Policajac osumnjičen za nestanak dokaza protiv bivših funkcionera ANB-a

Policajac osumnjičen za nestanak dokaza protiv bivših funkcionera ANB-a

Policajac M.R. osumnjičen je za nestanak dijela dokaza iz predmeta protiv nekadašnjeg direktora tajne službe Dejana Peruničića, potvrđeno je “Vijestima” iz Osnovnog državnog tužilaštva (ODT) Podgorica, koje sada rukovodi tim predmetom.

Slučaj nestanka digitalne forenzike iz sudskog procesa protiv bivših funkcionera Agencije za nacionalnu bezbjednost (ANB), najprije je bio u “rukama” Specijalnog državnog tužilaštva (SDT), ali se preselio u podgorički ODT poslije izmjene zakona kojim su definisane njihove ingerencije.

To su u zvaničnim odgovorima i potvrdili iz tužilaštva na čijem je čelu Duško Milanović, navodeći da su u istom predmetu saslušana i dva svjedoka:

“… Obavještavam Vas da je u Osnovnom državnom tužilaštvu u Podgorici formiran predmet dana 14. 02. 2025. godine, a nakon što su dostavljeni spisi Specijalnog državnog tužilaštva. U dosadašnjem toku postupka, saslušan je u svojstvu osumnjičenog M.R., zbog krivičnog djela sprečavanje dokazivanja, kao i dva lica u svojstvu svjedoka”, objasnili su iz ODT-a.

Istakli su da se predmet i dalje nalazi u postupku izviđaja i da više detalja ne mogu saopštiti “u cilju zaštite interesa postupka”.

“Vijesti” su juče objavile da iz Višeg suda ne odgovaraju na to da li im nedostaju dokazi u predmetu formiranom zbog nezakonitog praćenja više desetina nekadašnjih opozicionara, novinara, građanskih aktivista, crkvenih velikodostojnika, pravdajući to tajnošću postupka.

List je još 29. novembra 2024. godine tražio objašnjenje od te institucije, odakle su tek 23. juna i poslije urgencije, odgovorili na upit, ali izbjegavajući ključno pitanje: da li su spisi tog predmeta kompletni, odnosno da li u tom predmetu egzistiraju svi dokazi, konkretno digitalni – sadržaji sa računara, laptopova, telefona i da li je suđenje zatvoreno za javnost upravo zbog toga…

Poslije sedmomjesečnog ćutanja, iz suda kojim rukovodi Zoran Radović, odgovorili su da su javnost iz tog procesa isključili zbog čuvanja tajne i očuvanja javnog reda i mira, ali i kako se ne bi otkrile metode rada tajnih agenata.

“Ovaj sud (je) prethodno, u dosadašnjem toku postupka koji je vođen pod oznakom Ks.17/21, a u okviru kojeg su već bili spojeni postupci Ks.br.3/22 i Ks.br.24/22, na glavnom pretresu održanom dana 29. 05. 2024. godine, na osnovu člana 314 ZKP, donio rješenje kojim je isključena javnost za cio tok glavnog pretresa, radi čuvanja tajne i očuvanja javnog reda, iz razloga što bi, po ocjeni ovog suda, prisustvom javnosti na glavnom pretresu bile javno otkrivene metode i procedure rada pripadnika Agencije za nacionalnu bezbjednost na terenu, kao i interne procedure rada te agencije, čime bi mogle biti ugrožene mogućnosti službenika te agencije da u budućnosti obavljaju svoje službene aktivnosti na operativnom nivou i da to rješenje suda o isključenju javnosti sa glavnog pretresa nije stavljeno van pravne snage ni nakon spajanja predmetnog krivičnog postupka sa postupkom koji nosi oznaku Ks.br. 55/24. Kod ovakvog stanja stvari, više informacija koje se odnose na ovaj krivični postupk, sud ne može da pruži”, pravdali su se iz suda u odgovorima.

Upravo taj predmet, prije dva dana u aluzijama je pomenuo advokat Miroje Jovanović tokom sjednice skupštinskog Odbora za bezbjednost i odbranu.

“Ja sam otkrio krivično djelo, Specijalno državno tužilaštvo zbog izmjena onog zakona koje su nastupile predao Osnovnom, obavijestio me uredno kolega Vukotić (Jovan), koji je radio svoj posao pošteno. Otišlo na ODT, dvije urgencije ODT-u, pred zastarom je, šta radite na predmetu, dajte nam broj predmeta… Išla pritužba Miloradu Markoviću… Predmet je pred zastarom, ne mogu da dobijem broj tog predmeta, ovdje sjedi četiri, pet ili šest oštećenih u tom predmetu”, rekao je Jovanović prije dva dana.

Ustvrdio je da je digitalna forenzika “sakrivena” da se ne bi imenom i prezimenom znalo ko je učestvovao u nedozvoljenoj operaciji više državnih institucija…

“Nestali su dokazi o formiranju klanova”, poručio je advokat na sjednici parlamentarnog tijela…

Jovanović je istovremeno pozvao direktora policije Lazara Šćepanovića da “potraži digitalnu forenziku”:

“I samo će vam se kazati ko je formirao kriminalne klanove, kako i kada”, dodao je Jovanović, navodeći da u njoj sve piše, od slova do slova.

“I ona je sakrivena da vi ovdje, sad, svi zajedno, ne bi mogli da razgovarate… Ne bi mogao da se optužuje ‘neko’, već bi se konkretno, imenom i prezimenom, znalo ko je učestvovao u nedozvoljenoj operaciji Uprave policije, Agencije za nacionalnu bezbjednost, Vojske, ili iz ovog doma, Vlade – da se organizuje neka grupa. Nestali su dokazi o formiranju klanova…”, konstatovao je advokat Jovanović.

Optužbe protiv nekadašnjih čelanika ANB-a spojene su u jedan sudski proces.

SDT ih tereti da su nezakonito prisluškivali funkcionere i aktiviste nekadašnjeg Demokratskog fronta u hotelu “Palas” u Petrovcu 2020. godine.

Taj predmet aktuelizovan je nakon što su lideri Fronta početkom novembra 2021. godine obznanili da je blizu 300 njihovih funkcionera i aktivista prisluškivano tokom dvodnevnog seminara u tom hotelu.

Nekadašnjem šefu tajne službe sudi se i zbog optužbi da je u vrijeme svog mandata prisluškivao bivšeg glavnog specijalnog tužioca Milivoja Katnića, kao i da je, uz pomoć agenta Srđe Pavićevića, od početka 2020. godine, do u predvečerje parlamentarnih izbora 30. avgusta te godine, nezakonito snimao i pratio tadašnje opozicione lidere DF-a, Demokrata, Socijalističke narodne partije (SNP) i Ujedinjene Crne Gore, zatim bivšeg premijera Zdravka Krivokapića, pokojnog mitropolita crnogorsko-primorskog Amfilohija i nekoliko novinara.

SDT Peruničića i Pavićevića tereti da su od početka 2020. do 30. avgusta te godine nezakonito pratili, prisluškivali i snimali Krivokapića, sadašnjeg potpredsjednika Vlade Aleksu Bečića, aktuelnog predsjednika Skupštine Andriju Mandića, lidera Demokratske narodne partije Milana Kneževića, funkcionera Nove Slavena Radunovića, tadašnjeg gradonačelnika Budve Marka Bata Carevića, i aktuelnog predsjednika te Opštine, sada uhapšenog Mila Božovića.

Prema istim spisima nezakonito su praćeni, prisluškivani i snimani čelnici Ujedinjene Crne Gore i Socijalističke narodne partije Goran Danilović i Vladimir Joković, aktuelni ministar poljoprivrede, zatim poslanik Demokrata Boris Bogdanović, tadašnja novinarka, a sada konzulka Crne Gore u Srbiji Nevenka Bošković Ćirović i novinar Petar Komnenić.

Advokat Nikola Angelovski, punomoćnik više građana koje je tajna policija nezakonito pratila, bezuspješno je tražio da se ukine oznaka “Tajno” sa predmeta koji se vodi protiv bivšeg šefa Agencije za nacionalnu bezbjednost (ANB) Dejana Peruničića i njegovih saradnika.

Zahtijevao je i da se omogući televizijski prenos suđenja, kao i da se oznaka tajnosti ukloni sa kompletnih spisa predmeta.

Zbog toga je uputio pisma ambasadama Sjedinjenih Američkih Država, Velike Britanije, kao i Delegaciji Evropske unije u Crnoj Gori, tražeći da delegiraju svoje predstavnike koji bi pratili postupak protiv Peruničića.