Živković: Permanentni haos u državi zbog djelovanja parlamentarne većine

Živković: Permanentni haos u državi zbog djelovanja parlamentarne većine

DPS nije opozicija državi, kaže za RTV Nikšić predsjednik partije Danijel Živković. Napominje da nije suština samo kritikovati nekoga, ali da zbog djelovanja opozicije danas imamo permanentni haos u Crnoj Gori.

„Sve više pričamo o politici, a sve manje o državnoj politici. Svakog dana svjedoci smo čestih političkih tenzija i problema unutar parlamentarne većine, ucjena, ultimatuma. Stvaraju haos, kako bi u tom haosu ostavrili neki lični interes i privilegije, pa i partijske ciljeva“, smatra Živković.

Pozitivne stvari su urađene na polju evropskih integarcija, ali, tvrdi, to nije zasluga ove vlasti već onoga što se dešava u EK i cjelokupne geopolitičke situacije.

Platforma koju je opozicija predstavila i ponudila, za prevazilaženje institucionalne i političke krize, nije nastala iz razloga što kako kaže ,,želimo da na bilo koji način utičemo na dinamiku evropskog procesa“. Ona je nastala kao „iskaz izgradnje međusobnog povjerenja, ističe on.

„Vjerujem da je ova opozicija, proevropska, državotvorna pokazala visok stepen odgovornosti prema tom državnom cilju, članstvu u EU. Mi smo taj evropski put Crne Gore otvorili. Vlade predvođene DPS-om su otvorile sva pregovaračka poglavlja i kreirale dobru osnovu za nastavak procesa. Danas kada je Brisel raspoložen za proširenje, zbog geopolitičkih okolnosti, dominantno, imamo šansu koju treba iskoristiti. I vjerujem da ćemo je i iskoristiti. I treba da je iskoristimo, jer će doprinijeti boljem i kvalitetnijem životu građana“, kaže Živković.

Iz vlasti često opominju opoziciju, da bi nas, navodi Živković „doveli do toga da glasamo za sve što oni predlažu, bez obzira šta u tome piše, a da nemaju nikakavu odgovornost za ono što rade. To ne može.“

Da su dva zakona o unutrašnjnim poslovima i o ANB-u problematična, ukazala je i Evropska komisija, NVO sektor, ističe Živković.

„Kažu – sad će se dokazati ko je veći Evropljanin. Nije to način da se razgovara sa kolegama. Ne možete na taj način razgovarati sa opozicijom koja tri godine daje podršku tom procesu bez ikakavih uslovljavanja, opstrukcija. Jesmo li bili na ulici? Jesmo li rušili parlament? Jesmo li uništavali inventar? Jesmo li blokirali taj proces? Ne. Dali smo podršku IBAR zakonima, svim zakonima sa plavom zastavicom. Sve što je trebalo je urađeno od strane opozicije. I sporno je da se sjede sa opozicijom i razgovara o ta dva zakonska rješenja, tačnije o nekoliko članova koja su problematična. U toj platformi ne postoji ništa što je sporno, a što več nije viđeno“, kaže on.

U konačnom, Živković očekuje da će ipak doči do dogovora vlasti i opozicije. Evropske vrijednosti, zahtijevaju konsenzus cijelog društva, zaključuje, jer to nije samo pitanje vlasti i partija, već ukupne pripremljenosti Crne Gore da postane sljedeća članica EU.