Iz MANS-a poručuju da ovakav pristup donošenju zakona, posebno onih koji se tiču temeljnih prava građana, pokazuje zabrinjavajuću spremnost vlasti da odlučuje „iza zatvorenih vrata i bez javnog uvida“.
„Predlog zakona daje Agenciji široka i neograničena ovlašćenja da prikuplja podatke o građanima bez bilo kakvog sudskog nadzora. To uključuje pristup ličnim i osjetljivim informacijama – poput zdravstvenih i finansijskih podataka – ali i komunikacionim evidencijama i elektronskim bazama raznih institucija“, navodi se u saopštenju.
MANS upozorava da se na taj način uspostavlja sistem u kojem pripadnici tajne službe mogu djelovati bez kontrole, bez obaveze da pravdaju pristup informacijama i bez prava građana na obavještenje i zaštitu.
Organizacija podsjeća da je 2014. godine Ustavni sud, na njihovu inicijativu, ukinuo gotovo identičnu odredbu koja je tada omogućavala policiji da bez sudske odluke pristupa telefonskim listinzima građana.
„Sud je tada jasno utvrdio da i podaci o komunikaciji – kao što su pozivani brojevi, trajanje poziva i lokacija – uživaju ustavnu zaštitu i da pristup takvim podacima može biti omogućen isključivo uz sudski nalog“, poručuju iz MANS-a.
Dodaju da se Vlada ovim zakonom udaljava od međunarodnih standarda i evropskih vrijednosti, umjesto da jača pravne garancije i usklađuje zakonodavstvo sa praksom EU.
„Zakon u ovom obliku je u direktnoj suprotnosti sa Ustavom Crne Gore, međunarodnim ugovorima o ljudskim pravima i pravilima na kojima počiva Evropska unija, čijem članstvu država teži“, navode iz MANS-a.
Oni zahtijevaju da se Predlog zakona hitno povuče iz skupštinske procedure i da se otvori inkluzivan proces javne rasprave, u koji će biti uključeni eksperti, civilni sektor, stručna javnost i institucije za zaštitu građanskih prava.
„O zakonu koji reguliše rad bezbjednosne službe mora se odlučivati otvoreno, odgovorno i u skladu sa demokratskim principima. Tajnost i hitnost u ovom slučaju nisu opravdanje – već upozorenje“, zaključuje se u saopštenju.