Iz Ministarstva sporta poručuju da je početak moguć tek kada Ministarstvo zdravlja donese podzakonski akt kojim će se precizno definisati uslovi u pogledu prostora, kadra i medicinske opreme
Vlada Crne Gore osnovala je još 2020. godine Zavod za sportsku medicinu, čija djelatnost obuhvata obavljanje zdravstvenih pregleda i utvrđivanje sposobnosti sportista. Petu godinu zaredom, Zavod još nije počeo sa radom. Iz Ministarstva sporta poručuju da je početak moguć tek kada Ministarstvo zdravlja donese podzakonski akt kojim će se precizno definisati uslovi u pogledu prostora, kadra i medicinske opreme. Do tada, sportisti su prepušteni sami sebi – a brojna istraživanja pokazuju da upravo neblagovremeni zdravstveni pregledi dovode do ozbiljnih problema, pa i tragičnih posljedica.
Srčani problemi kod sportista postaju sve češći. Treninzi, takmičenja i napori koje tijelo trpi – ne mogu proći bez zdavstvenih pregleda.
„Pa na tim pregledima može da se otkrije milion stvari, po meni ono što je najvažnije za sport, vjerovatno nekakve predispozicije koje se tiču kardio-vaskularnog sistema koji je jako bitan kod sportista“, kazao je predsjednik rukometnog saveza Crne Gore, Petar Kapisoda.
Petar Kapisoda ističe da se ništa ne smije prepustiti slučaju i da redovne ljekarske preglede moraju obavljati svi – i profesionalni sportisti, i amateri.
„Dakle ako postoji neka mala sumnja u vezi nečega koji se tiče zdravlja toga djeteta, po meni apsolutno ne treba ulaziti u nikakve rizike. Dešava se da promakne nešto da kolabiraju sportisti, čak imamo i smrtne slučajeve“, rekao je.
Pregledi su važni i sportisti bi trebalo redovno da ih obavljaju, ali postavlja se pitanje – gdje? Vlada Crne Gore je još 2020. godine donijela odluku o osnivanju Zavoda za sportsku medicinu. Pet godina kasnije, Zavod još uvijek nije počeo sa radom.
„Mislim da je vrlo vrlo bitno sjutra imati jedan takav moderan dijagnostički centar, đe bi svaki sportista morao da prođe rigorozne mjere, ponavljam kod profesionalnih sportista mnogo više nego dva puta godišnje“, kaže Kapisoda.
Ministarstvo sporta je još prošle godine pokrenulo proceduru za obezbjeđivanje uslova koje Zavod mora da ispuni. Oni su se obratili Ministarstvu zdravlja sa zahtjevom za donošenje podzakonskog akta koji bi precizno definisao prostor, kadar i medicinsku opremu.
„Međutim taj podzakonski akt još uvijek nije donjet do dana današnjeg dana. Zbog čega Zavod za sportsku medicinu nije počeo sa radom i nema mogućnost izvršenja zdravstvenih usluga pregleda sportista“, kazao je Stevan Đurišić iz Ministarstva sporta i mladih.
Iako se u budžetu redovno planiraju i izdvajaju sredstva za Zavod za sportsku medicinu, i to kao posebna budžetska jedinica, Zavod ne funkcioniše. Zbog toga Rukometni savez Crne Gore, kaže Kapisoda, sarađuje sa privatnim laboratorijama kako bi sportistima obezbijedili osnovne zdravstvene preglede.
„Ali to nije suština. Suština je da CG kao država ima jedan moderan dijagnostički centar kroz koji bi svi naši sportisti prolazili, đe bi dobijali potvrdu da su u stanju da se bave profesionalnim sportom“, rekao je Kapisoda.
U Crnoj Gori se pominjala i ideja otvaranja posebnog Centra za sportsku medicinu, ali ni ta inicijativa nije zaživjela. Iz Ministarstva sporta poručuju da je u ovom trenutku nezahvalno prognozirati kada bi i Zavod, a kamoli Centar, mogli biti otvoreni.