„Apsurd“: Stručnjaci kritikuju SZO opravdanje zbog seksualnog nedoličnog ponašanja

„Apsurd“: Stručnjaci kritikuju SZO opravdanje zbog seksualnog nedoličnog ponašanja

Dva stručnjaka koje je imenovala Svijetska zdravstvena organizacija da istraže navode da su neki od njenih zaposlenih seksualno zlostavljali žene tokom izbijanja ebole u ​​Kongu odbacili su sopstvene napore agencije UN da opravda svoje postupanje sa takvim nedoličnim ponašanjem kao „apsurd“ u ponedeljak, rekavši da nisu zadovoljni što nijedan visoki zvaničnik nije otpušten.

Neke od žrtvovanih žena kažu – skoro četiri godine kasnije – da još uvek čekaju da SZO ukine odgovorne ili im ponudi bilo kakvu finansijsku kompenzaciju.

U oktobru 2020. godine, generalni direktor SZO Tedros Adhanom Gebrejesus imenovao je Aihatu Mindaudou i Julienne Lusenge da predvode panel koji istražuje izveštaje da su neki zaposleni SZO seksualno zlostavljali ili eksploatisali žene u regionu Konga zahvaćenom sukobima tokom izbijanja Ebole 2018-2020.

Njihov pregled je otkrio da je najmanje 83 počinioca zlostavljanja radilo za SZO i partnere, uključujući žalbe na silovanje, prisilne abortuse i seksualni napad na 13-godišnju devojčicu, u najvećem poznatom skandalu seksualnog zlostavljanja u zdravstvenoj agenciji UN. istorije.

Komisija je takođe utvrdila da su tri menadžera SZO loše vodili slučaj seksualne zloupotrebe koji je prvi prijavio Asošiejted pres, u kojem je doktor UN-a potpisao ugovor o kupovini zemljišta za ženu koju je navodno oplodio.

U poverljivom izveštaju UN dostavljenom SZO prošlog meseca zaključeno je da rukovođenje tim slučajem od strane menadžera nije prekršilo politiku SZO o seksualnoj eksploataciji, jer se žena nije smatrala korisnikom pomoći SZO pošto nije primila nikakvu humanitarnu pomoć.

„Restriktivni pristup koji favorizuje SZO je apsurd“, rekli su Mindaudou i Lusenge u saopštenju, dodajući da sve praznine ili nejasnoće u tim politikama treba odvagnuti u korist žrtve kako bi se osiguralo da se agencija smatra odgovornom.

Anifa, žena iz Konga koja je radila na klinici za ebolu u severoistočnom Kongu, rekla je da joj je ponuđen posao sa duplom platom u zamenu za seks sa doktorom SZO i još uvek je traumatizovana tim iskustvom.

„Koliko puta moram da govorim pre nego što (lekari) u SZO odgovorni za seksualno zlostavljanje budu kažnjeni?“ upitala. „Ako SZO ne preduzme radikalne mere, zaključićemo da su organizaciju pokvarili silovatelji.

Anifa, koja nije podelila svoje prezime iz straha od odmazde, rekla je da ne očekuje nikakvu finansijsku nadoknadu od SZO, objašnjavajući da „novac neće izbrisati rane koje imam u srcu“. Ona je prijavila navodno nedolično ponašanje SZO 2019. godine, ali nikada nije dobila odgovor.

Šef SZO Tedros je u više navrata rekao da agencija ima politiku „nulte tolerancije“ na seksualno nedolično ponašanje.

Mindaoudou, bivši ministar vlade u Nigeru i Lusengeu, aktivista za ljudska prava u Kongu, takođe je kritikovao SZO zbog neuspeha da kazni bilo koje visoko osoblje povezano sa zlostavljanjem.

„Nismo zadovoljni“, rekli su za AP. „Politika nulte tolerancije ne znači upuštanje u podmetanje kako bi se osiguralo da niko nije odgovoran za seksualno zlostavljanje i eksploataciju.

Paula Donovan, ko-voditelj Code Blue, koji nastoji da proglasi UN odgovornim za seksualne prestupe, rekla je da je upadljivo da su stručnjaci koje je imenovala sama SZO tako otvoreno kritični prema agenciji.

„Dve hrabre afričke žene razotkrile su neverovatne nivoe tolerancije za mizoginiju i rasizam u vrhu SZO“, rekla je ona. „Sada je na vladama da pokrenu sopstvenu istinski nezavisnu istragu o liderima organizacije, počevši od dr Tedrosa, kako bi iskorenili otrov koji je zarazio SZO.“

Kada su se u štampi u septembru 2020. pojavile optužbe o seksualnom zlostavljanju i eksploataciji, Tedros je rekao da je „ogorčen“ i da će se svako za koga se utvrdi da je umešan suočiti sa ozbiljnim posledicama. Šef SZO za hitne slučajeve dr Majkl Rajan izjavio je da agencija nema „apsolutno nikakve detalje“ o zlostavljanju.

Međutim, interni izveštaj UN-a navodi da je Tedros bio obavešten o optužbama za seksualno zlostavljanje 2019. godine i da je o nekim slučajevima navodnog nedoličnog ponašanja razgovaralo više osoblje SZO ubrzo nakon što su se desili.

SZO je odbila da komentariše interni izveštaj UN-a i agencija je stvorila novo odeljenje za sprečavanje nedoličnog ponašanja nakon skandala seksualnog zlostavljanja u Kongu. Dr Gaia Gamhevage, koja vodi taj rad, rekla je istražiteljima UN-a da joj prije imenovanja „seksualna eksploatacija i zlostavljanje nisu bili poznati pojmovi“.

Tedros je ranije ovog meseca rekao da je agencija osnovala fond od 2 miliona dolara za pomoć žrtvama seksualnog zlostavljanja u Kongu, ali nije jasno koliko je žena dobilo pomoć.

Džinet, žena koja kaže da ju je zaplodio lekar SZO dok je radila u centru za ebolu u Butembu, rekla je da je bila pod pritiskom da izvrši abortus, što ju je zamalo ubilo. Ona je rekla da čeka da SZO kazni lekara odgovornog za njenu trudnoću i da nije imala ponudu za novčanu nadoknadu.

„Nemam snage da radim od abortusa“, ​​rekla je. „KO bi trebalo da zna da su njihovi zaposleni laskavci, slobodnjaci i lažovi.