Lekić će moći da se „skriva“ u Skupštini od krivičnog gonjenja: Povratak u klupe rampa za tužioce?

Lekić će moći da se „skriva“ u Skupštini od krivičnog gonjenja: Povratak u klupe rampa za tužioce?

Funkcioner Nove srpske demokratije (NSD) Milan Lekić moći će da se, ako mu to omoguće kolege iz vlasti, “skriva” u Skupštini od krivičnog gonjenja u slučaju izazivanja udesa zbog vožnje u pijanom stanju, te eventualnog postupka u slučajevima prodaje mrkog uglja Elektroprivredi Srbije (EPS) i kupovine dampera dok je bio izvršni direktor Rudnika uglja Pljevlja (RUP).

Lekić se vratio u poslaničke klupe u kojima će naslijediti Marka Kovačevića, koji je nedavno podnio ostavku zbog nespojivosti funkcija, odnosno – jer je ponovo izabran za prvog čovjeka Nikšića.

Protiv novog-starog parlamentarca NSD-a Osnovno državno tužilaštvo (ODT) Pljevlja podnijelo je sredinom maja optužni predlog zbog ugrožavanja javnog saobraćaja, a nakon što je u oktoboru prošle godine, s 1,22 promila alkohola u krvi, slupao službeno vozilo RUP-a, izazvavši na njemu veliku materijalnu štetu.

Portparol i tužilac u ODT-u Pljevlja Ivan Gačević, kazao je juče “Vijestima” da je dužnost Osnovnog suda u Pljevljima da, nakon što se Lekić vratio u Skupštinu, traži od nje da mu ukine poslanički imunitet koji ga štiti od krivičnog gonjenja.

“… S obzirom na to da je izviđanje u slučaju završeno, a optužni predlog podnijet, sve dalje radnje su u nadležnosti Osnovnog suda u Pljevljima”, rekao je on.

Zbog izazivanja udesa Lekića je sudija bjelopoljskog Prekršajnog suda kaznio 750 eura, tri kaznena boda i zaštitnu mjeru zabrana upravljanja motornim vozilom u trajanju od tri mjeseca.

“Vijestima” je iz Specijalnog državnog tužilaštva (SDT) juče saopšteno da su povodom slučajeva prodaje uglja EPS-u i kupovine dampera formirali jedinstven predmet, koji su proslijedili Višem državnom tužilaštvu Bijelo Polje.

“Povodom događaja za koji se interesujete, u SDT-u je formiran krivični predmet, koji je, tokom postupka izviđaja, specijalna tužiteljka dostavila Višem državnom tužilaštvu u Bijelom Polju, kao nadležnom”, odgovorio je listu portparol SDT-a, specijalni tužilac Vukas Radonjić.

Iz bjelopoljskog Višeg tužilaštva “Vijestima” su kazali da vještak ekonomske struke izviđa predmet formiran protiv Lekića.

“… Obavještavam vas da je postupak u fazi izviđaja. Predmet je na osnovu naredbe Višeg tužilaštva dostavljen vještaku ekonomske struke. Vještačenje nije završeno”, naveli su.

Državna izborna komisija (DIK) prekjuče je potvrdila Lekićev poslanički mandat i uputila dopis najvišem zakonodavnom domu da to konstatuje.

Prema Ustavu (član 86) protiv poslanika se ne može pokrenuti krivični postupak, niti mu se može odrediti pritvor bez odobrenja najvišeg zakonodavnog doma, osim ako je zatečen u vršenju krivičnog djela za koje je propisana kazna u trajanju dužem od pet godina zatvora.

Da bi vladajuća većina mogla da “skriva” Lekića u Skupštini, svjedoči primjer njegovog partijskog kolege Kovačevića. Administrativni odbor parlamenta, koji odlučuje o ukidanju imuniteta, nije uopšte raspravljao o zahtjevu podgoričkog Višeg tužilaštva da se odobori krivično gonjenje Kovačevića zbog krivičnog djela – izazivanje nacionalne, rasne i vjerske mržnje. To skupštinsko radno tijelo, na čijem je čelu poslanica Pokreta Evropa sad (PES) Jelena Nedović, igornisalo je skoro godinu zahtjev Višeg tužilaštva, uprkos njegovim urgencijama.

Nedović je u više navrata to pravdala riječima da čekaju da im tužilaštvo dostavi optužni predlog protiv Kovačevića. Međutim, da bi predlog bio podignut, morao se okončati krivični postupak, a on nije mogao ni početi dok Kovačeviću ne bi bio ukinut imunitet.

SDT je u prethodnih nekoliko godina bio formirao više predmeta zbog poslovnih odluka i ugovora koje je sklopio Lekić dok je bio na čelu RUP-a. On je tu funkciju obavljao od početka 2021. do avgusta 2023. godine, a smijenjen je nakon što je Inspekcija rada utvrdila da je izabran na poziciju grubim kršenjem zakona, odnosno mimo konkursa.

Lekić je u maju 2022. potpisao ugovor s EPS-om o prodaji mrko-lignitnog uglja toj kompaniji po cijeni od 28,8 eura bez PDV-a. To se dešavalo u vrijeme dok je srpski energetski sistem plaćao ugalj Bosni i Hercegovini po cijeni od minimum 65 eura po toni. Iz Rudnika uglja su tada kazali da se radi o različitim kalorijskim vrijednostima uglja i da cijena ne može biti ista.

SDT je krajem 2022. formirao predmet protiv Lekića po krivičnoj prijavi Demokratske partije socijalista (DPS) koja je tvrdila da je on “iskorišćavanjem i prekoračenjem granica službenog položaja, zaključio štetan ugovor o kupoprodaji mrko-lignitnog uglja s EPS-om po cijeni od 28,80 eura, iako je znao da to nije realna cijena uglja”… Pola godine kasnije SDT je otvorio istragu zbog sumnje da je došlo do zloupotrebe službenog položaja u tom poslu, a u junu 2023. i avgustu prošle godine su službenici Specijalnog policijskog odjeljenja iz pljevaljske kompanije uzeli i poslovnu dokumentaciju u vezi s tim poslom.

SDT je, iz iste krivične prijave, istraživao i navode u vezi s kupovinom dampera (specijalnih kamiona) od bosansko-hercegovačke firme “BPS Ugljevik” za 3,5 miliona eura bez PDV-a, što je, kako su tvrdili iz DPS-a, bila za milion veća cijena nego za ista vozila kupljena godinu ranije.

Nakon odlaska s direktorske funkcije prvom čovjeku pljevaljskog NSD-a nije trebalo mnogo vremena da se vrati na rukovodeće pozicije u RUP-u jer je krajem marta prošle godine bio imenovan za člana, a potom i predsjednika Odbora direktora te kompanije. Ostavku na tu funkciju podnio je sredinom oktobra 2024. nakon što je slupao službeno vozilo.

Lekić je i krajem maja prošle godine pijan upravljao službenim vozilom. Njega je tada zaustavila saobraćajna policija u Pljevljima, nakon čega je alkotestiranjem utvrđeno da je upravljao automobilom s preko jednog promila alkohola u krvi.

“Vijestima” je iz bjelopoljskog Suda za prekršaje juče rečeno da je funkcioner NSD-a zbog tog ekscesa morao da plati kaznu od 500 eura.

“… Obavještavam vas da je pred ovim sudom vođen prekršajni postupak protiv okrivljenog M. L. iz Pljevalja zbog prekršaja iz člana 318 st. 1 tačka 14 Zakona o bezbjednosti saobraćaja na putevima zbog počinjenog prekršaja dana 25. 5. 2024. Postupak je završen još 30. 8. 2024. i okrivljeni je kažnjen novčanom kaznom u iznosu od 500 eura, koju je platio u dobrovoljnom roku”, piše u odgovoru listu.

Predsjednik Skupštine i NSD-a Andrija Mandić kazao je u avgustu prošle godine u parlamentu da Lekić treba da ide u zatvor ako se dokaže da je kriv.

Poslanik DPS-a Oskar Huter prethodno je na sjednici najvišeg zakonodavnog doma rekao da je RUP imao više spornih ugovora dok je na njegovom čelu bio Lekić.

“Pozivam i sudstvo, i tužilaštvo, i Državnu revizorsku instituciju da utvrde sve činjenice. Jer blatite jednog od najboljih direktora u istoriji RUP-a, a da za to ne postoji nikakav dokaz. To već postaje odvratno”, odgovorio je Mandić Huteru.

Prvi čovjek parlamenta je tada pozvao institucije da preispitaju poslovanje RUP-a za vrijeme Lekićevog mandata.

“Ako je Mijo Lekić kriv, treba da ide u zatvor. Prozivali ste (bivšeg predsjednika Opštine Budva) Mila Božovića, da sam ga izdao. Ja nikog nisam izdao, ja mislim da prezumpcija nevinosti koja je važila u slučaju (lidera Demokratske narodne partije) Milana Kneževića i mene u slučaju ‘državni udar’ važi i u slučaju Mila Božovića”, naveo je on.

RUP je početkom avgusta 2024, poslije nepune tri godine, nakon što su zasađeni prvi zasadi, odustao od uzgoja aromatičnog bilja – polja lavande, timijana, žalfije i drugog aromatičnog bilja na rekultivisanom kopu nekadašnje cementare u Pljevljima.

Izvještaj interne revizije RUP-a tada je pokazao da je taj projekat – neprofitabilan.

Prve sadnice zasađene su početkom oktobra 2021. dok je kompanijom rukovodio Lekić.

U posao je bilo uloženo preko milion eura – kupovina radnih mašina, destilatora, zapošljenje radnika, ali su naknadne analize zemljišta pokazale da pljevaljska klima ne odgovara bilju jer su 2023. uspjeli da proizvedu svega tri litra eteričnog ulja.