Teretni brod u Hormuškom moreuzu napadnut je danas, nakon što je Bahrein saopštio da je Iran gađao bazu američke mornarice u toj zemlji.
Napad u Hormuškom moreuzu prijavio je Centar za pomorske trgovinske operacije britanske vojske, koji tvrdi da je posada bezbjedna i da nema štete po životnu sredinu.
Niko nije preuzeo odgovornost za napad, iako je Iran izveo sličan napad u četvrtak, koji su takođe prijavile britanske vojne jedinice.
Ministarstvo vanjskih poslova Bahreina ranije danas je saopštilo da je Iran lansirao nekoliko dronova na tu zemlju i gađao bazu američke mornarice.
Iranska Revolucionarna garda jutros je objavila da je napala američka vojna postrojenja kao odgovor na napad Vašingtona, koji je izveden juče zbog iranskog napada u četvrtak.
Zajednički pomorski informativni centar, koji nadgleda američka mornarica, saopštio je danas, nakon najnovijih dešavanja, da proširuje plovidbenu rutu kroz Hormuški moreuz uz obalu Omana, kako bi brodovi nastavili da neometano prolaze.
Saopštenje te službe predstavlja upozorenje Iranu da SAD insistiraju na ponovnom otvaranju Hormuškog moreuza, dok Teheran nalaže da se brodovi pridržavaju pravila o ograničenom kretanju, što zalivske zemlje odbacuju.
