Velika Britanija, Njemačka i Francuska ponudile su Ukrajini da zaključi sporazum o zbližavanju sa Severnoatlantskim savezom, koji bi joj omogućio veći pristup zapadnoj vojnoj opremi, ali bi istovremeno podrazumevao i nastavak mirovnih pregovora sa Rusijom.
Kako prenosi „Evropska istina“, The Vall Street Journal je za sadržaj predloga saznao iz britanskih, njemačkih i francuskih izvora.
Prijedlog poziva Ukrajinu i NATO da sklope neku vrstu sporazuma o saradnji – što, međutim, ne bi značilo članstvo u alijansi – dok bi se Kijev obavezao na otvaranje mirovnih pregovora sa Moskvom.
Plan je prvi predložio britanski premijer Riši Sunak, a kasnije su ga podržali Berlin i Pariz. Privatno, ove zemlje sumnjaju da će Ukrajina moći vojno da protera Ruse iz istočne Ukrajine i Krima, a Zapad neće moći još dugo vojno da podrži Kijev, posebno ako sukob dospe u ćorsokak.
„Stalno ponavljamo da Rusija ne sme da pobedi, ali šta to znači? Ako se rat nastavi dovoljno dugo takvim intenzitetom, gubici Ukrajine će postati nepodnošljivi. I niko ne veruje da će uspeti da povrate Krim“, citira VSJ sagovornik iz Francuske.
Prema pisanju lista, tokom sastanka u Parizu početkom februara, francuski predsednik Emanuel Makron i nemački kancelar Olaf Šolc rekli su Volodimiru Zelenskom da bi trebalo da počne da razmatra mogućnost mirovnih pregovora sa Moskvom.
Između ostalog, Makron je rekao da su čak i smrtni neprijatelji poput Francuske i Nemačke morali da sklope mir posle Drugog svetskog rata i da će Zelenski, koji se pojavio kao lider zemlje u ratu, na kraju biti primoran da pređe na političko upravljanje i donosi teške odluke..
Britanski sagovornik VSJ objašnjava da predloženi aranžman ima za cilj da pokaže Rusiji da će Zapad biti spreman da vremenom poveća svoju vojnu pomoć Ukrajini – i to može pomoći da se Moskva uveri da neće moći da ostvari svoje vojne ciljeve. Planirano je da predlog bude razmatran na samitu Alijanse u Viljnusu u julu.
„Samit NATO-a treba da pruži Ukrajini jasan predlog, kao i da Zelenskom pruži političku pobedu koju može da predstavi kod kuće kao podsticaj za pregovore. Ruski ratovi imaju tendenciju da se „zamrznu“, a zatim „odmrznu“, a to je zašto će Ukrajini biti potrebno više garancija od nas“, dodaje izvor VSJ.
A pošto se odluke u Alijansi donose konsenzusom, ona mora dobiti podršku svih zemalja članica. Predstavnici zemalja istočne Evrope rekli su listu da se o predlogu Berlina, Pariza i Londona razgovaralo samo na marginama, ali da generalno ne žele da podrže bilo kakav dugoročni status Ukrajine u NATO, koji ne dostiže punu članstvo u Alijansi.