Ministarstvo odbrane u prvih pola godine nije prodavalo viškove naoružanja i vojne opreme, niti ih je u tom periodu uništavalo.
To se navodi u dvije informacije o prodaji, odnosno uništavanju suvišne municije, oružja i drugih borbenih sistema za koje Vojska Crne Gore (VCG) više nema potrebu ili ih je proglasila neperspektivnim. Te informacije Vlada je razmatrala i prihvatila na sjednici u čevrtak.
Od obnove nezavisnosti Crne Gore i preuzimanja efektiva dotadašnje Vojske Srbije i Crne Gore koji su se zatekli na teritoriji naše države u junu 2006, do juna ove godine, Ministrarstvo odbrane prodalo je 7.129,09 tona ubojnih sredstava i 66.748 komada naoružanja i drugih borbenih sredstava koji su proglašeni viškom. Od toga je od komisionara i kupaca preuzeto 7.129,09 tona ubojnih sredstava i 66.741 komada naoružanja i drugih borbenih sredstava, dok sedam komada naoružanja i drugih borbenih sredstava nije preuzeto, i oni se i dalje vode kao višak u VCG.
Ministarstvo je navelo da je u periodu od juna 2006. do decembra 2024. prodato i 2.987 komada vojnih motornih i priključnih vozila, inženjerijskih i radnih mašina, 34 plovna objekta, 11 stavki opreme i rezervnih djelova od plovnih objekata i radioničke opreme, te 106 stavki rezervnih djelova za vazduhoplove i opremu i alate za njihovo održavanje.
Ugovorene prodajne cijene za naoružanje i ubojna sredstva iznosile su 26.649.331,76 dolara i 3.072.485,04 eura, od čega je do sada naplaćen kompletan dolarski i 95,78 odsto iznosa u eurima. Ugovorene cijene za motorna i priključna vozila i inženjerijske i radne mašine bile su 4.177.589,41 eura, a za rezervne djelove za vazduhoplove i opremu i alat za njihovo održavanje 59.409,2 eura. Ta novačana potraživanja u potpunosti su naplaćena. Za prodate plovne objekte i rezervne djelove za njih, ugovorene cijene bile su 2.085.309,16 eura i 529.900 dolara, od čega je do danas naplaćeno 99,85 odsto.
Ministarstvo je od juna 2006. do danas viškove ubojnih sredatva koji su poslije obnove nezavisnosti zatečeni u skladištima VCG smanjilo za 11.649,57 tona ili 96,67 odsto. Od toga je 4.085,69 tona municije, granata, raketa, bombi i eksploziva uništeno, 7.129,09 tona prodato, a 434,79 tona donirano partnerskim zemljama. U skladištima VCG, zaključno s 30. junom, nalazi se 400,98 tona viškova ubojnih sredstava, od čega će 113.12 tona u zavisnosti od kvalitativnog stanja biti prodato, uništeno ili će se koristiti za obuku, dok će se 287,87 tona biti preventivno uništeno.
Vlada je nedavno, na predlog resora na čijem je čelu Dragan Krapović (Demokrate), razmatrala i informaciju o rješavanju statusa preostalih plovila Mornarice VCG koji su proglašeni viškom i godinama se nalaze van operativne upotrebe: raketnih topovnjača RTOP-404 i RTOP-406, velikih patrolnih brodova P-33 i P-34, i pomoćnog transportnog broda-oružara PO-91, te rezervnih djelova za te brodove.
U tom materijalu navodi se da je Ministarstvo, po zaključku Vlade iz aprila 2023, bilo u obavezi da sprovede postupak prodaje dvije raketne topovnjače tipa “Rade Končar” po početnoj cijeni od 1,05 miliona eura, i pomoćnog broda-oružara tipa “Lubin” po početnoj cijeni od 261.255 eura. Međutim, ni nakon sprovedena dva javna poziva za prodaju ovih brodova, nije bilo zainteresovanih, a kupac se nije našao ni nakon druga dva postupka, nakon što su početne cijene umanjene za 30 odsto.
“Imajući ovo u vidu, angažovan je nezavisni procjenitelj da izvrši novu procjenu, zbog očigledno visokih cijena, kao i činjenice da je prethodna procjena izvršena prije više godina, a da se u istom periodu stanje predmetnih plovnih sredstava pogoršalo”, piše u informaciji.
Dva najveća i najjača ratna broda Mornarice VCG – P-33 i P-34 (nekadašnje raketne fregate tipa “Kotor”), po zaključku Vlade iz 2019. trebalo je da budu prodati, ali se to nije desilo, pa ta dva broda od po 1.490 tona, dužine 92 metra, naoružana artiljerijskim i raketnim protivbrodskim, protivvazduhoplovnim i protivpodmorničkim naoružanjem, godinama nepomično leže i propadaju na mrtvom vezu u vojnom dijelu Luke Bar.
“U ovom periodu pomenuti plovni objekti nisu prodati, a razmatrane su i razne mogućnosti za razmjenu po principu ‘staro za novo’, bez pozitivnog rješenja. Imajući u vidu da su brodovi dugi niz godina bez posade, bez adekvatnog održavanja, kao i da su izloženi atmosferskim uticajima koje dovode do ubrzanog procesa dubinske korozije i povećavaju mogućnosti potonuća, Ministarstvo je angažovalo nezavisnog procjenitelja za novu procjenu… Procjena je izvršena na način koji omogućava prodaju plovnih sredstava u viđenom stanju, kao i mogućnost prodaje plovnih objekata kao koristan otpad (sekundarne sirovine)”, piše u informaciji koju je razmotrila Vlada, bez navođenja iznosa na koji su, nakon najnovijeg angažmana vještaka, procijenjena dva najveća ratna broda koja su ikada vila zastavu Crne Gore.