Na početku govora Starmer je rekao da je dolazak na mjesto premijera pre dvije godine bio „najponosniji trenutak u njegovom životu“, podsjetivši da je tada formirana prva laburistička vlada poslije 14 godina i da je otvoreno novo poglavlje u istoriji zemlje.
Govoreći o svom političkom putu, istakao je da je prije šest godina preuzeo Laburističku partiju koja je, kako je naveo, bila politički, finansijski i moralno u teškoj situaciji. Dodao je da su mnogi tvrdili da je stranka završila svoju političku priču i da nikada više neće osvojiti parlamentarnu većinu.
„Dokazali smo da nisu bili u pravu“, poručio je Starmer, navodeći da je njegova stranka obnovila poverenje birača, sprovela duboke reforme i ponovo postala politička snaga sposobna da preuzme odgovornost za vođenje zemlje.
Međutim, u ključnom dijelu obraćanja priznao je da više nema dovoljnu podršku unutar parlamentarne Laburističke partije da je predvodi na narednim opštim izborima.
„Čuo sam odgovor svoje parlamentarne stranke na pitanje da li sam prava osoba da je vodim u narednu izbornu bitku i taj odgovor prihvatam dostojanstveno“, rekao je Starmer.
On je naglasio da je tokom mandata donosio odluke imajući u vidu interes države i građana, zbog čega je odlučio da se povuče sa čela stranke.
Starmer je potvrdio i da je jutros razgovarao sa kraljem Čarlsom III i obavijestio ga o svojoj odluci da podnese ostavku.
Njegov odlazak označava kraj jednog od najkraćih premijerskih mandata u novijoj britanskoj istoriji i otvara pitanje ko će preuzeti vođstvo Laburističke partije i formiranje nove vlade.
