Kenijski institut za medicinska istraživanja nedavno je otkrio invazivnu vrstu komaraca u podžupanijama Laisamis i Saku u okrugu Marsabit u severnom regionu Kenije.
Ovaj komarac, Anopheles stephensi, porijeklom je iz južne Azije i Bliskog istoka. Prenosi dva parazita malarije koji predstavljaju najveći rizik od teške bolesti i smrti: Plasmodium falciparum i Plasmodium vivak.
Otkrivanje ovog komarca predstavlja veliku pretnju po javno zdravlje Kenije iz nekoliko razloga.
Prenos malarije u Keniji je u velikoj meri ograničen na obalu i zapadne delove zemlje. Ovo je daleko od njegovih glavnih urbanih centara. Područja u kojima je otkriven Anopheles stephensi su urbana i periurbana. Ovaj komarac uspeva u urbanim sredinama.
Do sada su prenos malarije u Keniji pokretali Anopheles gambie i Anopheles funestus. Ovi vektori se slabo nose sa zagađenom vodom u urbanim centrima.
Anopheles stephensi, sa druge strane, može da se razmnožava u cisternama, kantama, gumama, otvorenim rezervoarima, kanalizaciji, nadzemnim rezervoarima, podzemnim rezervoarima i zagađenim sredinama. Štaviše, komarac je invazivan. Veoma brzo se širi na nova područja. Može da se prilagodi različitim klimatskim uslovima, za razliku od neinvazivnih vektora malarije čiji je opstanak na niskim temperaturama u područjima velike nadmorske visine ograničen.
Invazija ovog komarca mogla bi da predstavlja značajnu pretnju naporima Kenije da kontroliše i eliminiše malariju. Zemlja mora preduzeti hitne mere kako bi procenila pretnju i postavila strategije prevencije.
Ako bi se Anopheles stephensi proširio u gradu poput Najrobija, posledice bi bile ozbiljne.
Prvo, malarija bi se mogla proširiti na gradska područja. Do sada su ove oblasti imale mali ili nikakav prenos i njihovo stanovništvo nije steklo imunitet protiv malarije.
Drugo, više se ne bi pretpostavljalo da urbani razvoj doprinosi eliminaciji malarije. Urbanizacija je doprinela mnogim zdravstvenim problemima. Ali ima tendenciju da „izgradi“ malariju kroz bolje stanovanje i postepeno zagađenje pejzaža. Tradicionalni prenosioci malarije ne mogu da se razmnožavaju u malim kontejnerima ili u vodi sa organskim zagađenjem. Nova invazivna vrsta može značiti da razvoj novih predgrađa ugrađuje malariju u pejzaž.
Tradicionalni prenosioci malarije već nalaze prostor u urbanim sredinama zbog ekstenzivne urbane poljoprivrede, neodržavanih zelenih površina i neplaniranog širenja gradova sa lošim upravljanjem vodom. Neke od ovih karakteristika su omogućile vektorima komaraca da održe prenos malarije, u nekim slučajevima, kao na ostrvu Bioko, Ekvatorijalna Nova Gvineja, sa stopama prevalencije od 30% do 40%.
Postoji i rizik da malarija iz gradova bude izvezena u ruralna područja. Regije u zapadnoj Keniji i na obali verovatno će patiti od skokova, posebno tokom godišnjih doba u koje stanovnici grada posećuju tokom prazničnih sezona poput Božića.
Gusto naseljeni urbani centri u ovim regionima će verovatno najviše patiti. Smatraju se veoma pogodnim za širenje Anopheles stephensi zbog velike populacije i povoljnih ekoloških faktora kao što su tople temperature.
Tradicionalna sredstva protiv malarije, kao što je prskanje ostataka insekticida, teže je koristiti protiv Anopheles stephensi jer se njegovo ponašanje u mirovanju i hranjenju razlikuje od drugih vektora.
Anopheles stephensi se takođe pokazao otpornim na većinu javno dostupnih insekticida.
Šta se može učiniti da se zaustavi širenje ove invazivne vrste:
Povećajte saradnju i podstaknite integrisano upravljanje. Pošto je ovo prenosilac urbane malarije, ministarstva poljoprivrede, zdravlja, obrazovanja, životne sredine, sanitacije i vodnih resursa i vlade okruga moraju da rade zajedno. Nacionalni odgovori na Anopheles stephensi treba da budu integrisani sa naporima za kontrolu malarije i drugih bolesti koje prenose komarci, kao što su denga groznica, žuta groznica i čikungunja.
Razviti smernice za nacionalne programe kontrole malarije o odgovarajućim načinima da se odgovori na Anopheles stephensi.
Ojačati nadzor. Obim širenja i uticaj koji Anopheles stephensi ima na prenošenje malarije u Keniji još nije jasni. Potvrđivanje i jedno i drugo bilo bi važno u postavljanju strategija upravljanja za zaštitu od izbijanja bolesti, posebno u urbanim sredinama, u narednim godinama.
Poboljšati razmenu informacija. Svest o Anopheles stephensi treba da se poveća u zajednicama koje su najugroženije. Treba ih savetovati da često dopunjuju uskladištenu vodu za kućnu upotrebu. Ljudi takođe moraju da čuvaju svoje okruženje bez odbačenih kontejnera jer bi oni mogli biti dobra osnova za razmnožavanje ove invazivne vrste.
Globalna politika i prekogranična saradnja između pogođenih zemalja. Iskorenjivanje Anopheles stephensi sa Roga Afrike bilo bi mnogo jeftinije na duge staze nego ostavljanje da se širi u male i gradove