Sudije nisu prepreka bezbjednosti, već njen temeljni garant, poručili su iz Udruženja sudija, u vezi sa jučerašnjim saopštenjem sa sjednice Vijeća za nacionalnu bezbjednost, a povodom pitanja koja se odnose na pravosuđe.
Kazali su da se impliciranje odgovornosti sudstva za stanje bezbjednosti u zemlji može doživjeti kao oblik političkog pritiska i pokušaj uticaja na sudske odluke, te rekli kako očekuju da Sudski savjet „odlučnije i vidljivije reaguje u zaštiti sudija i sudova“ od svih oblika nedopuštenog uticaja – bilo da oni dolaze iz političkih krugova ili drugih centara moći.
„Udruženje sudija Crne Gore pažljivo je ispratilo zaključke i poruke sa sjednice Vijeća za nacionalnu bezbjednost, posebno one koje se odnose na pravosuđe. Podsjećamo da je Udruženje sudija Crne Gore više puta javno i jasno saopštilo da se sudije u Crnoj Gori nemaju ništa protiv provjere imovine i stručnih kompetencija – pod uslovom da se taj proces sprovodi fer, nepristrasno i transparentno, uz puno poštovanje ustavnih garancija nezavisnosti sudske vlasti“, piše u saopštenju.
Naglašavaju da svaka provjera nosilaca pravosudnih funkcija mora biti potpuno oslobođena političkog uticaja, jer je to jedini način da se očuva nezavisnost sudstva i osnaže temelji vladavine prava.
„Međutim, izjave koje dolaze iz izvršne vlasti – posebno one koje počivaju na procjenama bez detaljne analize i koje su, koliko je nama poznato, donesene na sjednici bez prisustva predstavnika sudske grane vlasti – ostavljaju prostor za pogrešna tumačenja. Impliciranje odgovornosti sudstva za stanje bezbjednosti u zemlji može se doživjeti kao oblik političkog pritiska i pokušaj uticaja na sudske odluke“, kažu iz Udruženja sudija.
Takav pristup, kako ističu, ne doprinosi ni jačanju institucija ni stvaranju zdravog dijaloga, naročito imajući u vidu da bezbjednost građana zahtijeva koordinaciju i odgovornost svih relevantnih aktera – policije, tužilaštva, sudova i izvršne vlasti, koja treba da obezbijedi uslove za njihov rad, „a ne da, olako i bez osnove, traži krivce za složene društvene izazove“.
„U tom kontekstu očekujemo da Sudski savjet Crne Gore, kao ključni garant nezavisnosti pravosuđa, odlučnije i vidljivije reaguje u zaštiti sudija i sudova od svih oblika nedopuštenog uticaja – bilo da oni dolaze iz političkih krugova ili drugih centara moći“, poručili su.
Rekli su da Udruženje sudija ostaje dosljedno principima nezavisnog, stručnog i odgovornog sudstva, spremno da doprinese svakom reformskom procesu koji je utemeljen na Ustavu, zakonima i međunarodnim standardima.
„Ne tražimo, niti želimo izuzeće iz reformi – ali ne prihvatamo ni da sudije budu tretirane kao ‘dežurni krivci’ za duboko ukorijenjene društvene probleme. Sudije nisu prepreka bezbjednosti – naprotiv, one su njen temeljni garant, jer samo nezavisno i pravedno sudstvo može spriječiti da bezbjednost postane sredstvo za nepravdu“.
Ističu i važnost otvorene i argumentovane javne rasprave o stanju i reformi pravosuđa, jer je to ključ za jačanje institucija, vladavine prava i povjerenja građana u sudski sistem.
„Udruženje ostaje otvoreno za dijalog i spremno da pruži konstruktivan doprinos svakoj inicijativi koja vodi ka jačanju pravne države, uz čvrstu odlučnost da brani integritet i dostojanstvo sudija koji istinski zaslužuju da nose sudijsku togu“, piše u saopštenju.