Kina je dom za 16 od 20 globalnih regiona koji su najugroženiji na klimatske promene, prema podacima objavljenim u ponedeljak, a neki od najvažnijih svetskih proizvodnih centara su u opasnosti od porasta nivoa vode i ekstremnih vremenskih uslova.
Stručnjaci za klimatske rizike KSDI je procenio više od 2.600 regiona širom sveta, koristeći klimatske modele zajedno sa vremenskim i ekološkim podacima kako bi procenio ekonomsku štetu koju bi porast temperature mogao da izazove do 2050.
Studija se zasniva na povećanju temperature za 3 stepena Celzijusa (5,4 Farenhajta) do kraja veka, prema scenariju koji je izradio Međuvladin panel za klimatske promene.
Podaci su pokazali da se neke od mašinskih prostorija globalne ekonomije suočavaju sa katastrofalnim opasnostima kao što su porast nivoa mora, poplave reka i šumski požari, koji bi takođe mogli da smanje cene nekretnina i odvrate investicije, rekao je KSDI.
„Već osećamo značajne uticaje vremenskih prilika širom sveta, i oni će se samo povećati“, rekao je novinarima izvršni direktor KSDI Rohan Hamden. „Konačno, samo želimo da budemo sigurni da je svaka odluka o ulaganju doneta na način otporan na klimu.
Industrijalizovana kineska obalna provincija Đangsu, koja čini desetinu kineskog BDP-a, rangirana je kao najugroženija teritorija na svetu, a slede je susedni Šandong i glavna baza za proizvodnju čelika Hebei. Centralna provincija Henan sklona poplavama bila je četvrta.
Prebacivanje globalne proizvodnje u Aziju dovelo je do značajnog povećanja investicija u infrastrukturu u već ranjivim regionima širom Kine, čineći je podložnijim uticajima klimatskih promena, rekao je Hamden.
„Ulaganja u infrastrukturu uglavnom su koncentrisana u oblastima koje su tradicionalno bile veoma rizične – rečne delte, obalne zone i relativno ravne oblasti“, rekao je on.
Najviše rangirani ne-kineski region je Florida na 10. mestu, sa Kalifornijom na 19. i Njujorkom na 46. mestu. U prvih 50 našlo se i devet teritorija iz Indije.
Iako će klima vjerovatno postati sve odlučujuća kada je u pitanju određivanje toka kapitala, ostaje da se vidi da li će to odvratiti ulaganja u ranjivije regije, rekao je Karl Mallon, suosnivač KSDI-ja.
„Postoji mnogo toga da se uradi da bi se utvrdilo koje oblasti u svetu su potencijalno prilagodljive i odbrambene, a koje su oblasti koje ćemo verovatno videti napuštene u dogledno vreme“, rekao je on.