Izrael i Liban potpisali u Vašingtonu okvirni mirovni sporazum, koji ne uključuje Hezbolah

Izrael i Liban potpisali u Vašingtonu okvirni mirovni sporazum, koji ne uključuje Hezbolah

Državni sekretar Marko Rubio pridružio se sinoć ambasadorima Izraela i Libana u SAD kako bi objavio postizanje okvirnog sporazuma, koji je opisan kao prvi korak ka miru nakon višemjesečnog sukoba Izraela sa libanskom militantnom grupom Hezbolah.

Sporazum ne uključuje Hezbolah, a jedan od zvaničnika te grupe upozorio je na mogućnost izbijanja građanskog rata.

Američki Stejt department saopštio je da okvir uspostavlja proces za demontažu Hezbolaha, a omogućava i da Liban povrati teritoriju koju su izraelske snage zauzele dok su se borile protiv te militantne grupe koju podržava Iran.

SAD će pomoći novouspostavljenoj „Vojnoj koordinacionoj grupi za Liban“ u sprovođenju okvirnog sporazuma, izdvajanjem 100 miliona dolara za humanitarnu pomoć, saopštio je Stejt department.

Sporazum su danas u Vašingtonu, u prisustvu Rubija, potpisali Jehiel Lajter, izraelski ambasador u SAD, i Nada Hamadeh Moavad, libanska ambasadorka u SAD.

Najnoviji sukob počeo je kada je Hezbolah ispalio rakete na Izrael nekoliko dana nakon što su Izrael i SAD krenuli u rat protiv Irana, 28. februara.

Izrael je potom izvršio invaziju na Liban i proširio svoju kontrolu nad teritorijama u toj zemlji.