Opet burna sjednica komisije za koncesije na aerodrome: Izglasani papiri za ministarstvo, Đeljošaj ostao usamljen

Opet burna sjednica komisije za koncesije na aerodrome: Izglasani papiri za ministarstvo, Đeljošaj ostao usamljen

CAAP će se vjerovatno žaliti, jer smatra da je prekršena procedura, Đeljošaj prijetio izdvojenim mišljenjem, neki članovi misle da hoće da stvori pravni osnov za žalbu drugorangirane kompanije

Svi članovi tenderske komisije za dodjelu koncesije na crnogorske aerodrome osim njenog predsjednika Nika Đeljošaja glasali su sinoć za rang listu ponuđača, predlog odluke o izboru najpovoljnije ponude, izvještaj o sprovedenom postupku sa obrazloženjem rang liste ponuđača i zapisnik o toku postupka, saznaju „Vijesti“ od izvora upućenih u ovaj tenderski postupak.

Za ove dokumente sinoć je na višečasovnoj elektronskoj sjednici glasalo 10 od 13 članova komisije. Do zaključenja ovog teksta oko 23 sata, nijesu se bila izjasnila dva člana komisije iz Ministarstva saobraćaja i Đeljošaj. Jedan član izjasnio se jutros.

Prema proceduri, ova dokumentacija će postati validna kada se usvoji zapisnik o ovom glasanju elektronskom poštom na sjednici komisije koja je počela u utorak i formalno je trajala tri dana.

Izvor „Vijesti“ ranije juče je rekao da ne očekuje da se usvajanje zapisnika o glasanju, koji takođe moraju potpisati svi članovi komisije, može završiti sinoć do ponoći kako bi kompletna usvojena dokumentacija bila proslijeđena Ministarstvu saobraćaja na dalje postupanje.

„Vjerovatno će usvajanje zapisnika o glasanju biti u srijedu“, rekao je izvor „Vijesti“, dodajući da tada ističe i rok za dostavljanje dokumentacije ministarstvu.

Međutim, nije jasno hoće li svi članovi komisije biti fizički dostupni da potpišu zapisnik toga dana, rekao je jedan sagovornik „Vijesti“, tako da je moguće da se postupak dodatno produži.

Rok za dostavljanje dokumentacije ministarstvu saobraćaja je bila srijeda 9. jul, ali kako komisija nije bila završila posao Vlada joj je na elektronskoj sjednici u utorak veče dala još sedam dana, odnosno do 16. jula.

Prema tvrdnjama dva izvora „Vijesti“ komisija od utorka nije uspjela da okonča rad jer je Đeljošaj insistirao da u dokumentaciju obavezno uđe da se komisija dva puta izjašnjavala o tehničkim ponudama ponuđača – južnokorejske kompanije „Incheon International Airport Corporation (IIAC) i luksemburško-američka „Corporación América Airports“ (CAAP), što nije bilo prihvatljivo velikoj većini članova komisije kojih ima 13. Đeljošaj je navodno odbijao da stvar stavi na glasanje, pa se odužila maratonska rasprava o tome šta treba a šta ne treba da bude dio dokumentacije.

Komisija jeste dva puta bodovala tehnički dio ponuda. Međutim, u prvom vrednovanju došlo je do kršenja metodologije ocjenjivanja, jer su neki članovi komisije ponuđačima davali „nula“ bodova, pa je Incheon dobio 0,3 boda manje od minimuma od 80 poena za prolazak u drugi krug. Na neregularnosti je komisiji ukazao pravni konsultant tenderske komisije, Međunarodna finansijska korporacija (Svjetska banka), koju je potom Đeljošaj javno optužio da favorizuje Korejce.

To prvo bodovanje nije formalno usvojeno, jer se članovi o njemu nisu izjašnjavali, pa je velika većina članova komisije juče bila protiv da materijal sa te radne sjednice uopšte ulazi u dokumentaciju, koja ide ministarstvu.

Jedan od izvora „Vijesti“ tvrdio je juče da je tokom sjednice „uživo“ u zgradi ministarstva ekonomskog razvoja „postignuta mjera kompromisa“ da se uz tu dokumentaciju pošalje i zapisnik sa sjednice od 10. juna na kojoj je tehnički dio ponuda ocijenjen drugi put, kada su Korejci dobili 81,69, a CAAP 88,72 boda. Za razliku od prvog bodovanja, ovaj rezultat je formalno usvojen.

„Đeljošaj je na današnjoj višečasovnoj sjednici proveo vrlo malo vremena, izlazio iz sale, dok su članovi komisije radili na izradi dokumentacije“, rekao je juče drugi izvor „Vijesti“.

Treći sagovornik rekao je da je predsjednik komisije u jednom trenutku rekao da se konsultovao sa „advokatima“, da bi mu jedan član ukazao da je to nedozvoljeno i da „predstavlja krivično djelo“, nakon čega je Đeljošaj navodno napustio sjednicu.

„Najavljivao je da će da izdvoji mišljenje, odnosno da neće glasati za njeno usvajanje, tvrdeći da je ona falsifikovana, i tražio da obrazloženje svog stava koje će da napiše bude sastavni dio dokumentacije koja se šalje ministarstvu“, rekao je četvrti sagovornik.

„Sudeći po raspravi, izgleda da je predsjednik komisije ostao usamljen u svojim stavovima“, rekao je jedan od sagovornika „Vijesti“ ranije juče.

Prema nezvaničnim informacijama, CAAP će se najvjerovatnije žaliti na odluku tenderske komisije da kao prvorangiranu proglasi ponudu korejskog IIAC-a, jer smatra da komisija u svom odlučivanju nije bila autonomna već da su na nju vršeni uticaji sa strane, kao i da nije mogla tehničku ponudu dva puta evaluirati i pritom je ocijeniti različitim ocjenama, baš kao što je to tvrdi Đeljošaj.

„Neki članovi komisije smatraju da Đeljošaj ovim ovakvim postupanjem hoće da izdejstvuje da CAAP u formalnoj dokumentaciji nađe pravni osnov za tu žalbu“, rekao je sagovornik „Vijesti“ upoznat sa stavovima većine članova tenderske komisije.

Nakon vrednovanja i finansijskog dijela ponuda, koje po metodologiji nose 80 odsto bodova, tenderska komsija je u petak 4. jula završila evaluaciju ponuda i sačinila rang listu ponuđača, po kojoj je korejski Incheon ukupno dobio 96,18 bodova kao prvorangirani na tenderu, dok je ponuda CAAP-a ocijenjena sa 65,18 poena.

Vlada je u junu za mjesec dana, odnosno, do 9. jula, produžila rok u kome tenderska komsija treba da završi posao i da dostavi izvještaj. To je urađeno zbog spora oko regularnosti prvog ocjenjivanja tehničke ponude između članova komisije iz ministarstva finansija, premijerovog kabineta i predstavnika Zajednice opština s jedne, i kolega iz ministarstva saobraćaja i Đeljošaja s druge strane, kao i spora Đeljošaja sa IFC-om.

Đeljošaj je IFC-u krajem juna u svoje ime poručio da neće nastaviti postupak za koncesiju aerodroma dok konsultant ne potpiše izjavu ovjerenu kod notara kojom preuzima materijalnu i pravnu odgovornost za štetu koju Crna Gora može imati zbog svojih pravnih tumačenja u tom poslu i optužio ga da radi za južnokorejsku kompaniju.

Odgovor od IFC-a nije stigao, jer oni po ugovoru konsultant ne snosi odgovornost takve vrste, već su odgovorni članovi komisije i njen predsjednik. Bez obzira na to, Đeljošaj je nastavio postupak.

Prema zakonskoj proceduri, tenderska komisija treba da dostavi dokumente ministarstvu saobraćaja, a onda ono na svom sajtu objavljuje odluku o izboru najpovoljnije ponude i dostavlja je ponuđačima, koji imaju rok od 15 dana od dana dostavljanja da se upoznaju sa ostalom dokumentacijom koju je komisija dostavila ministarstvu, i da unutar tog roka eventualno podnesu žalbu. U slučaju žalbe, Vladina Komisija za koncesije ima rok od 30 dana da odluči po žalbi, što bi moglo konačnu odluku Vlade o sudbini ovog maratonskog procesa odgoditi za početak septembra.

Izvor „Vijesti“ iz Vlade, rekao je da je ona zatražila da se predlog odluke koja bude upućena ponuđačima dostavi i njoj na uvid do 17. jula, bez obzira hoće li se CAAP na nju žaliti.