o praksama privatnosti i bezbednosti podataka kompanije, kao io njenom odnosu sa kineskom vladom.

U međuvremenu, TikTok-ova matična kompanija BiteDance pokušava da se pozicionira kao više međunarodna kompanija – a manje kao kineska kompanija koju su u Pekingu 2012. godine osnovali njen trenutni izvršni direktor Liang Rubo i drugi.

Teo Bertram, TikTok-ov potpredsednik politike u Evropi, rekao je u tvitu u četvrtak da BiteDance „nije kineska kompanija“. Bertram je rekao da se njegovo vlasništvo sastoji od 60 odsto globalnih investitora, 20 odsto zaposlenih i 20 odsto osnivača. Njegovi lideri su smešteni u gradovima poput Singapura, Njujorka, Pekinga i drugih metropolitanskih oblasti.

DA LI SU BEZBEDNOSNI RIZICI LEGITIMAN?

Zavisi koga pitaš.

Neki zagovornici tehnološke privatnosti kažu da dok je potencijalna zloupotreba privatnosti od strane kineske vlade zabrinjavajuća, druge tehnološke kompanije imaju poslovne prakse prikupljanja podataka koje takođe koriste korisničke informacije.

„Ako kreatori politike žele da zaštite Amerikance od nadzora, trebalo bi da se zalažu za osnovni zakon o privatnosti koji zabranjuje svim kompanijama da prikupljaju toliko osetljivih podataka o nama na prvom mestu, umesto da se angažuju u onome što se svodi na ksenofobičnu predstavu koja ne čini baš ništa. zaštiti bilo koga“, rekao je Evan Grir, direktor neprofitne grupe za zastupanje Borba za budućnost.

Karim Farhat, istraživač u projektu upravljanja internetom u Georgia Tech, rekao je da bi prodaja TikTok-a bila „potpuno irelevantna za bilo koju od navodnih pretnji ‘nacionalnoj bezbednosti’” i da bi bila protiv „svakog principa i norme slobodnog tržišta” interneta Stejt departmenta. principi slobode.

Drugi kažu da postoji opravdan razlog za zabrinutost.

Ljudi koji koriste TikTok možda misle da ne rade ništa što bi bilo od interesa za stranu vladu, ali to nije uvek slučaj, rekao je Anton Dahbura, izvršni direktor Instituta za bezbednost informacija Univerziteta Džons Hopkins. Važne informacije o Sjedinjenim Državama nisu striktno ograničene na nuklearne elektrane ili vojne objekte; proteže se i na druge sektore, kao što su prerada hrane, finansijska industrija i univerziteti, rekao je Dahbura.

DA LI POSTOJI PREDNOST ZA ZABRANU TEHNIČKIH KOMPANIJA?

Prošle godine, SAD su zabranile prodaju komunikacione opreme kineskih kompanija Huavej i ZTE, navodeći rizike po nacionalnu bezbednost. Ali zabrana prodaje artikala može biti lakša od zabrane aplikacije kojoj se pristupa preko veba.

Takav potez bi takođe mogao ići na sudove na osnovu toga da bi mogao da prekrši prvi amandman, kako tvrde neke grupe za građanske slobode.