SAD su oborile, kako su nazvali, „kineski balon za nadzor“ kod obale Južne Karoline. Nakon što je danima nesmetano obilazio zemlju, predsednik Džo Bajden je ranije u subotu rekao da će se „pobrinuti za to“.
Video snimak objavljen na društvenim mrežama prikazuje borbene avione kako kruže balonom iznad Mirtl Biča u Južnoj Karolini. Kada je bio iznad Atlantskog okeana, jedan projektil je pogodio balon i poslao ga u vodu.
Pre operacije, Federalna uprava za vazduhoplovstvo zatvorila je vazdušni prostor iznad delova Severne i Južne Karoline, u očekivanju vojne operacije njenog obaranja.
Misteriozni brod je prvi put viđen iznad zapadne države Montana u sredu, pre nego što je prešao srednji zapad na putu do Atlantika. Zvaničnici Pentagona su navodno savetovali Bajdena da ne obara balon, ostavljajući ga slobodnim da putuje skoro tri dana. Usred sve većeg interesovanja medija za balon, Bajden je u subotu ujutru rekao novinarima da ćemo se pobrinuti za to.
Sekretar za štampu Bele kuće Karin Žan Pjer rekla je novinarima da je Bajden prvi put obavešten o balonu u utorak. Ona, međutim, nije objasnila zašto je predsednik čekao da ga dan kasnije uoče građani da prizna njegovo prisustvo.
Peking je negirao optužbe za špijunažu, a kinesko ministarstvo spoljnih poslova je balon opisalo kao „civilni vazdušni brod koji se koristi u istraživačke, uglavnom meteorološke, svrhe“ koji je „odstupio od predviđenog kursa“.
Američki državni sekretar Antoni Blinken otkazao je planirano putovanje u Peking kao odgovor na incident, a Stejt department ga je nazvao „jasnim kršenjem suvereniteta SAD“. Kina je uzvratila da takva posjeta uopšte nije bila dogovorena.