„Dan“ je od kraja aprila u više navrata zvanično pokušavao da iz Višeg suda u Podgorici dobije odgovore da li je zakazano ponovno suđenje u ovom slučaju, a poslednji put u utorak, ali bezuspješno. Zvaničnu potvrdu u srijedu nismo mogli da dobijemo ni od portparola Specijalnog državnog tužilaštva i zastupnika optužbe u ovom slučaju Vukasa Radonjića.
Iz redova advokata odbrane nezvanično nam je potvrđeno da je za 6. jul zakazno novo suđenje u ovom postupku, ali da će na zahtjev pojedinih branilaca, zbog ranije preuzetih obaveza u drugim predmetima, vjerovatno biti odloženo.
U ovom predmetu su na optuženičkoj klupi Predrag Bošković, Suad Numanović, Budimir Šegrt, Sanja Vlahović, Ivan Brajović, Dražen Miličković, Damir Šehović, Dragica Sekulić, Osman Nurković, Suzana Pribilović, Jelena Radonjić i Aleksandar Jovićević. Njima je na teret stavljeno krivično djelo zloupotreba službenog položaja.
U prethodnom postupku, odlukom vijeća sudije Kovačević, svi okrivljeni su u maju prošle godine oslobođeni optužbe da su kao saizvršioci, članovi Komisije za rješavanje stambenih pitanja Vlade, zloupotrijebili službeni položaj, jer nije dokazano da su izvršili krivično djelo koje im se stavlja na teret. Između ostalog, u sada ukinutoj presudi ocijenjeno je da sud nije mogao da cijeni kopije kao dokaz jer bi na taj način povrijedio pravo optuženih na pravično suđenje.
SDT ih sumnjiči da su državu oštetili za 2,6 miliona
Specijalno državno tužilaštvo podiglo je 2024. godine optužnicu protiv funkcionera bivše vlasti zbog postojanja osnovne sumnje da su, kao članovi bivše komisije Vlade Crne Gore, zloupotrijebili službeni položaj zbog dodjele stanova i stambenih kredita. Oni su osumnjičeni da su budžet Crne Gore oštetili za 2,6 miliona eura. Tužilaštvo ih sumnjiči da su u periodu od 2016. do 2020. godine, kao članovi Komisije za stambena pitanja Vlade, u saizvršilaštvu, učinili produženo krivično djelo zloupotreba službenog položaja, za koje je propisana kazna zatvora od dvije do 12 godina.
Međutim, postupajući po žalbama Specijalnog državnog tužilaštva i Zaštitnika imovinsko-pravnih interesa Crne Gore, Apelacioni sud je ukinuo tu presudu. Taj sud je ocijenio da je nejasan zaključak prvostepenog suda da je o rješavanju stambenih potreba funkcionera, državnih službenika i namještenika odlučivala Vlada Crne Gore, a da je Komisija samo pripremala informacije i davala predloge, odnosno, da je isključivo imala tehničku ulogu i preduzimala radnje koje ne proizvode pravna dejstva i ne stvaraju obavezu.
– Prvostepeni sud, po mišljenju ovog suda, u razlozima presude nije cijenio činjenicu da je Komisija za rješavanje stambenih potreba funkcionera, shodno odluci Vlade, bila zadužena da sprovede postupak kako je to propisano članom 31 odluke, kao i činjenicu da je Komisija nakon sprovedenog postupka Vladi Crne Gore dostavljala predlog odluke o rješavanju stambenih potreba pojedinih funkcionera u smislu čl. 30 st. 1 i 30a odluke, kao i da su ti predlozi sadržali iznose novca za kredite za poboljšanje uslova stanovanja u iznosu većem nego što je to odlukom Vladi limitirano – saopštili su ranije iz Apelacionog suda.
